Nechceme lidi šokovat, hájí organizátoři výstavu mrtvol

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 1. 2012 21:00
Do Prahy míří další kontroverzní výstava preparovaných lidských těl
Foto: JVS Group

Praha - Kontroverzní výstava preparovaných lidských těl opět míří do Česka, tentokrát pod názvem The Human Body.

Mrtvá těla zakonzervovaná speciální technikou plastinace budou k vidění od 10. března na pražském Výstavišti.

Výstava budí po celém světě rozporuplné reakce. Jedni ji považují za umění nebo osvětu, jiní ji odsuzují pro senzacechtivost a neúctu k zemřelým. Proti první výstavě u nás dokonce protestovala Česká anatomická společnost.

"Nechceme lidi šokovat obscénními pózami, ale především ukázat zázrak fungování lidského těla," uvedla Květa Havelková, která má na starosti propagaci výstavy a v rozhovoru odpovídala na otázky Aktuálně.cz.

A.cz: Předchozí výstavy vzbudily vlnu kritiky, neobáváte se negativních reakcí?

Minulou výstavu do Prahy přivezla jiná společnost než naše a víme, že ohlasy byly velmi protikladné. Myslím, že to bylo způsobem prezentování celé výstavy. Tehdy se mluvilo o umění, vědci, kteří výstavu připravili, byli nazýváni umělci. My naši výstavu představujeme divákům jako nejdokonalejší učebnici anatomie všech dob, jako dobrodružnou cestu za poznáním lidského těla. Nechceme lidi šokovat.

A.cz: Objevila se dokonce i podezření, zda podobná výstava neporušuje zákon o pohřebnictví. Myslíte si, že je expozice z hlediska práva v pořádku?

Nikdy bychom nedělali nic, co by porušovalo zákony České republiky. Je to stejné, jako když máte ve škole v kabinetu kostru. Nedopouštíme se žádného zesměšňování zemřelých ani nedůstojného zacházení s jejich těly. Proto například nevystavujeme těla v šokujících pozicích, jako to dělají některé jiné výstavy. Pokud vznikne nějaká diskuse, nebojíme se jí.

A.cz: V minulosti se spekulovalo i o původu těl. Odkud pocházejí těla, která vystavujete?

Jde o těla dobrovolných anonymních dárců, kteří se zapojili do celostátního programu, ve kterém dávají souhlas k užití svého těla k vědeckým účelům. Podobný program funguje i na území České republiky. Všichni tito dárci zemřeli přirozenou smrtí.

A.cz: V materiálech o výstavě uvádíte, že rozsahem přesahuje vše, co bylo dosud v Čechách k vidění. V čem je výstava tak odlišná?

The Human Body

Výstava je rozdělena do 9 galerií:

  • Úvodní galerie - přehled celého těla
  • Kosterní/svalová soustava
  • Dýchací soustava
  • Trávicí soustava
  • Nervová soustava
  • Oběhový systém
  • Rozmnožovací/vylučovací soustava
  • Vývoj plodu
  • Vaše zdraví a budoucnost

Na výstavě The Human Body návštěvníci uvidí téměř 200 exponátů, což je zhruba dvojnásobný počet, než byl v minulosti u nás vystavován. Exponáty jsou rozděleny do 9 skupin, ve kterých se seznámí s kosterní, svalovou, dýchací nebo trávicí soustavou. Součástí je i expozice věnovaná vývoji plodu, která mapuje vznik života na nejzákladnější úrovni. Tuto část výstavy je možné vynechat a pokračovat v další galerii.

A.cz: Které exponáty vy osobně pokládáte za nejzajímavější?

Návštěvníci se tradičně nejvíc těší na celotělové exponáty, mě osobně však zcela fascinuje jiný pohled na lidské tělo. To co je na první pohled méně nápadné, a to krevní řečiště nebo nervová soustava. A jsem velmi pyšná na to, že naše výstava v Praze získala opravdu vzácný exponát tzv. Red man. Je to celotělový exponát demonstrující tisíce kilometrů žil a cév. Je zpracován trochu jinou metodou než klasickou plastinací, ale výsledek je opravdu neuvěřitelný - člověk složený pouze z cév a žil. Stejným způsobem je zpracovaný i exponát zachycující nervovou soustavu.

Neméně zajímavé jsou exponáty znázorňující medicínské zásahy do lidského těla, jako je např. výztuha kostí speciálními implantáty napomáhajícími srůstání kostí, náhrada části lebeční kosti po náročné operaci mozku a další.

A.cz: Výstava je zaměřená na zdravý životní styl. Co si pod tím představit?

V každé části výstavy je nejen velmi podrobně ukázána konkrétní část lidského těla, ale také její poškození civilizačními chorobami. Například u dýchací soustavy jsou zdravé plíce vedle černých plic kuřáka, u kosterní je vidět rakovina kosti, u oběhového systému je zařazen exponát aorty postižené těžkou aterosklerózou - jednou z nejrozšířenějších civilizačních chorob. Věříme, že lidé, kteří si detailně prohlédnou tyto exponáty, pocítí ke svému tělu větší zodpovědnost a změní svůj životní styl tak, aby se právě těmto chorobám pokusili vyhnout.

A.cz: Byla už tato expozice k vidění v jiných zemích?

Výstava je úplně nová, návštěvníci ji uvidí od konce února v Irsku, Budapešti, Litvě a od března také v Praze. Každá výstava má trochu jiné složení i počet exponátů. Ta pražská rozhodně patří k těm největším.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy