Nechceme lidi šokovat, hájí organizátoři výstavu mrtvol

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 1. 2012 21:00
Do Prahy míří další kontroverzní výstava preparovaných lidských těl
Foto: JVS Group

Praha - Kontroverzní výstava preparovaných lidských těl opět míří do Česka, tentokrát pod názvem The Human Body.

Mrtvá těla zakonzervovaná speciální technikou plastinace budou k vidění od 10. března na pražském Výstavišti.

Výstava budí po celém světě rozporuplné reakce. Jedni ji považují za umění nebo osvětu, jiní ji odsuzují pro senzacechtivost a neúctu k zemřelým. Proti první výstavě u nás dokonce protestovala Česká anatomická společnost.

"Nechceme lidi šokovat obscénními pózami, ale především ukázat zázrak fungování lidského těla," uvedla Květa Havelková, která má na starosti propagaci výstavy a v rozhovoru odpovídala na otázky Aktuálně.cz.

A.cz: Předchozí výstavy vzbudily vlnu kritiky, neobáváte se negativních reakcí?

Minulou výstavu do Prahy přivezla jiná společnost než naše a víme, že ohlasy byly velmi protikladné. Myslím, že to bylo způsobem prezentování celé výstavy. Tehdy se mluvilo o umění, vědci, kteří výstavu připravili, byli nazýváni umělci. My naši výstavu představujeme divákům jako nejdokonalejší učebnici anatomie všech dob, jako dobrodružnou cestu za poznáním lidského těla. Nechceme lidi šokovat.

A.cz: Objevila se dokonce i podezření, zda podobná výstava neporušuje zákon o pohřebnictví. Myslíte si, že je expozice z hlediska práva v pořádku?

Nikdy bychom nedělali nic, co by porušovalo zákony České republiky. Je to stejné, jako když máte ve škole v kabinetu kostru. Nedopouštíme se žádného zesměšňování zemřelých ani nedůstojného zacházení s jejich těly. Proto například nevystavujeme těla v šokujících pozicích, jako to dělají některé jiné výstavy. Pokud vznikne nějaká diskuse, nebojíme se jí.

A.cz: V minulosti se spekulovalo i o původu těl. Odkud pocházejí těla, která vystavujete?

Jde o těla dobrovolných anonymních dárců, kteří se zapojili do celostátního programu, ve kterém dávají souhlas k užití svého těla k vědeckým účelům. Podobný program funguje i na území České republiky. Všichni tito dárci zemřeli přirozenou smrtí.

A.cz: V materiálech o výstavě uvádíte, že rozsahem přesahuje vše, co bylo dosud v Čechách k vidění. V čem je výstava tak odlišná?

The Human Body

Výstava je rozdělena do 9 galerií:

  • Úvodní galerie - přehled celého těla
  • Kosterní/svalová soustava
  • Dýchací soustava
  • Trávicí soustava
  • Nervová soustava
  • Oběhový systém
  • Rozmnožovací/vylučovací soustava
  • Vývoj plodu
  • Vaše zdraví a budoucnost

Na výstavě The Human Body návštěvníci uvidí téměř 200 exponátů, což je zhruba dvojnásobný počet, než byl v minulosti u nás vystavován. Exponáty jsou rozděleny do 9 skupin, ve kterých se seznámí s kosterní, svalovou, dýchací nebo trávicí soustavou. Součástí je i expozice věnovaná vývoji plodu, která mapuje vznik života na nejzákladnější úrovni. Tuto část výstavy je možné vynechat a pokračovat v další galerii.

A.cz: Které exponáty vy osobně pokládáte za nejzajímavější?

Návštěvníci se tradičně nejvíc těší na celotělové exponáty, mě osobně však zcela fascinuje jiný pohled na lidské tělo. To co je na první pohled méně nápadné, a to krevní řečiště nebo nervová soustava. A jsem velmi pyšná na to, že naše výstava v Praze získala opravdu vzácný exponát tzv. Red man. Je to celotělový exponát demonstrující tisíce kilometrů žil a cév. Je zpracován trochu jinou metodou než klasickou plastinací, ale výsledek je opravdu neuvěřitelný - člověk složený pouze z cév a žil. Stejným způsobem je zpracovaný i exponát zachycující nervovou soustavu.

Neméně zajímavé jsou exponáty znázorňující medicínské zásahy do lidského těla, jako je např. výztuha kostí speciálními implantáty napomáhajícími srůstání kostí, náhrada části lebeční kosti po náročné operaci mozku a další.

A.cz: Výstava je zaměřená na zdravý životní styl. Co si pod tím představit?

V každé části výstavy je nejen velmi podrobně ukázána konkrétní část lidského těla, ale také její poškození civilizačními chorobami. Například u dýchací soustavy jsou zdravé plíce vedle černých plic kuřáka, u kosterní je vidět rakovina kosti, u oběhového systému je zařazen exponát aorty postižené těžkou aterosklerózou - jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Věříme, že lidé, kteří si detailně prohlédnou tyto exponáty, pocítí ke svému tělu větší zodpovědnost a změní svůj životní styl tak, aby se právě těmto chorobám pokusili vyhnout.

A.cz: Byla už tato expozice k vidění v jiných zemích?

Výstava je úplně nová, návštěvníci ji uvidí od konce února v Irsku, Budapešti, Litvě a od března také v Praze. Každá výstava má trochu jiné složení i počet exponátů. Ta pražská rozhodně patří k těm největším.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy