Zatím vítězí Zeman, ale hlavní zápas ho čeká. S Babišem

Karel Hvížďala
31. 10. 2013 11:00
Komentář: Babiš je z byznysu zvyklý na tvrdá jednání. Silným soupeřem bude i v politice
Foto: Aktuálně.cz

"V Německu jen v hlavních dvanácti vyjednávacích skupinách pracuje 168 odborníků, kteří se danou problematikou zabývají celý život, řada z nich jsou univerzitní profesoři a dlouhodobě pracují v poradních grémiích svých politických stran. I tato navázanost akademických odborníků se stranami v Česku buď absentuje, nebo je jen velmi sporadická a nefunkční. To jsou nejspíš hlavní důvody, proč při pohledu ze staré Evropy - když vyjednávací tým ČSSD zatím tvoří jen čtyři lidé - vypadáme jako amatéři, kteří svým nezájmem o skutečný politický provoz jen dovolují, aby politiku snadno ovládli sebestřední populisté či zabednění ideologové šermující jednoduchými marketingovými hesly místo ucelenými koncepcemi," píše v komentáři k výsledkům voleb a začátku povolebních vyjednávání Karel Hvížďala.

Je Miloš Zeman opravdu vítězem víkendových voleb?

Zatím určitě ano, ale hlavní zápas ho teprve čeká, a sice s Andrejem Babišem, novým hráčem na politické scéně, bez jehož alespoň částečné podpory nemůže nová vláda fungovat. A protože s největší pravděpodobností bude byznysmen Andrej Babiš, zvyklý na tvrdá obchodní jednání, i v politice silným soupeřem a navíc ho Miloš Zeman nemá vůbec vyzkoušeného a neví, jak na něj, lze s velkou pravděpodobností předpokládat, že se pokusí jednání, jak koneckonců již přiznal, co nejdéle protahovat, aby si ho otestoval. S tím ale nejspíš pan Babiš počítá. Bohužel česká politika tím zase utrpí další šrámy.

Největší problém je ale ještě jinde: u nás nejde v žádném případě o souboj dvou koncepcí, dvou politických konceptů, ale pouze o souboj osobností a ad hoc proklamovaných jednotlivostí, tedy de facto o marketingovou hru a na některé zásadní otázky zvláště nový politický subjekt ANO 2011 přináší jen velmi mlhavé odpovědi. To se týká třeba energetiky, zahraniční politiky, zdravotnictví, důchodového zabezpečení atd.

Foto: Ludvík Hradilek

Sociální demokracie se zase utápěla v osobních půtkách a zaspala čas, který měla věnovat modernímu programovému liberálnímu směřování a k přihlášení se k nové evropské levici. Tento stav proto ani při vyjednávání nějaké budoucí koalice nemůže přinést stabilní prostředí, protože vždy zbude spousta neobsazených polí k libovolným hrátkám.

Nejmarkantněji tento handicap zahlédneme, když se podíváme, jak probíhají koaliční jednání v sousedním Německu mezi unionisty a sociálními demokraty. Kvůli nastávajícím jednáním obě strany ustavily dvanáct pracovních skupin a čtyři podskupiny. V hlavních skupinách se bude jednat o zahraniční politice a obraně, financích a rozpočtu, hospodářství, energetice, pracovních příležitostech a sociálních otázkách, rodině a ženské politice, zdravotní a sociální péči, dopravě a infrastruktuře, vědě a vzdělání, vnitřních záležitostech a justici, životním prostředí a v poslední skupině o kultuře.

V podskupinách se budou vyjednavači zabývat evropskými otázkami, problémem integrace cizinců, ochranou spotřebitelů a obsazením představenstev akciových společností. Každá velká pracovní skupina se skládá ze sedmi členů z každé strany a vedení skupin se dělí mezi obě strany.

Pracovní skupinu, která se bude zabývat financemi a rozpočtem, povede hamburský starosta Olaf Scholz za sociální demokracii a Wolfgang Schäuble za unionisty. A asi právě v této pracovní skupině budou jednání nejsložitější, i když se zdá, že v hlavních tématech, jako je minimální mzda a zdanění bohatých, se jejich názory již přiblížily.

CDU rovněž ustoupila CSU a zdá se, že povinná dálniční známka nakonec může být v Německu zavedena, i když se neví odkdy. Všechny komise by se podle serveru Spiegel online měly scházet minimálně jednou týdně, a to na různých místech.

Podle komentátorů nejoptimističtější varianta předpokládá, že výsledky by obě strany mohly předložit nejspíš koncem listopadu, aby ještě před Vánocemi mělo Německo novou vládu. S největší pravděpodobností se ale u sousedů dohadování o velké koalici protáhne až do příštího roku.

Z tohoto letmého popisu je již zřejmé, že s podobnou důkladností a pracovním postupem se naše nastávající vyjednávání nemůže v ničem srovnávat (snad kromě délky dohadování, které prezident bude protahovat, aby si co nejdéle udržel svou vládu), protože tolik odborníků ani ČSSD, ani ANO 2011 či KDU-ČSL nemá.

V Německu jen v hlavních dvanácti vyjednávacích skupinách pracuje 168 odborníků, kteří se danou problematikou zabývají celý život, řada z nich jsou univerzitní profesoři a dlouhodobě pracují v poradních grémiích svých politických stran. I tato navázanost akademických odborníků se stranami v Česku buď vůbec absentuje, nebo je jen velmi sporadická a nefunkční. To jsou nejspíš hlavní důvody, proč při pohledu ze staré Evropy - když vyjednávací tým ČSSD zatím tvoří jen čtyři lidé - vypadáme jako amatéři, kteří svým nezájmem o skutečný politický provoz jen dovolují, aby politiku snadno ovládli sebestřední populisté či zabednění ideologové šermující jednoduchými marketingovými hesly místo ucelenými koncepcemi.

Právě toto prostředí pak vede k tomu, že všechny dohody lze snadno obejít či nedodržet. Ve fungující společnosti totiž platí, že důležitější než pravidla je jejich dodržování, zatímco my bychom nejraději stále měnili pravidla včetně Ústavy a dodržování nezvládáme; nechápeme, že nikdy nemůže jít jen o text, ale vždy záleží hlavně na kontextu, který teprve textu dává vyšší smysl: jasné směřování. A dokonce tento stav může u nás nakonec vést ke konci klasických politických stran, o což se nyní právě náš prezident hodně snaží, když po marginalizované ODS rozkládá ČSSD - to vede vždy k vleklé krizi. Proto je to cesta do pekel, která otevírá snadnou šanci, aby naši politickou krajinu ovládli ješitní samotáři s autoritativními sklony.

Proti této chmurné vizi se v Parlamentu a popřípadě i ve vládě, přes všechny vyjmenované slabosti, může po volbách na konci roku 2013 postavit jen Andrej Babiš. Uvidíme, jestli to zvládne. Jistá, u našich politiků neexistující, ale u něj znatelná ostýchavost by mohla naznačovat, krom toho, že je v politice nováček, že si je možných nebezpečí vědom.

Opravdu silný člověk je vždy nejmocnější ve své slabosti. Nemusí doufat, aby vytrval, nepotřebuje žádné velebení, ví, kým je. Podle toho se pozná. Dokáže lidi kolem sebe roztočit, určuje tempo, nedovolí jim se ohlížet. V takové společnosti nezbývá než chvátat, pořizovat si nejnovější technologie, vymýšlet je, a tím se inovují i intelektuální zdroje. Takové směřování by mohlo vyhovovat panu Babišovi, který není žádný politický filozof, i voličům, kteří se z větší části cítí jako oběti. Duch dějin by se konečně posunul vpřed.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 376 miliard, ČSSD ho nepodpořila

Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliard korun.  Projedná jej nová Poslanecká sněmovna.

Ministři za sociální demokracii návrh podle vicepremiéra Jana Hamáčka nepodpořili, protože navrhované zvýšení platů zaměstnanců státu jen o 1400 korun nepokryje ani inflaci. Koaliční ČSSD chce podle Hamáčka dál jednat o navýšení platů hasičů, policistů, zdravotníků, vojáků, učitelů i pracovníků v sociálních službách o 3000 korun. Hamáček to napsal na Twitteru.

Vláda má rozpočet odevzdat sněmovně do 30. září. Kvůli neshodám v koalici mluvili dnes ministři za ČSSD o tzv. hlasování na sílu, převahu mají v kabinetu zástupci hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy