Diskriminovat zájemce o zaměstnání není možné. Precedens platí i pro trh práce, říkají advokáti

Radek Nohl Radek Nohl
23. 11. 2015 6:58
Průlomový rozsudek, který řekl, že realitní kancelář nemůže na přání vlastníka nepronajmout byt Romovi, může podle advokátů ovlivnit i to, jak se budou přes personální agentury vybírat noví zaměstnanci. Agentury budou muset diskriminační pokyny zaměstnavatelů odmítat. Ti se již dnes snaží poměrně často výběr pracovníků omezovat. Pokud však v budoucnu takovým přáním vyhoví, musí podle expertů na pracovní právo počítat s pokutami nebo žalobami ze strany těch, kteří při žádosti o zaměstnání neuspěli.
Diskriminovat zájemce o zaměstnání není možné, říkají advokáti.
Diskriminovat zájemce o zaměstnání není možné, říkají advokáti. | Foto: Thinkstock

Praha - Průlomový rozsudek, který řekl, že realitní kancelář nemůže na přání vlastníka odmítnout pronájem Romovi, může mít rozsáhlejší dopady. Ovlivnit by mohl i to, jak se budou přes personální agentury vybírat noví zaměstnanci.

Odborníci říkají, že pokud makléři podle tohoto verdiktu nemohou uposlechnout diskriminační pokyny od majitelů nemovitostí, platí totéž i na pracovním trhu.

Pár dní starý písemný rozsudek v kauze Romky Lenky Balogové, které realitní kancelář Elišky Noskové nechtěla poskytnout pronájem bytu v Lovosicích, vynesl Okresní soud v Litoměřicích. Soudce Jiří Šlapal v něm uvedl, že zatímco majitel si může vybrat, komu svou nemovitost pronajme, makléř to udělat nemůže. Nesmí tedy odmítnout Roma, ale třeba i cizince nebo postižené. Majitelka realitní kanceláře Eliška Nosková, která kvůli diskriminaci skončila před litoměřickým soudem, se podle nepravomocného rozsudku musí omluvit.

Jenže taková přání podle expertů na pracovní právo nemohou splnit ani agentury, které vybírají firmám či živnostníkům zaměstnance. "Personální agentura nemůže někomu bránit v možnosti získat zaměstnání tím, že se bude řídit pokynem klienta, jehož splnění je nezákonné. Na druhou stranu nikdo nemůže zaměstnavateli rozkázat, kterou konkrétní osobu má zaměstnat," reaguje na verdikt advokátka Simona Votřelová z kanceláře Jelínek & Partneři.

Pokud pokynům, že nechtějí zaměstnat Roma nebo staršího občana, vyhoví, musí podle advokátky Nataši Randlové z Randl Partners počítat s pokutami nebo žalobami ze strany těch, kteří při žádosti o zaměstnání neuspěli.

"Jsem toho názoru, že v pracovním právu můžeme uchazeče odmítnout pouze na základě toho, že nemá kvalifikaci nebo dostatečnou praxi pro předmětnou práci," uvedla Randlová.

Zaměstnavatelé si chtějí vybírat

Zástupci Asociace pracovních agentur, která má zhruba dvacet členů, potvrzují, že se na ně poměrně často zaměstnavatelé obrací a při hledaní pracovníků mají i taková přání, která jsou diskriminační.  Prý je ale hned odmítají. "Stává se to. Zaměstnavatelé si, myslím, že, mohou výběr svých pracovníků omezovat. Na to jim rovnou říkáme, že to možné není, ať inzerát přepracují," prohlásil prezident asociace Radovan Burkovič.

Advokátka Nataša Randlová si ale dokáže představit, že personální agentury někdy přáním vyhoví. A to tehdy, kdy zaměstnavatel dá pokyn agentuře, že nechce cizince kvůli složitému procesu vyřizování pracovního povolení a dalších imigračních formalit. Ten je jak finančně, tak časově náročný.

"Tento požadavek je ospravedlnitelný, protože potřebují někoho rychle a cizinec, který všechny formality musí naplnit, bude k dispozici tak nejdříve za půl roku," dodala Randlová.

ČEZ si vybírá pracovníky sám

Třeba energetická společnost ČEZ si ale své zaměstnance vybírá sama. A hlavní roli při výběru hrají kvalifikace a zkušenosti. "Energetika není o pásové výrobě, kde pracovníky lze rychle zaškolit, tomu odpovídá i struktura zaměstnanců, kdy převažují vysokoškoláci a zaměstnanci s úplným středním vzděláním. Vždy požadujeme, aby uchazeč na konkrétní pozici splňoval zejména požadavky z hlediska kvalifikace a zkušeností," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podobný přístup zvolila také společnost Student Agency. Ta využívá služeb personální agentury jen výjimečně. Ve firmě dnes vedle Čechů a Slováků pracují také lidé, kteří jsou původem z Ghany nebo Sýrie.

"Vzhledem k tomu, že pro většinu našich pozic je klíčový kontakt s klientem, musí zájemci o práci prokázat komunikativní znalost češtiny nebo slovenštiny, žádná jiná omezení ale nemáme," řekla personální ředitelka Student Agency Renáta Sklenářová.

Chtějí pronajímat byty Romům? Testem makléř neprošel

Spor, v němž sepsal Jiří Šlapal písemný rozsudek a který má podle advokátů dopad i na pracovní trh, má počátek v roce 2013. Úřad ombudsmana tehdy testoval realitní kanceláře a jejich ochotu pronajímat byty Romům. Akce se zúčastnila také Lenka Balogová, vedoucí Poradny pro občanství, občanská a lidská práva v Ústí nad Labem. S kanceláří veřejného ochránce práv měla kvůli tomu sepsanou dohodu.

Během testu se Balogová dovolala také do realitní kanceláře Elišky Noskové. Podle záznamu, který byl přehrán u soudu, se makléř během hovoru Balogové zeptal, zda je Romka. Ta mu odpověděla, že je. Spolupracovník Noskové poté na to zareagoval slovy, že Romy majitel bytu nechce, protože s nimi má špatné zkušenosti. Kauza se dostala až před soud. Ten vynesl zatím nepravomocný rozsudek. 

 

Právě se děje

Další zprávy