Nečas: Novináře bych na křest svých dětí nepozval

Kateřina Eliášová
4. 4. 2010 16:00
Nový lídr v rozhovoru pro Aktuálně.cz o stylu kampaně a možných změnách
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nový lídr ODS Petr Nečas nechce zásadně měnit styl kampaně, se kterou jdou občanští demokraté do letošních sněmovních voleb.

Uvedl to v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém rovněž potvrdil, že nechce měnit jejího šéfa Ivana Langera.

"Některé akcenty budou jiné, ale 56 dní před volbami není prostor pro žádné prudké změny. To by bylo politicky, manažersky i marketingově na hranici mentální nedostatečnosti," řekl Nečas.

Nečas taky prozradil, že jej volební štáb chtěl přesvědčit k tomu, aby do kampaně zapojil svoji rodinu. On to ale odmítl. "Volební štáb považoval zapojení mé rodiny do kampaně za dobrý nápad. Já jsem to považoval za nápad, který je pro mě neakceptovatelný."

Kongres ODS: zvládli jsme to. Ivan Langer a Petr Nečas v objetí, když obhájili pozice místopředsedů strany. Neděle, 19:05.
Kongres ODS: zvládli jsme to. Ivan Langer a Petr Nečas v objetí, když obhájili pozice místopředsedů strany. Neděle, 19:05. | Foto: Ondřej Besperát
Langera škrtat nebudu, říká nový lídr ODS Nečas

A.cz: Jste celostátním lídrem a zastupujete odstupujícího předsedu Mirka Topolánka. Jak se s těmito poněkud rychlými změnami vyrovnala Vaše rodina?

Stalo se to rychle a tempem, kdy není příliš času to rozebírat a diskutovat, takže to všichni přijali tak, jak to je.

A.cz: Novináři Vám teď víc než kdy jindy připomínají rok 1997, kdy jste nakonec nepřijal post ministra vnitra, protože jste dal přednost rodině. Teď jste tak nepřemýšlel?

To bylo před třinácti lety, bylo mi 32, měli jsme tři malé děti (10, 7 a 2 roky). Byl jsem postavený z hodiny na hodinu před volbu buďto s nimi prakticky nebýt anebo tři malé děti vyrvat z příjemného prostředí hezkého malého moravského města a přivláčet je sem do Prahy. Teď je ta situace jiná. Nejstarší děti jsou už dospělé, navíc jsem od té doby dělal místopředsedu vlády, ministra a rodinu jsem vzal k sobě. Teď už to nehraje roli.

A.cz: Využil Vy byste rodinu v kampani?

V minulosti jsem to nikdy neudělal. Já jsem vždy svoji rodinu, šlo-li to, od svého politického působení chránit. Možná vyšlo pár fotek, ale jen v nějakých volebních magazínech.

A.cz: Vy byste asi nepozval novináře na křest svých dětí, jak to udělal Jiří Paroubek?

Věci, které souvisí s vírou, jsou pro mne natolik intimní, že mám z podobného kroku - jak to říct diplomaticky - mírné svrbění žaludku. To jde mimo mé pochopení.

A.cz: Nebudete měnit svoje zvyky a pravidla?

Nikdy jsem to nedělal. Nemůžou za to, že dělám politiku. Proč by za to měli platit větší cenu, než už teď platí?

Kampaň 2006: MIrek Topolánek s dnes už bývalou manželkou Pavlou
Kampaň 2006: MIrek Topolánek s dnes už bývalou manželkou Pavlou | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Mirek Topolánek na rodině postavil svoji kampaň v předešlých volbách...

Ta úvaha tady byla a tlaky na mě byly už před minulými volbami. Já jsem to ale jednoznačně odmítl.

A.cz: Kdo Vás do toho nutil?

Volební štáb považoval zapojení mé rodiny do kampaně za dobrý nápad. Já jsem to považoval za nápad, který je pro mě neakceptovatelný.

A.cz: Bude se nyní kampaň ubírat jiným směrem, než jak tomu bylo s dnes už bývalým lídrem?

Některé akcenty budou jiné, ale 56 dní před volbami není prostor pro žádné prudké změny. To by bylo politicky, manažersky i marketingově na hranici mentální nedostatečnosti.

A.cz: Ten koncept zůstává stejný, včetně postaviček typu Marie Slušné a Václava Dobráka?

Už to bylo rozjeto, tak to akceptuji.

Foto: ODS

A.cz: A co plakáty polonahých lídrů v plavkách?

Myslím, že svůj postoj k tomuto nápadu jsem demonstroval tím, že jsem na těch plakátech nebyl. Navíc říkám, že bych veřejnosti odhalil, kde všude mám piercing. To byl samozřejmě vtip.

A.cz: Existuje něco, co se už nyní v kampani neobjeví, s čím jako lídr nesouhlasíte?

Ano, věci, které byly nastaveny na naturel Mirka Topolánka a neodpovídají mému naturelu. Něco zastavit jde, něco nejde.

A.cz: Například?

Nemám důvod to říkat.

A.cz: Trefovat se do svého největšího soupeře ČSSD a kritizovat jej budete stále? Nebo budete ještě ráznější?

Určitě. Vzhledem k tomu, jak špinavou a lživou kampaň vede sociální demokracie a Jiří Paroubek, tak na to zareagovat budeme muset.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
Další zprávy