Nečas doufá, že policie odposlouchala i Rusnoka a spol.

Domácí Domácí
12. 7. 2013 20:35
Expremiér považuje kauzu za politický proces a Ištvánův postup za podivný
Petr Nečas jde k výslechu.
Petr Nečas jde k výslechu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý premiér Petr Nečas znovu označil postup vrchního státního zastupitelství v kauze Jany Nagyové za podivný. Podle něj je v případu uměle rozšiřován seznam svědků a prodlužována vazba zadržených.

Petr Nečas a také poslanec Boris Šťastný (ODS) vypovídali v pátek na policii v případu údajného podplácení trojice exposlanců z ODS.

Nečas po výslechu prohlásil, že nebude žádat sněmovnu o své vydání. "Je to politický proces a já nevidím důvod, proč bych jim to měl zjednodušovat. Jsem stíhán za politické kroky, ne za nějakou kriminální činnost. A to je podstata imunity," vysvětlil.

Svoji vinu tak opět odmítl. "Jednoznačně jsem řekl, že se v žádném případě necítím vinen z korupce a vyjádřil jsem podiv nad tím, že standardní politické jednání je najednou po 20 letech perzekuováno na základě názorů úzké skupiny," dodal bývalý premiér.

Nečas: Pozornost policie by si zasloužilo i sestavování Rusnokovy vlády

Celé vyšetřování je tak podle něj jen politickým konstruktem, což podle něj ve čtvrtek přiznal i sám státní zástupce.

Podle Nečase navíc celé vyšetřování probíhá velice nestandardně. Páteční výslech byl podle něj hned po jeho úvodním slovu přerušen, advokáti mu prý navíc nemohli klást otázky.

"Smyslem výslechu bylo, aby se vyjádřil k tomu, k čemu se vyjádřit chtěl," reagoval v České televizi státní zástupce Ivo Ištván. Žádné otázky podle něj nepadly proto, že Nečase pozvali k výslechu proto, že se ho opakovaně dožadoval i v médiích.

Expremiér si na policii rýpl i do svého nástupce a jeho družiny. Podle zdroje ČTK, který se výslechu účastnil, prohlásil, že zvláštní pozornost policistů by si zasluhovalo i sestavování vlády Jiřího Rusnoka.

Když hovořil o tom, že jsou najednou kriminalizována politická jednání, která nikdy nebyla trestná. Poté dodal, že věřit tomu, že operativní technika nezahálí ani ohledně procesu sestavování současné Rusnokovy vlády.

Nečas: ve vazbě jsou živitelé rodin

Nečas také upozornil na fakt, že výslech nevede policie, ale přímo státní zástupce. "To potvrzuje vysokou nestandardnost," dodal. Stěžoval si také na to, že policisté jej nejprve předvolali k podání vysvětlení, které následně změnili ve výslech svědka.

Vadí mu také to, že jsou rušeny celé vyslýchací dny. "To jsou předpoklady pro umělé natahování kauzy, vše nasvědčuje tomu, že chtějí držet lidi co nejdéle ve vazbě," dodal s tím, že se podle něj tedy jedná o vazbu nátlakovou.

Vazba podle Nečase všem obviněným zničila společenský status a postupně je ničí i existenčně. Často podle něj přitom jde o živitele rodin, na kterých jsou závislé nezletilé osoby.

Někteří z vazebně stíhaných lidí navíc mají i zdravotní problémy, které může vazba zhoršit.

Sokol: Vazební stíhání lidí kolem Nagyové je zbytečné

"Pokud se to stane, činím pana Ištvána osobně zodpovědným za to, že jim zničil společenské postavení a ničí je existenčně. Pokud je zničí i zdravotně, tak bude překročen Rubikon," upozornil.

Jeho názor sdílí i advokát Ondřeje Páleníka Tomáš Sokol. V Interview ČT24 řekl, že vazební stíhání lidí v kauze kolem Jany Nagyové zbytečné. Je totiž přesvědčen, že nejsou splněny zákonné důvody pro to, aby bylo trestní stíhání vůbec vedeno.
 
„Petr Nečas chtěl zřejmě říci, že v tomto případě to ničí lidské životy zbytečně, a já mám ten pocit také. Jsem přesvědčen o tom, že tam nejsou splněny důvody pro to, aby bylo trestní stíhání vedeno. Protože pokud jde o ty exposlance, tak tam to prostě nemůže být trestný čin, a pokud jde o mého klienta, i kdyby se stalo to, co je tvrzeno, tak tam to taky nemůže být trestný čin." 

Žádná dohoda nebyla, shodli se

Podle policistů se poslanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa před hlasováním o vládním daňovém balíčku, s nímž nesouhlasili, vzdali poslaneckých mandátů výměnou za příslib výhodných postů ve společnostech s majetkovou účastí státu.

Zákon, s nímž Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry, byl poté přijat. Fuksa se následně stal členem představenstva Českého Aeroholdingu, Šnajdr předsedou dozorčí rady Čepra.

Nečas v pátek znovu zopakoval, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla.

"To jsou absurdní konstrukce státního zastupitelství," dodal.

Boris Šťastný před policejní služebnou.
Boris Šťastný před policejní služebnou. | Foto: Vojtěch Marek

Šťastný po výslechu řekl, že odpovídal na otázky policistů, které se týkaly okolností schvalování daňových zákonů.

"Chci zdůraznit, že přípravné řízení je neveřejné a každý svědek podepisuje prohlášení, které mu ze zákona zakazuje hovořit o tom, co bylo předmětem dotazování. Obecně však mohu říci, že šlo víceméně o předání informací policii z celého toho průběhu projednávání daňového balíčku," uvedl Šťastný před budovou Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Doplnil, že "stejně jako mnozí další" patřil k poslancům, kteří měli na některé věci související s daňovým balíčkem odlišný názor.

Šťastný v médiích již dříve řekl, že důvodem jeho výslechu je fakt, že byl s trojicí exposlanců i s premiérem Nečasem v úzkém kontaktu. Spolupráci při rozdělování postů pro ně však odmítl.

Státní zástupce požádal sněmovnu o vydání expremiéra k trestnímu stíhání v pondělí.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

 

Právě se děje

Další zprávy