Nebojte, uklízet v nemocnici nebudete, slibuje Heger

Radek Nohl Radek Nohl
23. 7. 2011 18:09
Ministr zdravotnictví odpověděl na další otázky, které dostal od čtenářů Aktuálně.cz
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger odpověděl čtenářům Aktuálně.cz na další otázky, na něž se před několika dny nedostalo během online rozhovoru.

Pacienty uklidňuje, že poté až dokončí svou reformu, rozhodně nebudou muset v nemocnicích uklízet nebo vařit.

Ministr také uvádí, že díky zavedení nadstandardů přitečou do zdravotnictví peníze, které dnes mizí kdoví kde. 

A jaké změny plánuje dál? Přečtěte si, co Leoš Heger napsal čtenářům Aktuálně.cz.

Ondra: Dobrý den pane ministře, chtěl jsem se optat, jak to bude po reformě třeba s úhradou stomických pomůcek pro vozíčkáře. Budou nadále hrazeny jednorázové pomůcky nebo se bude hazardovat se zdravím pacientů s domácí sterilizací pomůcek.

Tento a podobné dotazy jsou kladeny velmi často a já bych vás rád ujistil, že spolupracujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí, aby všechny reformy byly sociálně citlivé a nezhoršila se kvalita zdravotních a sociálních služeb. Jednorázové pomůcky zůstanou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Přesné vymezení je v současnosti specifikováno ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením.

Foto: uvn.cz

Jana: Vážený pane ministře, v první řadě vám vyjadřuji podporu a souhlas s reformou (navýšení poplatků za pobyt v nemocnici, poplatky za recept, rozlišení standardu a nadstandardu). Zajímalo by mě, jakým způsobem bude rozlišen nadstandard a kdy přesně definovanému rozlišení dojde? Děkuji.

Rozlišení standardu a nadstandardu je zpracováván v současnosti a první výsledky bychom měli představit na podzim. Rozhodně se však není čeho obávat. Naopak celý systém se zprůhlední a dnes mnohdy pololegálně vydávané finanční prostředky, které mizí kdoví, kde se zlegalizují a do systému pro všechny pacienty přibude více finančních prostředků.

Eva: Pane ministře, kdo bude hradit dětem očkovací látky pro povinné očkování? Stát jako doposud, nebo si je budou muset nakupovat lékaři a nechávat zpětně proplácet pojišťovně?

Povinné očkování zůstane hrazeno zdravotními pojišťovnami. Ty je budou nakupovat hromadně a budou je pak poskytovat jednotlivým lékařům.

Východočech: Bude možné si vyžádat a zaplatit magnetickou rezonanci? Jde o úkon v ceně cirka 6000 korun. Vaše domovská nemocnice váhala 3 dny, než ho provedla mé manželce, aby zjistila, že má rozsáhlou trombózu, téměř neslučitelnou s životem. Posílali ji domů, že má migrénu.

Již v současnosti je možné si tento výkon zaplatit, pokud tuto službu dané zdravotnické zařízení nabízí. Ačkoli se výše úhrady za magnetickou rezonanci pohybují okolo 6000 korun, cena výkonu nehrazeného pojišťovnou však může být jiná. Doufám, že se zdravotní stav vaší manželky zlepšil a že vám nakonec pomohli.

Karel: Chci se zeptat, měl jsem úraz a chodil k lékaři na zvané kontroly. Pokaždé si lékař vzal poplatek 30 korun. Bylo to asi 10x. Je to správné? Zvaná kontrola neplní funkci regulace. Je to pro lékaře výnosný kšeft a pro člověka, který nemá peníze tragédie. Děkuji za odpověď.

Vím, že při zavádění regulačních poplatků nebylo všemi poskytovateli postupováno jednotně a že si někteří lékaři zákon vyložili nepřesně. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo metodický pokyn, který uvádí, že třicetikorunový poplatek vybírá v případě, že lékař provedl klinické vyšetření. Na tyto poplatky se však vztahuje limit, takže si můžete být jist, že za rok nezaplatíte více než 2500 korun (nebo 5000 korun pokud jste mladší 65 let).

20:45 Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl.
20:45 Připravena je sálová sestra Libuše Maláková. Hlídá sterilitu připravených nástrojů, aby se jich nikdo "nečistý" (například fotograf), nedotkl. | Foto: Ludvík Hradilek

Jana: Pane ministře, je pravda, že lidé v hmotné nouzi, kteří budou potřebovat hospitalizaci, si budou muset odpracovat umýváním podlah v nemocnici, výpomocí v kuchyni apod.

Milá Jano, nenechte se zneklidnit politickými proklamacemi opozice, či téměř poplašnými zprávami. Lidé v hmotné nouzi jsou v současnosti osvobozeni od placení poplatků a tak to zůstane i v budoucnu.

Eliášek: Jak vaše reformy pomohou pacientům?

Zcela zásadně měníme postavení pacienta, kdy definujeme vaše práva a zpřesňujeme vaše nároky. Současný platný zákon o zdravotní péči byl vytvořen v šedesátých letech a jeho smyslem je ochránit zdraví lidu, ale na práva jednotlivých pacientů se ne vždy pamatovalo.

Není také jasné, kdo má povinnost zajistit pro vás péči, zda je to kraj, ministerstvo, pojišťovna zda každé zdravotnické zařízení. To bude také zpřesněno a zdravotní pojišťovna vám nově bude muset zajistit dostupnou péči.

Ačkoli mírně zvyšujeme spoluúčast pacientů, důraz na sociální citlivost reforem bude vždy hlavní otázkou, kterou si budu klást, při jejich navrhování a prosazování tak, abychom nepřivedly některé pacienty do nesnází.

 

Právě se děje

Další zprávy