Nebudeme ANO, SPD a komunistům dělat křena, napsal Zaorálek. Pelikán je ze zvolení Ondráčka smutný

ČTK mp ČTK, mp
2. 3. 2018 15:56
Politici opozičních stran, ale i někteří politici ANO odsoudili páteční zvolení Zdeňka Ondráčka (KSČM) do čela sněmovní komise, která kontroluje činnost Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: DVTV

Praha - Volba komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS podle expremiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ukázala, že Česku bude vládnout koalice ANO, SPD a KSČM. "Tohle je skutečná vládní koalice na příští čtyři roky, bez ohledu na to, kdo z demokratů zajistí důvěru Babišově vládě," napsal Sobotka na Twitteru.

Podobně se vyjádřil i někdejší volební lídr strany Lubomír Zaorálek. "Dnešní hlasování sněmovny ukázalo, jaká vládní koalice tady vzniká. Když k sobě tak tíhnou, nemá cenu jim dělat křena," okomentoval Lubomír Zaorálek na Twitteru.

Zklamání neskrýval ani ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). "Dohodli jsme se na volném hlasování, protože klub nebyl jednotný, já jsem varoval před tím, aby k volbě pana Ondráčka došlo. Nevím, kdo pro něj hlasoval, ale jsem z toho smutný, pro mě to byl nepřijatelný kandidát," sdělil.

Primátor Ostravy Tomáš Macura na Twitter napsal, že se za své kolegy stydí. "Účelový politický pragmatismus nemůže být nadřazen idejím a ideálům, na kterých hnutí ANO původně vzniklo," napsal.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je zvolení Ondráčka neuvěřitelnou zprávou. "Zodpovědnost za to mají všichni ti, kteří jej obhajovali a volili. Hlasovací koalice ANO-SPD-KSČM dál funguje," prohlásil.

Rozhořčen byl také Zbyněk Stanjura (ODS). "Odborník mlátička má funkci a Andrej Babiš a jeho vláda může v klidu makat," řekl Stanjura. Podle předsedy poslanců ODS je nepochopitelné, že 64 poslanců z jiných klubů než KSČM hlasovalo pro Ondráčka.

"Koalice ANO, KSČM a SPD funguje a všechny tři strany si navzájem vyhoví vždy, když bude potřeba," okomentoval Miroslav Kalousek (TOP 09) zvolení Ondráčka. "Je to další v řadě důkazů, že funguje koalice komunistů a hnutí ANO," dodala Pekarová Adamová.

Podle předsedy STAN Petra Gazdíka je zvolení Ondráčka facka demokracii. "Komunistický esenbák vede silovou komisi. A to vše 'díky' hlasům ANO," uvedl na Twitteru místopředseda starostů Vít Rakušan.

"70 let od 'Vítězného' února je toto vítězství komunisty Ondráčka ukázkou hodnotových priorit těchto poslanců," okomentoval místopředseda lidovců Marian Jurečka.

"Komunistu Ondráčka, který dle svých slov prostě 'sloužil vlasti' a neprojevil ani slovem pochybnost o svých předlistopadových aktivitách, jsme nevolili," uvedl předseda pirátů Ivan Bartoš. Podle něj byl Ondráček zvolen hlasy ANO, KSČM a SPD.

Odporná. Tak Pelikán hodnotí debatu k volbě šéfa komise GIBSu | Video:
 

Právě se děje

před 17 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy