Na místo šéfa ČSSD se nechystám, patří Sobotkovi, ujišťuje hejtman Hašek a brání se pověsti lháře

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
6. 10. 2016 19:48
Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek je zřejmě nejsledovanějším politikem v nynějších krajských a senátních volbách. Pár hodin před otevřením volebních místností mluvil o tom, co se stane, pokud volby nevyhraje, a jak vnímá nelichotivou pověst, která jej doprovází. "Každý může udělat chybu, ale jen blbec ji opakuje. Nehodlám být už v české politice za blbce," tvrdí Hašek v rozhovoru, který oddaloval až do chvíle těsně před volbami.
Hejtman Michal Hašek na předvolebním mítinku v říjnu 2016
Hejtman Michal Hašek na předvolebním mítinku v říjnu 2016 | Foto: Radek Bartoníček

Když jsem jel za vámi, viděl jsem na řadě míst Brna i okolí billboardy s vaší fotkou a konstatováním "Kdo lže, ten krade". Zdá se, že vaše lhaní ohledně schůzky s prezidentem republiky Milošem Zemanem vás bude pronásledovat až do smrti...

Ať si každý položí ruku na srdce a řekne si, jestli alespoň jednou v životě nelhal. Třeba ve škole, třeba svým rodičům, třeba svojí manželce nebo kolegům v práci. Takže, kdo je bez viny, ať hodí kamenem. Já čelím v posledních týdnech dehonestaci od jihomoravského podnikatele Radima Jančury, který nemá "koule" na to, aby kandidoval jako lídr hnutí ANO proti mně, i když mu to předseda ANO Andrej Babiš nabízel. Osobně si můžu myslet, že to souvisí s tím, jak Radim Jančura nezískal v našem kraji zakázku na lukrativní tratě, kdy ho nezajímala dopravní obslužnost celého regionu, ale skutečně jen lukrativní trati.

I když vaše lež ohledně schůzky s prezidentem byla opakovaná a týkala se přece jen vážnější události...

Já jsem se ale celému národu omluvil, odstoupil jsem z vedení sociální demokracie, odešel jsem z Poslanecké sněmovny a snažil jsem se vše odpracovat tři roky tady na úrovni regionu. Je pouze v rukou voličů, jak si to vyhodnotí, a já jsem připravený jak na to, že mi lidé dají znovu důvěru, abych vedl sociální demokracii na jižní Moravě, tak na to, že mi lidé případně vzkážou, že pro mě už místo v politice nevidí.

Pokud by sociální demokracie nevyhrála volby v kraji, odešel byste z vysoké politiky a neměl ambici se ucházet třeba o místo náměstka hejtmana nebo radního?

Bude záležet na volebním výsledku, já ale věřím na moudrost Jihomoravanů, věřím, že si nenechají zacpat pusu koblihou a nenechají se na poslední chvíli oblbnout billboardy Radima Jančury.

Odešel byste?

Nechci předjímat, co by se dělo, kdybychom jako ČSSD volby v kraji nevyhráli. Nevím, jestli budeme případně těsně druzí, nebo třetí. Vše by potom bylo na debatě uvnitř ČSSD a na mém osobním rozhodnutí. Ale já fakt nechci předjímat, co bude a co udělám. Každý lídr vám před volbami řekne, že jeho snahou je vyhrát, a ten, kdo volby vyhrává, tak sestavuje krajskou koalici. Zajíci se počítají po honu, spočítejme je v sobotu večer a potom veďme dlouhé rozhovory, co bude.

Objevují se úvahy, že pokud v kraji nevyhrajete, budou mít někteří vlivní členové ČSSD snahu vás dostat mimo vyjednávání o novém vedení.

Odmítám, abychom tímto rozhovorem vytvářeli atmosféru nějakého napětí uvnitř ČSSD. Přála by si to politická konkurence, možná by si to přála vaše konkurenční média, a já chci k tomuto říci, že si vážím podpory premiéra a našeho předsedy Bohuslava Sobotky, který respektuje moji pozici na kraji. Koneckonců, několikrát ocenil moji práci hejtmana a předsedy Asociace krajů.

Takže se neobáváte, že by se vás strana zbavila?

