Zemanův fond vystačí na 5 minut dluhu. Patří na charitu

Jan Lipold Jan Lipold
21. 1. 2014 13:35
Glosa: Hejtmani si nevybírají mezi krajem a Parlamentem, ale mezi Zemanem a Sobotkou.
Foto: Ludvík Hradilek

Padesát tisíc měsíčně, které jihočeský hejtman Jiří Zimola posílá do prezidentského fondu na umoření státního dluhu, je důstojná částka. Pobírat hejtmanský i poslanecký plat v plné výši by nebylo mravné, takže je v pořádku, když se politik části své mzdy vzdá.

Ale proč zrovna takto?

Zimola říká, že tím vrací „státní" peníze zpět do „systému". Netvrdím, že prezident republiky obnos, který mu donátoři nasypou do klobouku, nakonec probendí - ale opravdu je „systémem" prezidentský fond, ve kterém je zatím 872 tisíc korun? A který samozřejmě - alespoň doufám - bude nakonec stejně použit na něco smysluplnějšího? Vždyť o sumu, která je teď na prezidentském účtu, vyroste státní dluh přibližně za každých pět minut. Věřím, že vybrané peníze nakonec skončí na charitě, ne jako kapka v černé díře státních financí.

Tak proč je nedat na dobré účely rovnou? Logicky například v Jihočeském kraji (i ten má svůj dluh, ke konci roku 2012 to bylo 875 milionů, ale „splácet" ho skrze nějaký hejtmanský fond by přece bylo absurdní).

Akce Miloše Zemana se státním dluhem má samozřejmě především symbolický význam. Právě proto se do ní „nesymbolické" peníze daňových poplatníků, jako je přebytek politikových platů, nehodí. Ty se mají odkládat přímo tam, kde pomáhají.

Jiná věc je, proč Jiří Zimola a další představitelé sociální demokracie vůbec takový problém mají. Proč byli hejtmani (ale nejde jen o ně, funkce nasbírali i jiní regionální politici) zhusta nominováni do čela parlamentních kandidátek a proč se od té doby řeší, co s tím. A proč si hejtmani - kromě Milana Chovance, který asi bude ministrem - dávají na čas a na otázku, kterou z funkcí opustí, bohorovně odpovídají „počkám, zatím jsem se nerozhodl".

Mohli a měli se rozhodnout už dávno, žádné taktizování (strana jim dala lhůtu do konce dubna) není třeba. Kraj, nebo Parlament? Nač váhat? Co se změní za měsíc, za dva?

Takhle průzračně ale otázka jistě nestojí. Místo „budete hejtman, či poslanec" se můžeme ptát i jinak: „Hašek, nebo Sobotka"? A když Hašek, tak také Zeman, protože hejtmanská lobby má - jakkoli je to u oranžové republiky paradoxní - bližšího spojence na Hradě než v příští vládě. S tou naopak mohou kraje soupeřit. O peníze, pochopitelně: viz rozpočtové určení daní nebo financování zdravotnictví. Vláda, to je tvrdá realita. Zatímco prezidenta hejtmani vítají a doprovázejí na jeho spanilých jízdách.

Mimochodem: příští turné chystá Zeman v únoru po Jihočeském kraji. Do té doby se tedy hejtman Zimola určitě funkce nevzdá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy