Nečas podpořil návrh Kocourka o těžebních limitech

ČTK ČTK
29. 3. 2011 18:51
Podle něho záleží na dohodě mezi občany a těžebními firmami
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Petr Nečas potvrdil na energetickém kongresu návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, že v případě vzájemné dohody dotčených stran by limity těžby uhlí po roce 2015 mohly být prolomeny.

"Vláda se zavázala, že neprolomí limity těžby uhlí. Pravdou však je, že tyto limity nemají žádnou oporu v českém právním řádu. Jinými slovy: pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může a také nemusí vést k zahájení těžby v předmětném území," řekl Nečas.

Proti se staví Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ). "S pokusy o prolomení územních ekologických limitů povrchové těžby hnědého uhlí v severočeské hnědouhelné pánvi a zejména s ohrožením Horního Jiřetína s Černicemi, zámku Jezeří s arboretem a dalšími svahy Krušných hor, včetně vegetace a vodního režimu a v dalším případném postupu těžby k Litvínovu, zásadně nesouhlasíme," uvedl předseda STUŽ Jiří Dlouhý.

Dohoda mezi občany a firmami je klíčová

Podle premiéra by pro případné prolomení limitů dohoda mezi občany a těžebními firmami byla klíčová. "Neumím si dost dobře představit rozšiřování těžby bez elementárního souhlasu a dohody s těmi, kterých se to bytostně týká. Stejně tak si neumím představit, že by kterákoliv těžební společnost byla tak bláhová a usilovala o těžbu proti vůli lidí, se kterými v dané lokalitě žije a pracuje," dodal premiér.

Návrhy dohody o prolomení limitů představil na začátku března ministr Kocourek jako výsledek pracovní skupiny pro teplárenství. Do roku 2014 stát o prolomení limitů podle Kocourka neuvažuje.

K vystoupení premiéra o limitech uhlí se kriticky vyjádřila ekologická organizace Greenpeace. Upozornila na to, že vláda slíbila, že odstraní vyvlastňovací paragrafy z horního zákona, které by mohly způsobit zabavení majetku lidem žijícím za územními limity.

Po prolomení limitů volají teplárny

"Proč bychom měli Petru Nečasovi věřit, že nebude kvůli uhlí vyvlastňovat, když jsme právě svědky toho, že dodržování slibů není zrovna jeho silnou stránkou... ODS v koaliční smlouvě i v programové prohlášení vlády slibuje limity zachovat a legislativně je zajistit," uvedla mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová.

Prolomení těžebních limitů žádají zejména teplárny, které tvrdí, že v důsledku nedostatku uhlí mnohonásobně zdraží teplo. Podle odborníků bude teplárnám v roce 2013 kvůli těžebním limitům chybět pět až šest milionů tun ročně. Nové podmínky týkající se těžebních limitů by měly být zaneseny v aktualizaci Státní energetické koncepce, kterou se v nejbližších dnech má zabývat vláda.

Územní limity vymezily území pro těžaře už v roce 1991, jenže hlavně mostecká společnost Czech Coal se s jejich existencí nechce smířit. Prolomení limitů by v důsledku znamenalo třeba zbourání dvoutisícového města Horní Jiřetín a dalších obcí, přičemž by se rypadla přiblížila na 500 metrů k domům třicetitisícového Litvínova.

 

Právě se děje

Další zprávy