Kreml udělal bu bu bu kvůli kozákům, Rusnok stáhl ohon

Martin Fendrych Martin Fendrych
22. 8. 2013 15:15
Vláda stáhla odsouhlasenou zprávu o menšinách. Kvůli nedemokratickým kozákům.
Podle zprávy Rady pro národnostní menšiny z minulého týdne je činnost kozáků na území ČR "škodlivá, neboť vytváří předpoklady formování páté kolony Ruska".
Podle zprávy Rady pro národnostní menšiny z minulého týdne je činnost kozáků na území ČR "škodlivá, neboť vytváří předpoklady formování páté kolony Ruska". | Foto: ČTK

Velmi smutná událost se ve středu odehrála ve vládě Jiřího Rusnoka. Tedy v Zemanově vládě. Zrušila své týden staré usnesení, jímž přijala materiál Rady vlády pro národnostní menšiny, který se nazývá Zpráva o situaci národnostních menšin v ČR za rok 2012. Píše o tom Právo. Zprávu nechal premiér Rusnok přepracovat. Proč?

Obsahovala varování před ruskými kozáky, kteří působí v České republice. Zpráva mluví o jejich expanzi, o vzniku „páté kolony", kterou ovládá Moskva. V příloze č. 12 zprávy se píše o dvou kozáckých organizacích („Trojická-Velvyslanecká kozácká stanice v Praze" a „Všekozácký svaz v Českých zemích a na Slovensku"). Kozáci u nás vytvářejí uniformované, ozbrojené oddíly a opírají se o zdánlivou historickou tradici. Podstata varování: kozácká sdružení jsou řízena z Kremlu. Prosazují svoje představy, morálku, vojenskou disciplínu a vojenskou subordinaci. Cíl: „proniknout do všech společenských a státních struktur". Zpráva taky varuje před prací Koordinační rady při ruské ambasádě, která sdružuje třicet menšinových organizací a jednotlivců. Zpráva je tedy vůči ruské ambasádě velmi ostrá.

Ruská pátá kolona v Česku

„Jejich činnost na území ČR je škodlivá, neboť vytváří předpoklady formování páté kolony Ruska. Organizace, které se nacházejí pod finančním a ideologickým vlivem současné ruské administrativy, vědomě nebo ne, plní hlavní mocenské cíle Ruska ve směru narušování integračních procesů uvnitř EU, vytváření falešných představ o jiných než demokratických hodnotách," stojí ve zprávě.Za normální, svébytné vlády, by zpráva i s přílohami normálně prošla. Jenže tato vláda je odpovědná nikoli sněmovně, ale Miloši Zemanovi. A ten je, jak známo, silně ovlivňován lidmi, kteří mají úzké vazby na ruskou ambasádu. Kupříkladu místopředseda SPOZ Martin Nejedlý (Lukoil) nebo Miroslav Šlouf a další. Nejedlý má podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky silný vliv přímo na vládu.

Co se tedy stalo? Vláda zprávu před týdnem přijala. Není divu, protože materiál předem prošel připomínkami a v radě souhlasili kupříkladu i zástupci ministerstva vnitra. Navíc platí zásada, že pasáže o menšinách píší sami zástupci menšin, což je v letošní zprávě (díky pasáži o kozácích) ještě zvlášť zdůrazněno. Jenže pak se vší pravděpodobností začala ruská ambasáda dělat bu bu bu, dost možná se lekl i prezident Zeman, který má k Rusům blízko, buď on nebo někdo podobný na rusnokovce zadupal, oni stáhli ohon, souhlas vzali zpět a pasáž bude vyňata.

Přitom místopředseda Rady vlády pro národnostní menšiny Igor Zolotarev na kozácké části jako znalec ruské menšiny v Česku trvá. (Zolotarev je zároveň členem občanského sdružení Ruská tradice. Do rady byl jmenován v březnu 2007. Pracuje jako vědec Ústavu termomechaniky AV ČR.)

Prodloužená ruka Moskvy

Zolotarev říká, že zná dobře historii kozáctví i to, co „se dnes snaží Vladimír Putin z kozáctví udělat". Obsah podle něj vymizel, zbyly jen šaškárny, putinovci chtějí historii přizpůsobit sobě. Podle Zolotareva platí, že Moskva, Kreml, využívá menšin v zahraničí, také u nás, k propagaci svých cílů: „Kozáci jsou prodloužená ruka Moskvy," říká doslova. Zpráva podle něj měla upozornit na to, že se organizace, jakou jsou kozáci, nehodlají integrovat.  (Dodejme, že ruskou menšinu u nás tvoří asi 20 tisíc lidí, kozáků je jen několik desítek.)

Trapné je, jak vláda stažení a přepracování zprávy zdůvodnila: v meziresortním připomínkovém řízení prý kolovala bez příloh, v nichž byla obsažena právě kontroverzní pasáž o ruské menšině. - To se jeví jako naprostý nesmysl. Ostatně Zolotarev říká, že zdrcující většina lidí, kteří jsou v radě zastoupeni, zprávu odsouhlasila. Ale je těžko představitelné, že by přílohy chyběly a že by si je jednotliví abonenti případně nevyžádali. Nejspíš je to lež. Ministr vnitra Martin Pecina řekl, že důvodem zrušení vládního usnesení je právě část o Rusech žijících v Česku. Podle něj žádná nebezpečí, na která zpráva upozorňuje, nehrozí.

Jak to Pecina jen tak mýrnyx týrnyx ví? Veřejné výroční zprávy BIS už několik let upozorňují na zvýšené aktivity Rusů v Česku. Pecina ale Právu řekl: „Šlo o provokaci bývalé rady, byla to taková nastražená past pro novou vládu." Jak to myslí? Předsedou rady byl donedávna coby ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Ministři měli 21. srpna plná kaťata

Jenže znovu nutno zdůraznit: pasáž o kozácích nepsali za Schwarzenberga „jeho" ministerští úředníci, ale seriózní zástupci ruské menšiny v radě. Takže Pecinovo tvrzení, že jde o „past", je naprostý nesmysl, politický žvást budoucího lídra jedné z kandidátek SPOZ.

Případ okomentoval i Schwarzenberg (Novinky.cz): „Jaké nastražené pasti, co by měl být toho smysl? To spíš ruský velvyslanec na vládě protestoval proti tomu, že by nějaký ruský spolek v Česku nebyl perfektně demokratický. A z toho ministři měli plná kaťata." - Odtud tedy možno usuzovat, že ruská ambasáda udělala bu bu bu.

Bylo by to směšné, kdyby to nebylo vážné. Vláda vůbec nereagovala na to, jak prezident ve středu napadl Nejvyšší soud. To s ní nehne. Ale když se něco nelíbí Rusům, jedná Rusnok ihned.

Vezeme se na Východ. Vláda nejenže není legitimní, ona je ještě ke všemu proruská. Přijetí zprávy, jež obsahovala kritické zmínky o kozácích, symbolicky stáhla 21. srpna, v den výročí ruské okupace Československa. To je smutné, ostudné. Zdravstvuj, Rusnok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy