Zeman zamítl doporučenou milost. Co vy na to?!

Blogy a názory
14. 1. 2014 11:00
Prezidentovo vyjádření, že muž není nevyléčitelně nemocný, je přinejmenším sporné.
Foto: Ludvík Hradilek

Prezident Miloš Zeman odmítl udělit první z milostí, kterou mu doporučila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Dotyčný člověk, jehož jméno ani životní příběh neznáme, totiž není na prahu smrti - tak zní zdůvodnění, které po prezidentovi médiím poskytl kancléř Vratislav Mynář.

Sám Zeman k případu předtím uvedl trochu něco jiného, citujeme: "Zařídil jsem návštěvu u člověka, kterému měla být udělena nikoli milost, ale abolice. Nu a ukázalo se, že tento člověk nejenže netrpí nevyléčitelnou nemocí, ale že jak proti němu, tak proti jeho rodinným příslušníkům je souhrnně vedeno asi dvacet exekucí," řekl prezident v Otázkách Václava Moravce.

Média o dva dny později s odvoláním na odborný posudek ministerstva napsala, že muž - stíhaný za maření výkonu úředního rozhodnutí - je po autonehodě dlouhodobě připoután na lůžko, trpí demencí a jeho stav je neměnný. Má poraněnou míchu a mozek.

Takže se dá polemizovat s tím, že dotyčný „netrpí nevyléčitelnou nemocí", jak prohlásil prezident.

Jak je možné, že proti někomu, kdo je tak vážně a dlouhodobě postižený a nechápe smysl trestního řízení, je zároveň vedena řada exekucí, nelze v tuto chvíli říct. Bližší podrobnosti o případu nejsou veřejné. V každém případě, jak upozornil i náměstek ministryně Daniel Volák, exekuce s žádostí o milost (kterou mimochodem nepodala rodina stíhaného muže, ale žalobce) nijak nesouvisejí. Neboli, na doporučení nebo nedoporučení milosti, na udělení nebo neudělení by nemělo mít vliv, jestli někdo čelí jedné, žádné, nebo třiceti exekucím.

Tolik k rozboru prezidentova souvětí „… nejenže netrpí nevyléčitelnou nemocí, ale je proti němu vedeno …".

Poslední upřesnění se týká Zemanova výroku „… měla být udělena nikoli milost, ale abolice". Ten je věcně nesprávný, protože abolice není něco jiného než milost - je to jen jedna ze tří forem milosti. (Abolice - nařízení, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. Agraciace - odpuštění nebo zmírnění dosud nevykonaného trestu. Rehabilitace - zahlazení odsouzení. Zdroj: Wikipedie, heslo Milost).

Prezident republiky se rozhodl milosti neudělovat, kromě případů, kdy někomu očividně zbývají poslední týdny či měsíce života. Na to má právo, ale když už se pustí do veřejného zdůvodňování, mohl by být řekněme preciznější.

Co vy na to, vážení čtenáři? Jak byste si představovali prezidentské milosti? Souhlasíte s Milošem Zemanem? Děkujeme vám za vaše komentáře. Můžete nám také psát na [email protected].

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Uzdravený Harden pomohl v NBA Brooklynu k výhře nad San Antoniem

Basketbalista James Harden se po dlouhé pauze vítězně vrátil do sestavy Brooklynu. K výhře 128:116 nad San Antoniem pomohl 18 body, sedmi doskoky a 11 asistencemi.

Harden kvůli zranění vynechal osmnáct zápasů a proti Nets začal jako náhradník, což se mu v NBA stalo poprvé od roku 2012. Na palubovce strávil necelých 26 minut. Nejlepším střelcem Brooklynu byl Landry Shamet, který trefil pět trojek a nasbíral 21 bodů.

Brooklyn nakonec dokráčel k pohodlné výhře, přičemž spolehnout se mohl hlavně na úspěšnost střelby. Téměř 61 procent z pole a 43 procent za tři body.

Nets táhlo osm dvouciferných střelců a v průběhu zápasu měli náskok až 19 bodů. S Hardenem, jenž vynechal 20 z posledních 21 utkání, dosáhli bilance 28-7 a na první Philadelphii ztrácí na východě jen 1,5 zápasu. "Jsme rádi, že je zpět. Dnes jsme ho taky řádně přivítali," těšilo Shameta.

Další zprávy