Nemyslím si, že má sociální demokracie takovou zásobárnu lidí, kteří mají zkušenosti a mají také pozitivní výsledky například ve vedení regionů, jako mají hejtmani za ČSSD. My jsme si vytvořili přirozenou zásobárnu lidí, kteří odvedli kus práce na regionální úrovni, a ČSSD by neměla dělat chybu jako ODS z roku 2008. Tehdy skončila řada jejích hejtmanů s politickými zkušenostmi, což byla chyba, takové lidi mají politické strany využívat, ne se jich zbavovat.

Takže byste chtěl zůstat v politice, i kdybyste volby za pár hodin nevyhrál.

Jestliže jsem teď dělal osm let hejtmana a je mi čtyřicet let, tak těžko ode mě můžete čekat, že v takovém věku budu plánovat odchod do politického důchodu. Chci se dál angažovat v politice, možná s přestávkou ve veřejných funkcích, když to teď nevyjde. Jen připomenu, že celá řada dnešních politiků je ve vysokých funkcích, přestože prožila prohrané i vyhrané volby. Nevidím důvod k tomu, aby jedny případně prohrané volby měly znamenat můj úplný konec. Nechci vůbec předjímat, co bude za pět deset let. Česká politika je nyní hodně proměnlivá, dynamická i vrtkavá, takže nikdy neříkej nikdy. Věřím ale, že telecí léta v politice mám už za sebou, a jak říkává prezident Miloš Zeman, každý může udělat chybu, ale jen blbec ji opakuje. Nehodlám být už v české politice za blbce.

V kauze mluvčí jsem mluvil pravdu

Neopakoval jste svou chybu se lhaním, když jste poněkud nepřesvědčivě vysvětloval kauzu vaší neexistující mluvčí Lucie Proutníkové a spolupráci s kontroverzní lobbistkou Janou Mrencovou a agenturou Profil?

V kauze Mrencová jsem uvedl jasné informace a nejsem si vědom, že bych při jakémkoliv vysvětlování někde lhal. 

Takže podle vás lže vaše bývalá mluvčí Denisa Kapitančiková, která tvrdí velmi důrazně, že jste věděl, že Jana Mrencová vystupuje jako Lucie Proutníková a také podepisuje zprávy z kraje, včetně vašich citací?

Můžu se jen domýšlet, proč Denisa Kapitančiková takto vystupuje. Možná to souvisí s tím, že od nás odešla dělat mluvčí radnice Brno-střed, kterou ovládá koalice ANO a Žít Brno. Mimochodem, největší soupeři a odpůrci Michala Haška. Podle mě byla paní Kapitančiková spíše využita nebo zneužita v této kauze. Například tvrdila, že nikdy nepodepsala žádný dokument, který se týkal práce agentury Profil. Já těch dokumentů ukázal minimálně pět. Teď je dostane policie, která vše prošetřuje, a já jsem zvědavý, jestli tam popře pravdivost dokumentů. Stejně tak tvrdila, že agentura Profil nemohla prokazovat fotografické práce, přitom všichni brněnští fotografové vědí, že pro agenturu Profil fotili významní brněnští fotografové. Velmi dobře to věděla Denisa Kapitančiková, a přesto lhala. Jsou to mediální hnoje, které se měly nakydat na hejtmana ČSSD. Doufám, že všechno bude objektivně vyšetřeno a veřejnost bude mít šanci dozvědět se výsledek.

Jméno Lucie Proutníkové se poměrně často objevovalo v médiích. Vy jste si nikdy nevšiml, že žena tohoto jména je citovaná v médiích jako vaše tisková mluvčí? Zejména když jste podle mluvčí Kapitančikové často média sledoval a noviny četl? Od toho se samozřejmě odvíjí otázka, proč někdo takto vlastně vaším jménem vystupoval, co za tím vším bylo?

Správná otázka, ale já na ni neznám odpověď. Nejlepší bude, když se teď z nočního Brna zvednete a odjedete směr Mariánské Lázně, kde se zeptáte představitelů agentury Profil. To nebylo žádné know-how Jihomoravského kraje, tady nikdy nebyla žádná mluvčí Lucie Proutníková a s osobou tohoto jména nebyla podepsaná žádná smlouva a na toto jméno nebyla proplacená ani koruna. Jestli v té kanceláři byla paní Mrencová, nebo někdo jiný, nevím. Z dnešního pohledu to považuji za nešťastné, už dříve jsem řekl, že se omlouvám těm, kterých se to dotklo.

Proč jste se ale proti používání tohoto jména jako mluvčí kraje neohradil?

Protože mí lidé asi nenašli nic, co by neodpovídalo charakteru toho, k čemu jsem se vyjadřoval. Mezi lety 2010 až 2016 bylo mediálních výstupů se jménem Michal Hašek přibližně 25 tisíc. A výstupů údajné mluvčí Proutníkové byla asi třicítka. Od roku 2014 už žádný s jedinou výjimkou, kdy se ale má skutečná mluvčí Eliška Holešinská Windová proti tomu ohradila. Musím proto všechny zklamat, senzace se nekoná.

Tedy nebyla neexistující mluvčí záminkou pro něco, co se snažíte utajit? Nikdy jste se nezeptal agentury, proč používají občas jméno Proutníková?

Nikdy jsem nedostal zprávu, že je třeba něco takového řešit.

Ale Kapitančiková tvrdí, že vám o tomto jménu v tisku řekla a vy jste odpověděl, ať to neřeší.

Nic takového mi neřekla. Kdybych si všiml, že někdo se takto v médiích prezentuje, tak to okamžitě řeším. Buď se to k mým uším nedostalo, nebo mě nikdo neupozornil, že je tam nějaký výrok, který by vzbuzoval otazníky, jestli jsem něco takového řekl. Navíc mi řekněte, jak je možné, že si to ČTK nikdy neověřila, pokud tam někdo poslal tiskovou zprávu jménem Lucie Proutníkové a většina médií to začala přebírat? Takže česká média několik let živila příběh Lucie Proutníkové, a odpovědnost se hází na hejtmana Haška?  Považuji to minimálně za nefér. 

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Ale ČTK uvedla, že si na kraji ověřovala jméno Lucie Proutníková a bylo jim řečeno, že lze toto jméno používat. Byť ČTK neuvedla, u koho si to na kraji ověřovala.

Nikdy ne u mě.

S dovolením ještě jednou připomenu Denisu Kapitančikovou, která také říká, že agentura Profil a paní Mrencová nikdy neudělaly objem práce, který vykazovaly kraji. Nešlo v celé věci skutečně o něco jiného?

Šlo o podlimitní zakázku, o které nikdy nerozhodoval ani hejtman ani rada, ani zastupitelstvo. To je věc úřednické úrovně, jakých jsou tady stovky za rok. Já jsem ani nebyl ten, kdo přebíral práci této agentury.   

Ale s paní Mrencovou jste komunikoval, je to tak? 

Účastnil jsem se některých společenských akcí, které organizovala, a vídal jsem tam společenskou elitu, ministry, biskupy, vrcholové sportovce i umělce. Mimochodem, některé tyto akce přenášela Česká televize, takže nebylo pochyb, že agentura Profil má kontakty a schopnosti.   

Jak často jste s ní mluvil?

Teď už jsem ji nějakou dobu neviděl ani neslyšel, dříve jsme se bavili o mediálních záležitostech. 

Ještě k vašim skutečným či údajným lžím. Hodně se debatuje o vašem titulu JUDr. Jak to bylo s vašim titulem, a proč jste dělal rigorózní zkoušku v malém městečku na Slovensku?

Často se píše, že jsem udělal vysokou školu na Slovensku, což není pravda. Jsem absolventem Masarykovy univerzity, Právnickou fakultu jsem studoval v denním studiu v letech 1994 až 1999, a tady jsem získal řádně titul magistra.

A titul JUDr. jste proč nezískal v Brně?

To mělo několik důvodů. Mimo jiné jsem byl členem správní rady Masarykovy univerzity, a případné získání titulu tady by někdo napadal.

Co jiné velké univerzity u nás?

V Olomouci v ten rok nebylo možné vykonávat rigorózní zkoušku na Právnické fakultě, v Praze jsem seděl v parlamentu, byl členem sněmovny. Zvolil jsem tedy Slovensko. Jsem řádně vystudovaný právník.

Žádná "rychlokvaška"?

Žádná rychlokvaška. Mám řádně obhájenou magisterskou práci tady na Právnické fakultě v Brně, tam na zdi je diplom.

Takže jste si nevybral slovenské městečko proto, že šéfem školy byl levicový poslanec?

Nijak to s mým rozhodnutím nesouviselo.    

Nebudu kandidovat na předsedu ČSSD

V minulosti jste kritizoval politiku vašeho předsedy Bohuslava Sobotky. Jak vidíte jeho politiku nyní? A myslíte si, že mohl udělat něco jinak, aby ČSSD získala v nynějších volbách ještě více voličů?

Nepochybuji, že za pár hodin, v sobotu večer, bude spousta generálů po bitvě. Jak jsem ale sledoval práci Bohuslava Sobotky v posledních měsících v rámci předvolební kampaně, tak on udělal pro úspěch ČSSD maximum. A to nejen na jižní Moravě, ale po celé zemi. I politiku vlády koordinoval tak, že vycházel z politiky ČSSD a lidé takové politice rozuměli. Také v případě uprchlíků se vláda zachovala správně a je dobře, že nakonec odmítla i uprchlické kvóty.

Kdybyste vyhrál s ČSSD v kraji volby a celkově třeba strana moc neuspěla, nevylučujete, že byste v roce 2017 kandidoval na post předsedy strany a tím i na lídra do sněmovních voleb?

Pokud ČSSD nyní uspěje, a to nejen na jižní Moravě, není žádný důvod, proč by měla přepřahat v roce parlamentních voleb. Navíc voleb klíčových, které zásadně ovlivní charakter České republiky na další roky. Půjde totiž o zápas tradičních stran s predátorským hnutím Andreje Babiše. Proč bychom proboha v takovém roce měnili předsedu?

Jsem přesvědčený, že předsedou strany bude Bohuslav Sobotka, a já ho v tom budu podporovat bez ohledu na to, co se v minulosti stalo. Nebo možná právě proto. I pro sociální demokracii nejsou vrchol krajské a senátní volby, ale sněmovní volby příští rok. Sobotním večerem 8. října nic nekončí, naopak začíná kampaň pro volby 2017, která bude hodně dlouhá. To, co zažíváme nyní, bude slabý odvar toho, co Andrej Babiš ještě předvede. To bude teprve "maso".

Co se ale stane, když třeba uspějete v krajských volbách vy nebo hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, ale celkově strana získá třeba jen čtyři pět hejtmanů?

Potom to bude na velkou oslavu.

Oslavu? 

Ano. Zatím žádná politická strana nezískala napotřetí ani jednoho hejtmana. Zisk čtyř, pěti, nebo dokonce šesti hejtmanů, což už je velmi optimistické, bude historický úspěch. Čísla od čtyř nahoru budou znamenat, že strana si zachovala na regionální úrovni dominanci. I kdyby to tedy byla menší čísla než sedm, což avizoval jako úspěch Bohuslav Sobotka, není to důvod, aby strana měnila na sjezdu předsedu. Zatím žádná strana nedokázala obhájit to, aby se politické kyvadlo nepřesunulo na druhou stranu. Můj odhad je, že ze sjezdu bude odjíždět jako předseda premiér Bohuslav Sobotka, který bude našim lídrem pro volby 2017. 

Uprchlíkům pomáháme, netvařme se, že nic neděláme

Pokud jde o řešení uprchlické krize, je vláda premiéra Sobotky pod tvrdou kritikou téměř celé opozice i velké části veřejného mínění. Řadíte se také mezi tyto kritiky?

Vláda České republiky se podle mého názoru zachovala zcela správně, když trvala na tom, že na našich hranicích platí evropské i české právo, takže kdo neměl doklady, tak nemohl říci smyšlené jméno a volně pokračovat do Německa. Jsem rád, že vláda zaujala takové nekompromisní stanovisko a po nějaké době dospěla k tomu, že jsme odmítli povinné kvóty. Ty nic neřeší.

Nechovají se ale mnozí čeští politici, včetně vás, v otázce uprchlíků populisticky, protože prostě víte, že čím ostřejší postoj k uprchlíkům budete mít, tím více voličů vám to přinese? Neměli jsme uprchlíkům pomoci více? Třeba jako některé další země, které je nenechaly napospas osudu a válečným útrapám a ubytovaly je u sebe?

Vážený pane redaktore, já jsem byl označovaný vašimi kolegy z pražských médií jako xenofob, když jsem říkal, že je třeba chránit státní hranici. Myslel jsem si to tehdy, kdy to rozhodně nebyl většinový názor, a myslím si to i teď. Ano, Česká republika má pomáhat lidem v nouzi, ale má pomáhat přiměřeným způsobem. Ti, kteří utíkají skutečně před válečným konfliktem, jsou v bezpečí v okamžiku, kdy doplují do Evropy. Nemusí putovat tisíce kilometrů do České republiky. My jsme schopni financovat programy v přímořských státech, můžeme podporovat programy tamních azylových zařízení, jsme schopni dodat muže do společných vojenských či policejních sborů, které pomáhají na hranicích v Evropě.

A pokud jde o pomoc u nás, my jsme jako první podpořili v našem kraji pomoc iráckým křesťanům, schválili jsme finanční podporu. Každý ví, jak to dopadlo, většina odešla do Německa. Znám situaci v Německu, byl jsem v Bavorsku tři dny poté, co se tam vyhodil do vzduchu neúspěšný azylant. Jenom to, že ji neuměl odpálit, zabránilo tomu, aby vzal s sebou další lidi. Slyším od Němců, jak jsou nespokojeni, vím, jaká obrovská propast je mezi politiky centrální německé vlády a mezi lidmi, kteří fungují v Bavorsku. A já nikdy nedopustím z úrovně kraje a hejtmana, aby taková propast vznikla mezi pražskou ústřední vládou a mezi reprezentanty krajů.

Souhlasíte se mnou, že většina uprchlíků žádní atentátníci nejsou?

Já nepoužil ani jednou termín atentátník.

Ano, ale mluvíte o nich jako o hrozbě. 

Nic takového mi nepodsouvejte. Ti lidé jsou v bezpečí, nikdo na ně nepořádá nálety, nikdo jim s mačetami neseká hlavy ani je nevyhazuje z domu, jako když někde vidíme, jak řádí Islámský stát nebo různé odnože těchto fundamentalistických hnutí. Jaký je cíl těchto lidí? Už jim nestačí jen střecha nad hlavou. Oni chtějí do Německa, ne k nám. Nemají prostě zájem o Českou republiku, nikdo k nám nechce, tak nehrajme hru na to, jak jsme zlí, jak jsme málo solidární, když ve skutečnosti platíme možná i desítky milionů humanitární pomoci a máme venku spoustu policistů. My reálně pomáháme, naše daňové poplatníky to stojí peníze, netvařme se, že nic neděláme. Děláme.

Takže vy si myslíte, že nemáme u nás pomoci žádným uprchlíkům?

Znovu opakuji, že nevím o lidech, kteří by k  nám chtěli.

A kdyby chtěli?

Ne, žádné kdyby. Nevím o lidech, kteří by sem chtěli. Možná si o nich můžete povídat v pražských kavárnách, ale ti lidé prostě nejsou. Až budou lidé, kteří k nám budou chtít, ať jsou prověřeni z bezpečnostního hlediska a je jasné, že se tady chtějí integrovat. A ne že se po pár dnech zeptají, kde je Německo, a sbohem a šáteček.

Proč používáte označení "pražská kavárna"? Je to nutné? Vy i často zmiňujete Prahu jako centrum něčeho špatného. Není škodlivé takto stavět Prahu či "kavárnu" proti jiným částem země nebo skupinám lidí?

To je zkratka. Ale doporučil bych vám, abyste týden, čtrnáct dní, pobyl mezi lidmi na jihu Moravy, prošel si pár hospod a poznal názory lidí. Potom například uvidíte, jaký je názor na Matěje Hollana, kterému chtěla jít tady "pražská úderka" pomoc, aby mohl jít vůbec na pivo do hospody.Potom uvidíte, že problém není v lidech na jihu Moravy a budete přemýšlet nad věcmi, které probíráte v Praze.

Vás nevyděsilo, když skupina "svalnatých"borců" vyrazila "diskutovat" s Matějem Hollanem? Nepřichází doba, kdy lidé mají strach říci svůj názor z obavy před násilím? Nezačíná u nás převládat atmosféra nenávisti?

To byla reakce na něco. To něco bylo "plakání" Matěje Hollana, který chtěl jít na pivo s předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým. A když přišli do hospody, někdo jim řekl, ať vypadnou, protože na jejich názory není nikdo zvědavý. To se stalo deseti tisícům lidí po celé zemi. Problém je, že jediný "uplakaný" Matěj Hollan z toho udělal mega mediální příběh a chtěl reagovat tak, že za pár dnů půjde tzv. se svými kamarády na pivo. Čili z toho udělal politickou akci, které se samozřejmě chytli i jeho odpůrci. Vy mu za to tleskáte, Brno se mu směje.

Ale lidé v Brně si jej zvolili na radnici. Vy máte v Brně podporu lidí?

Respektuji každého, kdo byl zvolený v komunálních volbách. Jako občan Brna říkám k účinkování  Matěje Hollana, že každá recese jednou končí. Myslím, že už narazil na své hranice společně s kamarády Žít Brno. Zeptejte se, jak jsou lidé spokojeni s jeho politikou na radnici.

Vy si myslíte, že v Brně uspějete?

Budoucí reprezentace Brna budou dávat dohromady spoušť, kterou způsobilo současné vedení. Pokud jde o mě, v sobotu uvidíme, jakou podporu má ČSSD v Brně.

A jakou podporu máte vy sám...

Promiňte, ale v případě Brna uvidíme, jakou práci odvedla především brněnská ČSSD. Brno se chová tak trochu jako Praha v podmínkách celé republiky. Je tady velmi svébytná komunita.

Trochu cítím, jako byste si dělal alibi pro situaci, že tady případně neuspějete...

Kdo chce, ať tomu říká alibi. Já říkám, že Brno si žije svým životem v rámci jižní Moravy jako si žije Praha v rámci České republiky. 

Vy samozřejmě patříte mezi velké příznivce prezidenta Miloše Zemana, který mimochodem termín "pražská kavárna" používá velmi často.

Troufám si říci, že jsem jeho kamarád nebo přítel, a to osobní už řadu let. Jsem mimo jiné rád, že prezident Zeman jako jeho předchůdce prezident Václav Klaus klade důraz na setkávání s regiony, na návštěvy v regionech, že chodí mezi lidi. Každá další hlava státu bude mít hodně vysokou laťku, aby udržovala takové kontakty s regiony jako Miloš Zeman.

Je mně jasné, že byste nesouhlasil s názory kritiků prezidenta, že směřuje naši zemi spíše k od Západu k Východu, tedy je až příliš "vstřícný" k Rusku.

S Moskvou ale přece udržují kontakty různí západní politici, včetně členů německé vlády. Dovolil byste si o nich říci, že zpochybňují západní směřování Německa? Jak si to můžete dovolit u české hlavy státu, která nedělá nic jiného než tito politici? To, že část západní elity říká, že Rusko musí čelit sankcím a Putin je absolutní zločinec, ještě neznamená, že je to pravda. Nejsem žádný bigotní rusofil, přesto se domnívám, že sankce proti Rusku jsou hloupé a ve skutečnosti nic neřeší a jsou obcházené řadou západních států. Sankce považuji za pokrytecké a zbytečně poškozující český průmysl. Česká zahraniční politika by měla být svébytná, mám pocit, že musíme od jedné zdi ke druhé zdi. Do roku 1989 to byla Moskva, a teď si mnozí myslí, že to má být Washington. 

Máme se například smířit s anexí Krymu?

To je složitý problém, ale já jsem hejtman loajální k vládě a oficiální zahraniční politice státu.

Ptám se na zahraniční věci proto, že kdybyste vyhrál volby v kraji a třeba se ucházel o post předsedy ČSSD, mohl byste být jednou i předsedou vlády této země. A pak je velmi důležité, kam byste naši zemi směřoval...

Chci vás ubezpečit, že pokud vyhraji krajské volby a sociální demokracii se podaří sestavit krajskou koalici, tak budu jako hejtman sedět v Brně, a jestli mě budete chtít navštívit, budu v této kanceláři. A to bude platit minimálně několik let.

Takže nevylučujete kandidaturu na předsedu ČSSD za pár let?

Jestli bude chtít ČSSD jednou, abych neseděl na kraji, tak to musí vzejít z ČSSD. To není věc, kterou by si Michal Hašek jen tak řekl při pohledu z okna.

 

Právě se děje

Další zprávy