Nechutný billboard vadí matkám s dětmi i feministkám. Ohlasy jsou, funguje dobře, oponuje firma

Martin Ťopek Martin Ťopek
16. 5. 2016 19:00
Uprostřed oblíbeného místa, kam míří litoměřické rodiny za sportem nebo zábavou, stojí už několik let billboard společnosti Feko-LT. Po jeho zhlédnutí většinu lidi přejde chuť na zmrzlinu nebo zábavu. Veškeré snahy o odstranění vulgární reklamy však zatím selhaly.
Slabomyslnost byla promlčena. (Inkriminovaný billboard v Litoměřicích.)
Slabomyslnost byla promlčena. (Inkriminovaný billboard v Litoměřicích.) | Foto: Economia

Litoměřice - Jít v Litoměřicích za zábavou na Střelecký ostrov, kde je v upravené odpočinkové zóně u řeky mimo jiné i skatepark nebo biketrialový areál, znamená také projít kolem billboardu, který jen tak z paměti nevymizí. Firma Feko-LT na něm vedle obrázku zmožené ženy na toaletě slibuje, že zařídí "... výcuc, všeho, co smrdí".

Na sexistickou a urážlivou reklamu si stěžují místní lidé, zejména matky s dětmi. "Napsala jsem dopis na radnici, který mi vzápětí podepsalo několik desítek lidí. Ale když jsme zjistili, že billboard je na soukromém oplocení, tak už jsme ho ani neposílali, město by s tím nemohlo dělat nic," řekla matka dvou dětí Lenka Simerská. "Město Litoměřice stížnost tohoto typu, kterou zmiňujete, neeviduje," potvrdila mluvčí radnice Eva Břeňová.  

Plakát však zaujal i sociálně ekologické hnutí Nesehnutí. To se obrátilo na pražský magistrát, jelikož společnost má fakturační adresu v Praze. 

"V minulosti jsme na reklamu této firmy dali podnět na krajský živnostenský úřad. Ten nám ale tehdy odpověděl, že reklama visí déle než pět let, tím došlo k promlčení, a zhotovitele tedy není možné potrestat," řekla Kristýna Pešáková z hnutí Nesehnutí. 

Firma se dokonce dostala i do diplomové práce na brněnské Masarykově univerzitě v textu s názvem Ženy a sexismus v české reklamě. A s předchozí verzí poutače si vysloužila i nominaci na anticenu Sexistické prasátečko.

Otázkou je, zdali by si z petice firma něco dělala. Společnost ustála zmíněnou stížnost na živnostenském úřadu a vedení je se vzhledem billboardů spokojeno. "Ohlasy na ně jsou, ale když se o tom s někým bavím, tak asi deset procent lidí říká, že je to pohoršuje. Žádný tlak na odstranění plakátů necítíme," uvedl Jaroslav Novotný z vedení společnosti. 

Podle něj se jedná o účinnou reklamu, která dokázala splnit svůj úkol, tedy zaujmout budoucí zákazníky. I on však připouští, že umístění jednoho ze dvou billboardů v rekreační zóně nebylo nejšťastnější řešení. "Je to stoprocentně účinná reklama, ale tuhle lokalitu na ostrově jsme asi nevybrali vhodně," dodal Novotný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy