(Ne)ekologická Sparta a Baník. Dresy letí až z Asie

Pavel Baroch
16. 7. 2010 19:45
Trika z PET lahví se vyrábějí v Asii, pak se neekologicky vozí do Evropy
Materiálu pro výrobu ekologických dresů je v Česku dost, ale vozí se neekologicky z Asie
Materiálu pro výrobu ekologických dresů je v Česku dost, ale vozí se neekologicky z Asie | Foto: MŽP

Praha - Sparta Praha a Baník Ostrava jsou prvními českými kluby, kteří v nejvyšší fotbalové soutěži budou hrát v dresech vyrobených z PET lahví.

Jenže ekologické až tak nejsou. Vyrábějí se totiž v daleké Asii a pak se přes celou zeměkouli vozí do střední Evropy.

"To samozřejmě není dobře. Ekologický dopad z dopravy může být dokonce větší než pozitivní přínos z toho, že se recyklují PET lahve," řekl Aktuálně.cz Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Výrobcem dresů je společnost Nike. "V České republice nevyrábíme nic, všechno se dováží," vysvětlila mluvčí české pobočky Lucie Grošaftová.

Podle Koteckého by se dresy z recyklovaných umělohmotných lahví mohly stát vzorem pro tuzemské firmy. "Může to být inspiraci pro domácí český průmysl," soudí Kotecký. V takovém případě by ekologický význam importovaných triček z použitých lahví výrazně narostl.

PET lahve k Japonska a Tchaj-wanu

Společnost Nike nejprve do dresů z PET lahví oblékla devět týmů na letošním mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice.

K výrobě triček posloužily lahve ze skládek v Japonsku a na Tchaj-wanu. Zpracovatelé je rozsekaly na malé vločky a po jejich roztavení vznikla nová příze, z níž se utkala látka na dresy. V Asii se pak fotbalová trička také vyrobila. Stejné to je i s výrobou dresů pro Spartu Praha a Baník Ostrava.

V dresech z PET lahví hrál v Jižní Africe i Cristiano Ronaldo
V dresech z PET lahví hrál v Jižní Africe i Cristiano Ronaldo | Foto: Reuters

Umělá hmota jako 29 hřišť

Výrobou recyklovaných dresů pro africký šampionát se ušetřilo bezmála 13 milionů plastových lahví, které by jinak skončily na skládkách. Lahve o hmotnosti 254 tisíc kilogranů by pokryly plochu velkou jako 29 fotbalových hříšť.

A pokud by se všechny "vyhozené" lahve, které posloužily k výrobě dresů, položily do řady, vytvořily by hada dlouhého více než tři tisíce kilometrů. To je víc než celé pobřeží Jižní Afriky.

Výroba dresů z použitých lahví navíc ušetří až třetinu energie v porovnání s běžnou výrobou z polyesteru. na kždý dres se použije až osm použitých umělohmotných lahví.

Lehčí než tradiční dresy

To, že jsou dresy recyklované, ovšem podle Nike neznamená, že by byly méně kvalitní. Společnost naopak tvrdí, že na jejich výrobu použila vylepšenou technologii, takže jsou třeba o 13 procent lehčí než dříve.

Z použitých lahví se například vyrábí výplň zimních bund, spacích pytlů nebo hraček. Neobvyklé už nejsou ani šaty nebo bundy z použitých umělohmotných lahví. Občas se dokonce pořádají i módní přehlídky z recyklovaných materiálů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 41 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy