Zemanův fond vystačí na 5 minut dluhu. Patří na charitu

Jan Lipold Jan Lipold
21. 1. 2014 13:35
Glosa: Hejtmani si nevybírají mezi krajem a Parlamentem, ale mezi Zemanem a Sobotkou.
Foto: Ludvík Hradilek

Padesát tisíc měsíčně, které jihočeský hejtman Jiří Zimola posílá do prezidentského fondu na umoření státního dluhu, je důstojná částka. Pobírat hejtmanský i poslanecký plat v plné výši by nebylo mravné, takže je v pořádku, když se politik části své mzdy vzdá.

Ale proč zrovna takto?

Zimola říká, že tím vrací „státní" peníze zpět do „systému". Netvrdím, že prezident republiky obnos, který mu donátoři nasypou do klobouku, nakonec probendí - ale opravdu je „systémem" prezidentský fond, ve kterém je zatím 872 tisíc korun? A který samozřejmě - alespoň doufám - bude nakonec stejně použit na něco smysluplnějšího? Vždyť o sumu, která je teď na prezidentském účtu, vyroste státní dluh přibližně za každých pět minut. Věřím, že vybrané peníze nakonec skončí na charitě, ne jako kapka v černé díře státních financí.

Tak proč je nedat na dobré účely rovnou? Logicky například v Jihočeském kraji (i ten má svůj dluh, ke konci roku 2012 to bylo 875 milionů, ale „splácet" ho skrze nějaký hejtmanský fond by přece bylo absurdní).

Akce Miloše Zemana se státním dluhem má samozřejmě především symbolický význam. Právě proto se do ní „nesymbolické" peníze daňových poplatníků, jako je přebytek politikových platů, nehodí. Ty se mají odkládat přímo tam, kde pomáhají.

Jiná věc je, proč Jiří Zimola a další představitelé sociální demokracie vůbec takový problém mají. Proč byli hejtmani (ale nejde jen o ně, funkce nasbírali i jiní regionální politici) zhusta nominováni do čela parlamentních kandidátek a proč se od té doby řeší, co s tím. A proč si hejtmani - kromě Milana Chovance, který asi bude ministrem - dávají na čas a na otázku, kterou z funkcí opustí, bohorovně odpovídají „počkám, zatím jsem se nerozhodl".

Mohli a měli se rozhodnout už dávno, žádné taktizování (strana jim dala lhůtu do konce dubna) není třeba. Kraj, nebo Parlament? Nač váhat? Co se změní za měsíc, za dva?

Takhle průzračně ale otázka jistě nestojí. Místo „budete hejtman, či poslanec" se můžeme ptát i jinak: „Hašek, nebo Sobotka"? A když Hašek, tak také Zeman, protože hejtmanská lobby má - jakkoli je to u oranžové republiky paradoxní - bližšího spojence na Hradě než v příští vládě. S tou naopak mohou kraje soupeřit. O peníze, pochopitelně: viz rozpočtové určení daní nebo financování zdravotnictví. Vláda, to je tvrdá realita. Zatímco prezidenta hejtmani vítají a doprovázejí na jeho spanilých jízdách.

Mimochodem: příští turné chystá Zeman v únoru po Jihočeském kraji. Do té doby se tedy hejtman Zimola určitě funkce nevzdá.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy