Slibotechna Sobotka-Babiš zřejmě objevila zlatou žílu

Martin Fendrych Martin Fendrych
13. 12. 2013 7:30
Komentář: Koaliční dohoda je utopická. Cenný je obrat směrem k občanské společnosti.
Foto: Ludvík Hradilek

Koaliční smlouva ANO, ČSSD a lidovců je upečena. Zástupci stran hlasitě vrní a předou, dávají najevo mimořádnou spokojenost. Materiál je v surové formě k dispozici. Může občan také blaženě vrnět? Změní se náš svět během příští čtyřletky k lepšímu?

Podivuhodné je, jak strana sociální, hnutí miliardáře i strana středopravicová hlásí, že dosáhly svého. Bohuslav Sobotka, oranžový lídr, prý prosadil „80 procent volebního programu" sociální demokracie. Totéž tvrdí Andrej Babiš: „Co jsme měli v předvolebním programu, to jsme prosadili." Dvojka lidovců Marián Jurečka taky přede. Zbývá už jen dohodnout, jaká kdo obsadí ministerstva.

Dostupná verze koaliční smlouvy připomíná Utopii Thomase Moora. Slíbeno dostaneme všechno. Cituji: „Občané by se měli v příštích letech v naší zemi cítit spokojeně a být na ni hrdí. Zaměstnanci by měli pracovat v důstojných podmínkách a dostávat spravedlivou odměnu za dobře odvedenou práci. Firmy by měly v transparentním podnikatelském prostředí svobodně a odpovědně podnikat, vytvářet pracovní místa a řádně odvádět daně." Nejspíš by se měla posílit cizinecká policie a zašpérovat hranice, protože do takového ráje se emigranti pohrnou.

Když program čtete, znovu a znovu vás trápí otázka, kde na to pánové vezmou. Jejich odpověď: „Zdroje na tyto investice budou získány restrukturalizací výdajů veřejných rozpočtů, a to především na úkor provozních výdajů při dodržení nejvýše tříprocentního deficitu veřejných financí." To jsme se toho dozvěděli.

Na hlavě stojící levice

Politologové se zapotí, až budou hledat orientaci vznikající vlády. Levá? Pravá? Prostřední? Od kabinetu Petra Nečase se liší mimo jiné tím, že nehodlá zvyšovat daně: „Nebudeme provádět žádné změny v daňových předpisech, které by měnily výši zdanění v roce 2014." To potěší lid odleva doprava. Budeme mít vládu vedenou levicovým premiérem, která nezvýší daně, naopak bude chtít snížit DPH pro vybrané komodity. Český svět se obrací hlavou dolů. Nebo hlavou dolů byl a teď se zase staví na nohy?

Doprava podle budoucí vlády bude hladká, bezbariérová a tak úžasná, že lidé ve městech nebudou chtít jezdit auty, ale tramvají... Dálnice se dostaví a budeme drandit i po vodě: „U projektu víceúčelového vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe podpoříme přednostně vznik environmentálních a ekonomických podkladů, jako předpokladu pro projednání realizovatelnosti tohoto projektu s dotčenými okolními státy a s administrativou EU." Koalice taky slibuje něco, co ocení každý řidič - „přesun přepravy nákladů ze silnice na železnici".

I neřidič si přijde na své: „Podpoříme rozvoj pěší a cyklistické dopravy v obcích a městech koordinovaně na celém území." Úžasné, cyklista i turista se raduje. Ale cyklostezky stojí miliardy a česká města nejsou na cyklisty stavěná.

Vláda Bohuslava Sobotky podpoří kde co - snížení energetické náročnosti průmyslu, „výzkum a vývoj v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie a skladování energie", a naopak také dostavbu Temelína. Naštěstí „předtím důkladně prověří národohospodářskou výhodnost této stavby pro ČR". To všecko stojí miliardy.

Sobotkovci se vůči nečasovcům vymezují proklamovanou podporou občanské společnosti. (Zde se bude Václav Klaus hodně, ale hodně mračit.) „Zapojíme občanské iniciativy do přípravy zákonů již v jejich nejranější fázi," slibují. „Zachováme současnou legislativně zaručenou úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí včetně zajištění účasti veřejnosti ve správních řízeních." To jsou záhlavce pravicovým vládám. Uvidíme, jak to půjde v praxi. Občanské iniciativy, když bude potřeba, půjdou i proti Babišovi a Sobotkovi. A zase peníze: „...vytvoříme systém, který zaručí ekonomickou nezávislost občanského sektoru v oblasti životního prostředí na změnách politické sféry". Sobotkova vláda by se mohla z fleku přejmenovat na slibotechnu.

Pasáž o policii je slabá jak čaj z kopřiv

Koalice zavádí pojem „sociálně potřebného zaměstnance". Definuje ho tak, aby šíbři nemohli novinky zneužívat. Takový člověk bude osvobozen „od plateb na sociální pojištění po dobu 12 měsíců". V programu kvete mnoho krásných, bohulibých myšlenek. Hraničí to až s jakýmsi omámeným sněním. Jako by ty tři strany voličům říkaly: My bychom to strašně rády dělaly lépe. Dokonce to možná aspoň někteří zástupci stran myslí vážně.

Víme, co smetlo minulou vládu. Nikoli „zásah na Úřadu vlády", ale pocit velké masy místních obyvatel, že se v Česku krade, tuneluje, podvádí, že se odtud vyvádějí obří sumy do daňových rájů, že zde kvete klientelismus, nespravedlnost, prakticky neexistuje rovná soutěž atd.

Ve smlouvě Sobotka-Babiš-Bělobrádek (ten poslední toho času stále v USA) najdeme závazky, že stát chce znát skutečné vlastníky akcií, že obviněný bude muset prokázat, jak nabyl majetku. Pokud původ neprokáže, bude muset majetek zdanit (neseberou mu ho). „Průhledně" mají být obsazovány dozorčí rady státních a polostátních podniků. Posílena má být role Nejvyššího kontrolního úřadu (tomu se minulá koalice hodně bránila).

Slabá je pasáž o policii. Kupříkladu: „Nastartujeme nábor policistů s cílem získat kvalitní lidi a překonat generační a odbornou diskontinuitu v policejních sborech. Provedeme analýzu, která by se zabývala tzv. policejní hustotou, zejména obsazením či typizací základních organizačních článků služby pořádkové policie. Smyslem policejní práce a náboru nových policistů není tlumení důsledků neřešených sociálních či etnických konfliktů v exponovaných regionech, ale boj s kriminalitou a její prevence."

Problém je, že policii za poslední roky opustilo hodně těch lepších policajtů - nevěřili, že by mělo smysl tam zůstat, že by se po nich chtělo, aby chytali zločince. To se (snad) začalo v posledním roce měnit. Ale otočit ten trend, nalákat mezi kriminalisty schopné mladé či starší lidi, to bude těžké. Navíc zákon o služebním poměru velmi komplikuje nástup odborníků do policie.

Cena nekontrolovaného FAÚ pro byznysmena

Znovu má být zřízena Finanční policie - hrc frc. Koalice jednala i o Finančně analytickém útvaru (FAÚ) ministerstva financí, tedy o nové tajné službě, jež však mezi tajné služby nepatří. Sobotkovci chtějí zajistit „apolitičnost, nezávislost a vyšší výkonnost Finančně analytického útvaru Ministerstva financí ČR, jehož odpovědnosti a kompetence musí být spojeny s garantovanou apolitičností, vyšší analytickou i exekutivní výkonností. Ředitel Finančního analytického útvaru (FAÚ), působícího v rámci MF, bude jmenován vládou na návrh ministra financí."

To nic nemění na tom, že Babiš, stane-li se ministrem financí, bude mít pod sebou FAÚ. Je to bezpečné? Babiš je byznysmen, informace FAÚ pro něj mohou mít ohromnou cenu. Takový úřad zjevně nemá spadat pod ministra, je to skutečně de facto tajná služba. Není navržena žádná kontrola FAÚ... Chyba.

Nepřehlédnutelnou slabinou policejní části je, že nenabízí dvě nutné změny. První se týká kontroly. Policii (kupříkladu odposlechy) dnes kontrolují jen poslanci. Kontrola je to chabá, směřuje pouze na neživé případy. Totéž platí o tajných službách (o těch v dohodě nenajdeme nic!). Aby se obnovila důvěra v policii, měli by mít vybraní občané možnost kontrolovat policejní akce i práci tajných služeb. (Pak by bylo možná těžší nechat sledovat manželku premiéra, s níž se předseda vlády rozvádí.) Kontrola však ve smlouvě posílena není. Chyba. Velká chyba.

Druhá věc se týká strážníků. Ve smlouvě stojí: „Provedeme komplexní novelu zákona o obecní a městské policii. Obecní a městská policie by fakticky neměla nahrazovat funkci Policie ČR a měla by se více zaměřovat na bezpečnostní specifika měst a obcí." Pěkné, ale za úvahu stojí sama existence obecní policie. Není úplně zbytečná? Nemá být zrušena (ušetřily by se miliardy) a část místních složek policie podřízena místním radnicím?

Levicově zní tato část koaliční dohody: „V žádném případě nepřipustíme, aby zajištění bezpečnosti v naší zemi bylo postupně privatizováno." Tady jenom dodejme, že velké části obecních a městských policií připomínají soukromé bezpečnostní agentury místních politiků.

Dobrý se zdá program koalice pro sociálně vyloučené lokality. Snaha omezit lichvu. „Skoncujeme s byznysem, který vytváří sociálně vyloučené lokality a zhoršuje bezpečnostní situaci v regionech." Jak s ním ale vláda skoncuje, to se nedočteme. Je však známo, že ČSSD svůj postoj v této oblasti čerpá od Agentury pro sociální začleňování a ten je velmi dobrý.

Z NATO a EU (zatím) nevystoupíme

Člověk si uleví, když se dočte, že zůstaneme součástí NATO a budeme dál zemí Evropské unie. Potěšující je i další závazek: „Budeme podporovat dodržování lidských práv ve světě. Zvláštní důraz budeme klást na úctu k jednotlivci, na práva sociální, ekonomická a na ochranu životního prostředí."

Smlouva se dotkla médií: „Po vzoru vyspělých zemí omezíme koncentraci příliš velkého podílu na mediálním trhu v jedněch rukou." Zjevná reakce na zásadní změny českého mediálního trhu. Poněkud komicky působí, že autorem těchto řádek je také hyperexpandující mediální magnát a současně politik, předseda politické strany Babiš, jemuž se dokonce přezdívá český Berlusconi.

Pozornosti se dostalo hlavě státu. Koaličníci se zavazují: „Prosadíme novelizaci Ústavy ČR, která v návaznosti na zavedení přímé volby prezidenta zpřesní práva a povinnosti jednotlivých ústavních aktérů v zájmu uchování parlamentního charakteru české demokracie založené na svobodné soutěži politických stran." Změna v českém prostředí, kde jsou ústavní zvyklosti prohlašovány za „idiotské" (Miloš Zeman), vhodná.

Hlavní slabina dohody? Jak už řečeno, je to proklamace, utopie. Všecky ty změny by vyžadovaly, aby se na našem území objevilo obří ložisko zlata (a nebylo ukradeno). Další slabinou dohody jsou její aktéři: slabý Sobotka, který má ve vlastní straně silné oponenty, nečitelný Babiš se svým čerstvým, nevyzkoušeným, nevyzpytatelným hnutím a málo zkušený Bělobrádek.

Cenný je vládní obrat směrem k občanské společnosti. Pokud by byl dotažen, staneme se více západní zemí. Část smlouvy je v podstatě okopírována od občanských iniciativ, jako je Rekonstrukce státu (jedna kapitola dohody se jmenuje Rekonstrukce státu a opatření proti korupci). Zajímavé teď bude, zda dohodu již tuto sobotu přijme širší vedení sociálních demokratů, zda se klika Zemanova pučisty Michala Haška nepokusí ji hned na začátku zpochybnit. Ještě zajímavější bude sledovat, kolik se z té utopie podaří prosadit. Desetina by byla hodně.

 

Právě se děje

Další zprávy