Nečasův úřad stojí za ústavem, co zavírá lidi do klecí

Eliška Bártová Eliška Bártová
14. 3. 2008 9:10
Výsledek inspekce: práva klientů porušena nebyla
Pohled do liběšického ústavu
Pohled do liběšického ústavu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V polovině ledna zveřejnil deník Aktuálně.cz reportáž z ústavu sociální péče v Liběšících, kde našlo 18 klientů zavřených v klecích. I přesto, že to zákon zakazuje.

Záběry z tohoto zařízení pořízené skrytou kamerou přinesla také britská BBC.

Zaměstnanci se hájili tím, že jde pouze o dětské postýlky, nikoliv o klece. Princip je však stejný - postel je obehnaná kovovými tyčemi, do takové výšky, aby se z ní klient nemohl dostat.

Někteří klienti byli při návštěvě reportérů v klecích svazováni do ortéz.

Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní konstatovalo, že takovéto zacházení s klienty je v pořádku. "Standard číslo 2, ochrana práv uživatelů, byl naplněn," řekla Aktuálně.cz Tereza Kloučková, členka inspekčního týmu. "Zařízení nebude nijak sankcionováno."

Foto: Ludvík Hradílek
O čem referovala BBC?
Původní zpráva:
Češi pořád zavírají lidi do klecí, zjistila BBC
Reakce: Tisková zpráva ministerstva práce a sociálních věcí 
Exkluzivně: Rowlingová najala na dětské klece českého hrdinu

Kraj praxi měnit nehodlá

Podle Kloučkové našel inspekční tým v klecích sedm uživatelů. "Z jejich dokumentace však bylo zřejmé, že tam nejsou celý den, že se s nimi pracuje," uvedla. "Také vedení ústavu uvedlo, že postupně lůžka s mřížemi ruší a kupuje nové postele."

Ministerstvo se tak za ústav postavilo. Podle Kloučkové nebude požadovat zrušení všech klecových lůžek. "U některých klientů je to potřeba," řekla.

Za používení klecí tedy ústav nikdo popotahovat nebude. Liběšice přesto budou muset vysvětlovat drobné nesrovnalosti, které inspekce odhalila. "Jedná se pouze o pochybení administrativního charakteru," řekl mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Zřizovatel - Ústecký kraj - je se závěry inspektorů spokojený.

"Lze konstatovat, že se skutečně prokázalo, že zařízení žádným způsobem neporušuje zákon o sociálních službách," uvedl mluvčí kraje Zbyněk Šebesta. "Kraj ani jmenované zařízení, protože žádná opatření nepřipravují."

Ochránci práv nevěří

Podle Mileny Jónové z organizace Quip pro kvalitu péče v sociálních službách ale není možné, aby ministerstvo došlo k takovému závěru.

"Závěry neodpovídají realitě," říká Jónová, která je jednou z inspektorů kvality. "Hned v prvním standardu kvality je jasně uvedeno, že lidé musí žít způsobem, který je ve společnosti považován za běžný. Žít v kleci běžné není. Ústav tedy musel porušit v tomto zákon."

Podle Jónové toto svědčí o špatně nastaveném systému nebo o špatně provedené isnpekci.

V kleci s rukama v ortézách
V kleci s rukama v ortézách | Foto: Ludvík Hradilek
Reportáž z českého ústavu sociální péče v Liběšicích:
Reportáž: Tady zavírají postižené do klecí. Podívejte se
Fotostory: Klece na lidi nejsou. Podívejte se na ně
 

Právě se děje

Další zprávy