Nečesaný obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice našel zastání u Ústavního soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2019 10:44
Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného souzeného už šestým rokem za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku roku 2013. Hradecký soud mladíka nejprve několikrát poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu ho ale už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu. Nečesaný podal ústavní stížnost. Ústavní soud mu dal zapravdu a loňské rozhodnutí vrchního soudu zrušil. Rodina i advokát Nečesaného nález vítá.
Lukáš Nečesaný.
Lukáš Nečesaný. | Foto: ČTK

Vrchní soud bude nyní muset rozhodnout znovu. Musí přitom vycházet ze skutečnosti, že Ústavní soud nesouhlasí se změnou senátu, po níž by na hradeckém soudě rozhodoval o věci už třetí senát. "Z hlediska ústavních zásad to přesahuje meze, které může Ústavní soud respektovat. Věc se dostala do stadia, kdy je třeba říct dost a konečně rozhodnout," uvedl soudce Jan Filip. Podle ÚS padlo v případu postupně už 12 rozhodnutí.

Filip podtrhl, že Ústavní soud nerozhoduje o věci jako takové. "Ústavní soud se snažil v této otázce nevyjadřovat. Jednotlivými koly rozhodování začaly ale trošku převládat emoce, takže je potřeba se znovu vrátit k tomu, jestli jsou, nebo nejsou důkazy. Pokud ale nalézací soud rozhodne o zproštění, odvolací soud má omezené prostředky, jak tomu zabránit," uvedl.

Ústavní soud zároveň odmítl tu část Nečesaného stížnosti, která se týkala údajné podjatosti soudců.

Lukáš Nečesaný se jednání Ústavního soudu nezúčastnil. Rozhodnutí ÚS ale přivítal jeho otec Luděk Nečesaný. "Znamená jenom to, že v té kauze znovu vítězí spravedlnost. Konečně to už snad bude znamenat klid pro našeho syna," řekl Luděk Nečesaný.

Nečesaný strávil za mřížemi celkem dva roky

"Rozhodl tak (Ústavní soud), že si vrchní soud nebude moct vynucovat uznání viny. Byla velmi posílená pozice nalézacích soudů," řekl Nečesaného advokát Zdeněk Koudelka. "Když Nejvyšší soud do kauzy zasáhl, zkritizoval rozhodnutí soudu nalézacího i odvolacího. Zatímco nalézací soud to akceptoval, vrchní soud to neakceptoval. Přitom je u nás hierarchická soustava a rozhodnutí Nejvyššího soudu je závazné pro nižší soudy, tedy jak pro krajský, tak vrchní soud," zdůraznil advokát.

Hradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, trest mu později pražský vrchní soud snížil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud a rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl. Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se znovu dočkal propuštění. Nečesaný strávil za mřížemi celkem dva roky, nyní je na svobodě.

Případ se stal 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku. Podle obžaloby tam tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10 tisíc korun z tržby a peněženky. Ženu s vážným zraněním našel její syn. Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ho označila za útočníka. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

Lukáš Nečesaný je obětí justičního soukolí, je to neomluvitelné selhání policie, říká Malecký:

O selhání systému nejde, justiční systém byl tím, který Nečesaného zatím zachránil, upozorňuje novinář Robert Malecký. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy