Nebudeme ANO, SPD a komunistům dělat křena, napsal Zaorálek. Pelikán je ze zvolení Ondráčka smutný

ČTK mp ČTK, mp
2. 3. 2018 15:56
Politici opozičních stran, ale i někteří politici ANO odsoudili páteční zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela sněmovní komise, která kontroluje činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: DVTV

Praha - Volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS podle expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukázala, že Česku bude vládnout koalice ANO, SPD a KSČM. "Tohle je skutečná vládní koalice na příští čtyři roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě," napsal Sobotka na Twitteru.

Podobně se vyjádřil i někdejší volební lídr strany Lubomír Zaorálek. "Dnešní hlasování sněmovny ukázalo, jaká vládní koalice tady vzniká. Když k sobě tak tíhnou, nemá cenu jim dělat křena," okomentoval Lubomír Zaorálek na Twitteru.

Zklamání neskrýval ani ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). "Dohodli jsme se na volném hlasování, protože klub nebyl jednotný, já jsem varoval před tím, aby k volbě pana Ondráčka došlo. Nevím, kdo pro něj hlasoval, ale jsem z toho smutný, pro mě to byl nepřijatelný kandidát," sdělil.

Primátor Ostravy Tomáš Macura na Twitter napsal, že se za své kolegy stydí. "Účelový politický pragmatismus nemůže být nadřazen idejím a ideálům, na kterých hnutí ANO původně vzniklo," napsal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je zvolení Ondráčka neuvěřitelnou zprávou. "Zodpovědnost za to mají všichni ti, kteří jej obhajovali a volili. Hlasovací koalice ANO-SPD-KSČM dál funguje," prohlásil.

Rozhořčen byl také Zbyněk Stanjura (ODS). "Odborník mlátička má funkci a Andrej Babiš a jeho vláda může v klidu makat," řekl Stanjura. Podle předsedy poslanců ODS je nepochopitelné, že 64 poslanců z jiných klubů než KSČM hlasovalo pro Ondráčka.

"Koalice ANO, KSČM a SPD funguje a všechny tři strany si navzájem vyhoví vždy, když bude potřeba," okomentoval Miroslav Kalousek (TOP 09) zvolení Ondráčka. "Je to další v řadě důkazů, že funguje koalice komunistů a hnutí ANO," dodala Pekarová Adamová.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka je zvolení Ondráčka facka demokracii. "Komunistický esenbák vede silovou komisi. A to vše 'díky' hlasům ANO," uvedl na Twitteru místopředseda starostů Vít Rakušan.

"70 let od 'Vítězného' února je toto vítězství komunisty Ondráčka ukázkou hodnotových priorit těchto poslanců," okomentoval místopředseda lidovců Marian Jurečka.

"Komunistu Ondráčka, který dle svých slov prostě 'sloužil vlasti' a neprojevil ani slovem pochybnost o svých předlistopadových aktivitách, jsme nevolili," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš. Podle něj byl Ondráček zvolen hlasy ANO, KSČM a SPD.

Odporná. Tak Pelikán hodnotí debatu k volbě šéfa komise GIBSu | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovaly dvě nehody. Jeden člověk zemřel

Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči. Dálnice ve směru na Německo je kvůli hromadné havárii uzavřena. Policie vyzývá k opatrnosti, na místě je hustá mlha. Sjet z dálnice musejí řidiči mířící k hranici u Velemína. 

Tragická nehoda se stala na 55. kilometru u Chotiměře po 9:00. Na místě zasahují všechny jednotky záchranného systému. "Je to hromadná nehoda pěti automobilů, bohužel řidiči nerespektují výstražné tabule ani nevytvořili záchrannou uličku. Apelujeme na opatrnost," zdůraznila mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hromadné nehodě předcházela zhruba v 6:00 nehoda dvou kamionů. "Při ranní nehodě jedna osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do litoměřické nemocnice, druhá osoba utrpěla středně vážné zranění a byla převezena do ústeckého traumacentra," řekl mluvčí záchranky Prokop Voleník.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy