Soft-agenda politiky nezajímá, i proto končí ombudsman

Jan Lipold Jan Lipold
12. 12. 2013 8:00
Komentář: V politice patro "běžného života" těžce ustupuje optice "Labe-Odra-Dunaj".
Měl by říct, proč rezignoval. Ale domýšlet se můžeme.
Měl by říct, proč rezignoval. Ale domýšlet se můžeme. | Foto: Ludvík Hradilek

Ombudsman Pavel Varvařovský oznámil, že rezignuje. Důvody neupřesnil, což by ale měl. Důležitý veřejný činitel nemá odcházet jen tak a domyslete si proč. Z toho, co víme, se dá soudit, že důvody opravdu „nespočívají uvnitř úřadu", jak řekl jeho zástupce Stanislav Křeček. Vždyť Varvařovský hovořil o demisi už dřív, například kvůli špatné spolupráci s politiky a tomu, že neberou v úvahu jeho doporučení.

Úřad ombudsmana dávno prokázal, že to není žádná „trafika", jak ho kdysi pohrdlivě nazval Václav Klaus. Otakar Motejl i Varvařovský se jako veřejní ochránci práv osvědčili. Snad už nikdo nemůže tvrdit, že při zjednávání spravedlnosti si vystačíme jen se soudy a úřady veřejné správy. Mimosoudní nezávislá kontrola, která má zachytávat a řešit „příběhy ze života", je důležitá také. V zemi, kde je „pocit nespravedlnosti" podle řady důkazů stále silnější, obzvlášť. Ombudsman mnohokrát pomohl domoci se práva či nápravy, peníze do něj investované se společnosti vyplácí. Příklad? Třeba zrušení ponižujícího hlášení nezaměstnaných na poštách.

Ale dost triumfálních řečí. Ombudsman sice „je", ale zároveň stojí na okraji zájmu. Patří do soft-agendy, která v posledních letech viditelně opouští pole pozornosti politiků. Při správě státu hraje stále menší roli. Veřejné službě dominují „velká rozhodnutí", miliardové projekty, daňové sazby. Agendou vlády je stále více stavba, těžba a budovatelský rozvoj, a stále méně lidská práva. Problémy „nižšího řádu" se jakžtakž řeší, až když opravdu hoří - viz exekuce, lichva, byznys s chudobou, herny.

V politice patro „běžného života" těžce ustupuje optice „kanál Labe-Odra-Dunaj".

Skoro by se dalo říct, že mužský princip - síla - stále víc vytlačuje ten ženský - spolupráci. Kolik jste například zaznamenali žen mezi politiky a průmyslníky, kteří chtějí zrušit uhelné těžební limity?

Reprezentanty soft-agendy jsou například vládní zmocněnkyně pro lidská práva (nedávno rezignovala) nebo národní protidrogový koordinátor (nedávno si veřejně postěžoval, že politiky nezajímá boj s alkoholem). Ale najdeme je i ve vládě: typickým zástupcem je ministr životního prostředí. Kdy jste o něm naposledy slyšeli? Řekl alespoň větu o těžebních limitech? Dokonce i z mimořádně důležitého ministerstva školství (víte, jak se jmenuje a jak vypadá současný ministr?) jako by se stala okrajová, soft záležitost.

Tenhle trend je patrný už déle, ne až za vlády premiéra „ty vole" Rusnoka. Stačí si vzpomenout na Nečasův projev na strojírenském veletrhu, kde varoval před „módní" obhajobou lidských práv a dalajlámismem. Nebo na „konečně rozumné" uvažování, které na ministerstvu životního prostředí nastolili Klausovi oblíbenci Pavel Drobil a Tomáš Chalupa. A „síle", především zaměstnavatelské a odborové lobby, naslouchala už Fischerova úřednická vláda.

Některé věci už jsou dokonce a priori vysmívané, jako „ministerstvo pro rodinu" nebo údajné „ekologické nesmysly" typu omezování automobilismu. Obří sklad Amazonu - ukázkový hard-projekt - se líčí jako požehnání, nad kterým se máme společně radovat, zatímco vidět a kritizovat odvrácenou stranu je prý neslušné.

Jen zdánlivě to všechno nemá nic společného s ombudsmanem. Má. V prostředí, kde vítězí kupecké počty a „mít se dobře" se redukuje na vulgární materialismus, se lidem hájícím soft-agendu nepracuje dobře. Ve státních službách mají oprávněný pocit, že jsou páté kolo u vozu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy