Nazvat politika idiotem? To nemusí být důvod k omluvě

Tomáš Fránek
29. 4. 2008 11:05
Nejvyšší soud zpřesnil hranici svobody tisku

Brno - Nejvyšší soud zpřesnil hranici, na níž mohou balancovat výroky na adresu politiků.   

Zastal se vydavatele Plzeňského deníku, který zažaloval bývalý lídr regionální kandidátky politické strany Cesta změny Václav Prokůpek. Žádal omluvu za to, že deník přetiskl mailovou korespondeci, v níž jej stranická kolegyně častuje výrazy "idioticky fungující lídr" či "závislý hlupáček".  

Podle Nejvyššího soudu politici mají sníženou ochranu proti takovým útokům, musí s nimi počítat a to platí zejména v ostré volební kampani.

Hlupák. Zkazil co se dalo

Právě ve volební kampani napadla Prokůpka jeho kolegyně ze strany Marie Bělešová, která se o Prokůpkovi nelichotivě vyjádřila v mailech. Redakce Plzeňského deníku je získala a otiskla je na titulní straně.

"Ale stejně to ten idioticky fungující lídr v Plzeňském kraji prošvihl. Pořád čekal, co přikáže vedení z Prahy, a nepochopil, že jsme mohli Eden využít a získat i lepší reputaci. Holt je to neznalý závislý hlupáček. Zkazil, co se dalo," napsala Bělešová.

Prokůpek se žalobou na noviny nejprve dvakrát uspěl u Vrchního soudu v Praze, který vždy rozhodl, že se vydavatel musí omluvit. 

Podle Vrchního soudu výrazy použité v článku překročily svou vulgaritou a hrubostí uznávaná pravidla slušnosti a musely urazit každou osobu a není důležité, že šlo o politika. A právo na ochranu osobnosti tak má přednost před právem na svobodu informací.

Je to o úrovni politiků

Nejvyšší soud ale v obou případech verdikt Vrchního soudu zrušil. Podle senátu vedeného soudcem Pavlem Pavlíkem se práva na ochranu osobnosti se mohou samozřejmě domáhat i politikové a ostatní veřejně činné osoby.

„Měřítka posouzení skutkových tvrzení a hodnotících soudů jsou však v jejich případech mnohem měkčí ve prospěch novinářů. V těchto případech nezbytný benevolentnější přístup k posouzení meze přípustnosti uveřejnění informací," uvedli soudci.

Podle nich jsou uvedené výrazy "způsobilé ilustrovat právě úroveň vztahů v politické straně, která se ve volbách ucházela o přízeň voličů". Uvedli také, že použitá slova znevažují také politika, který je pronesl.

Zveřejnění mailů politiků s hanlivými výrazy není v Česku ojedinělé. Letos v únoru média publikovala mail, který napsal šéf Strany zelených a místopředseda vlády Martin Bursík. "Ona ta kráva nás už ani neumí oslovit. To je neuvěřitelný," uvedl v korespondenci na adresu své kolegyně Olgy Zubové.

 

Právě se děje

Další zprávy