Děláte ze mě vola, vyčítal předseda klubu ODS Stanjura šéfovi sněmovny Vondráčkovi

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
26. 4. 2019 13:22
Poslanci se v pátek pohádali ve chvíli, kdy debatovali o tom, podle jakých pravidel budou ve sněmovně v budoucnosti jednat. Jiskřilo to především mezi předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem a předsedou klubu občanských demokratů Zbyňkem Stanjurou. Vondráček nakonec odcházel ze zasedání zklamaný, protože neprosadil do dalšího čtení změny jednacího řádu, na kterých mu hodně záleželo. Přestože má se svým hnutím ANO ve sněmovně většinu, ve chvíli hlasování měla navrch opozice a odhlasovala, že Vondráček musí návrh dopracovat.
Předseda sněmovny Radek Vondráček rozzlobil mnohé opoziční politiky, protože svolal mimořádnou schůzi, aniž by řekl, že na ní nebude premiér Andrej Babiš
Předseda sněmovny Radek Vondráček rozzlobil mnohé opoziční politiky, protože svolal mimořádnou schůzi, aniž by řekl, že na ní nebude premiér Andrej Babiš | Foto: Radek Bartoníček

Spor mezi politiky ve sněmovně se točil především kolem čtvrteční mimořádné schůze sněmovny, na které ale nebyl přítomný premiér Andrej Babiš - odletěl do Bratislavy na jednání představitelů zemí V4, kteří se setkali s japonským premiérem Šinzó Abem.

Opozici se nelíbilo, že premiérův stranický kolega a zároveň předseda sněmovny Radek Vondráček neupozornil při svolání schůze opozici, že Babiš je ten den z jednání sněmovny omluven. Proto některé opoziční strany vyzvaly dopisem Vondráčka, aby se za tento postup omluvil.   

"Ten pamflet mi přijde jako podpásový. Nebudu se přece omlouvat," reagoval na žádost Vondráček, který tvrdil, že byl k opozici maximálně vstřícný. "Než jsem svolal schůzi, zavolal jsem úplně nejdříve předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňku Stanjurovi a zeptal se ho, na kdy schůzi chce. On mi řekl, že chce čtvrtek deset hodin," uvedl.

Proti jeho vysvětlení se ale vzápětí ohradil sám Stanjura, podle kterého Vondráček popsal jejich komunikaci přesně, ale neuvedl jednu zásadní informaci. "Kdybyste mi řekl, že tady ve čtvrtek pan premiér nebude, tak to samozřejmě řeknu: no, nepadá do úvahy! Ale to už jste zamlčel a ze mě tady děláte vola!" rozčilova se Stanjura.

"Jestli někdo je, nebo není za vola, si v prvé řadě nese každý odpovědnost sám," reagoval Vondráček. "Kdybyste mně zase na druhou stranu řekl, trváme na tom, aby tam byl premiér, protože hlavní priorita naše je urážet premiéra, který tady bude osobně, tak bychom se o tom mohli pobavit," pokračoval.

Chování Vondráčka kritizoval také předseda ODS Petr Fiala, který mu vytkl, že když mluví často o demokracii, měl by mít respekt k menšině, tedy opozici. "Jestliže chceme mimořádnou schůzi, která se týká klíčových věcí, tak je snad logické, že u toho musí být předseda vlády a pokud možno i všichni další členové vlády," prohlásil Fiala.

Na výtku poslanců ANO, že opozice se jen chystala na mimořádné schůzi urážet premiéra Babiše, Fiala odvětil, že o žádné urážky nešlo. "Chtěli jsme od něj slyšet, co říká na kritickou zprávu NKÚ, chtěli jsme vědět, co chce dělat s rozpočtem, který se nevyvíjí dobře," prohlásil Fiala a vyzval Vondráčka, aby příště svolal schůzi na dobu, kdy bude předseda vlády přítomný. 

Na Vondráčka mířila také kritika od předsedy poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jana Farského. "Nezachoval jste se nadstranicky. Postupoval jste pouze v zájmu svého politického subjektu a v příkrém rozporu se zájmy zákonodárného sboru, v jehož čele stojíte," sdělil Farský.

Radek Vondráček trval na tom, že postupoval maximálně vstřícně, ovšem neřekl, zda věděl, nebo nevěděl při rozhovoru se Stanjurou, že premiér Babiš má jiný program a na schůzi nebude. Premiér Babiš se netají tím, že do parlamentu chodí velmi nerad, několikrát označil sněmovnu za žvanírnu. Podobně jako předseda vlády chybí často i ministři, vládní křesla bývají prázdná nebo poloprázdná. 

"Mě mrzí, že nemůžu být ve sněmovně. Je to schůze, která nemá žádný smysl. Tam je asi 200 zákonů, které čekají na schválení, ale opozice samozřejmě asi nemá co dělat, tak svolala tu schůzi," komentoval Babiš svou neúčast na mimořádné schůzi. Pokud jde o zmínku o neprojednaných zákonech, mnohdy jde o návrhy opozice, jejichž projedná dlouhodobě odsunuje vládní koliace. 

Vondráčkova velká prohra, změny musí dopracovat

Důležitější než tato slovní přestřelka ohledně čtvrteční schůze bylo ale projednávání změn jednacího řádu sněmovny. S těmito změnami přišel právě Vondráček, kterému velmi záleželo na tom, aby šly změny do dalšího čtení, a tak směřovaly ke schválení. Argumentoval tím, že chce, aby práce poslanců byla efektivnější.

"Očekávám demokratickou diskusi nad tímto návrhem, ať každý z klubů přijde se svým řešením a můžeme se potom bavit o této novele jako o určitém nosiči dalších úprav," oslovil poslance v pátek před polednem a upozorňoval, že jeho návrhy vycházejí ze tří schůzek a dalších konzultací s předsedy všech devíti klubů ve sněmovně. Zároveň tvrdil, že se snaží co nejvíce respektovat také opoziční kluby ve sněmovně, a ze všeho nejvíce mu jde o co nejlepší komunikaci s nimi.

Opoziční politici ale namítali, že řada změn ve skutečnosti míří proti nim a vede k omezení demokracie. Nakonec při hlasování opozice překvapivě uspěla, protože vládní koalice měla ve sněmovně málo lidí, a nevyužila tak své přesily, kterou jindy disponuje. Návrh na změny jednacího řádu musí Vondráček dopracovat.

 

Právě se děje

Další zprávy