Nechtěný hobbymarket brzdí. Soud přerušil stavbu

Tomáš Fránek
19. 7. 2010 10:15
Boj o stavbu Bauhausu v Brně je na soudu, obchod se už přitom začal stavět
Foto: Nesehnutí

Brno - Výstavbu velkého hobbymarketu Bauhaus v Brně zastavil soud.

Vydal předběžné opatření, podle kterého musí být stavba obchodu přerušena do doby, než se rozhodne o žalobě obyvatel městské části Ivanovice, kterým se stavba obchodu nelíbí.

Obchod, který je jedním ze symbolů boje mezi příznivci a odpůrci velkých nákupních center v Česku, se přitom začal stavět před měsícem. Stavební dělníci už pokáceli stromy a začali vyvážet ornici. Obchod má obsadit asi čtyři hektary pozemků a má do něj denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel.

Podivný certifikát

Bauhaus, který spor nekomentuje, staví svůj obchod v Brně bez stavebního povolení. Stačí mu k tomu certifikát od autorizovaného inspektora. Certifikáty umožňují developerům stavět, i když jim stavební úřad nedal stavební povolení, nebo je nadřízený orgán zrušil.

Podle lidí i veřejného ochránce práv ale nebylo vydání certifikátu v pořádku. "Měli se nás zeptat, co si o provedení stavby myslíme. Je správné, že soud jeho nezákonné počínání přerušil," říká Petra Štěrbáková-Täuberová z organizace Klidné Ivanovice.

"Inspektor neoslovil lidi v sousedství. Ti jsou přitom účastníky řízení," uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Přiznala, že v tomto případě neexistuje kromě soudní pře žádná možnost odvolání.

Plánovaný Bauhaus stál už v Ivanovicích post starostku Janu Bohuňovskou. Zastupitelé ji odvolali, protože podle nich proti stavbě nezasáhla. "Oslovíme ministerstvo se žádostí přezkoumat certifikát. S názorem ombudsmana se totiž ztotožňujeme," uvedl po odvolání starostky zastupitel pověřený vedením radnice Tomáš Bradáč.

Se stavbou obchodu už dříve souhlasil brněnský magistrát. Magistrát se ve svém rozhodnutí odvolal na vyjádření České inspekce životního prostředí, hygieniků, krajského úřadu a také na posudek Agentury ochrany přírody a krajiny.

Ze všech těchto vyjádření totiž vyplynulo, že by hobbymarket neměl poškodit přírodu a životní prostředí v Ivanovicích.
Lidé v Ivanovicích ale za domy velký obchod nechtějí a proto poslali žalobu na soud.

Hobbymarkety poprvé vydělaly méně

Když dělala Masarykova univerzita průzkum mezi obyvateli Ivanovic, více jak sedmdesát procent oslovených se vyslovilo proti stavbě obchodu, dvacet procent lidí by obchod chtělo.

Bauhaus je pátým největším hobbymarketem v Česku, tržby firmy loni dosáhly dvou a půl miliard korun.

Češi v roce 2009 kvůli hospodářské krizi méně utráceli v hobbymarketech. Pět největších tuzemských hobbymarketových řetězců totiž loni poprvé po několika růstových letech vykázalo pokles celkových tržeb, které se meziročně snížily o 2,2 miliardy korun na 27,6 miliardy korun.

Počet hobbymarketů se loni v Česku zvýšil ze 113 v roce 2008 na 119. Obliba hobbymarketů v Česku roste a pravidelně v nich nakupuje více než polovina českých kutilů a zahrádkářů. Obchodníci mají zpravidla obsazena velká města a nyní se svými hobbymarkety míří i do menších obcí s několika desítkami tisíc obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy