Komentář: Zeman si hraje s Mládkem vadí-nevadí

Martin Fendrych Martin Fendrych
13. 1. 2014 14:25
Jak s Mládkem, tak s Chovancem má ovšem prezident zčásti pravdu
Jan Mládek Zemanovi vadí spíš z osobních důvodů než kvůli bezpečnostní prověrce.
Jan Mládek Zemanovi vadí spíš z osobních důvodů než kvůli bezpečnostní prověrce. | Foto: ČSSD

Premiéra nemáme, vládu nemáme, obé se stále jen „blíží". Zato už víme, koho hlava státu odmítá coby ministra. V neděli v České televizi Miloš Zeman mluvil konkrétně o adeptovi na ministra průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD). Zmínil ho již na své páteční tiskové konferenci, aniž by tehdy uvedl jméno. Prý dotyčnému Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odmítl vydat bezpečnostní prověrku. Ministr ji sice mít nemusí, ale pokud se o odmítnutí NBÚ ví, pak je to na pováženou. Mládek se bránil tím, že věc se má jinak, o prověrku požádal, ale pak žádost stáhl, protože úřadu nedokázal vysvětlit, na co ji potřebuje. (V tu dobu již nebyl ve státní funkci.)

V neděli v Otázkách Václava Moravce na přímý dotaz k Mládkovi prezident dodal: „Tak především na rozdíl od lustračního osvědčení žádný zákon nevyžaduje, aby kandidát měl bezpečnostní prověrku. Důvod mých pochybností nespočíval v tom, že ji nemá, ale v tom, že podle informací, které jsem dostal, a nezapomeňte, že prezident má právo používat informací právě při prověřování příslušných kandidátů, tak tato bezpečnostní prověrka mu byla odmítnuta, nikoli přerušena. Já se s panem Mládkem stejně tak jako s každým jiným kandidátem na ministra rád setkám a zeptám se ho, proč se ho Národní bezpečnostní úřad ptal až po dvou letech po podání žádosti o tuto prověrku a co mezitím tyto dva roky dělal."

Odtud tedy plyne, že prezident zřejmě požádal tajnou službu BIS, aby mu o Mládkovi sdělila, co ví. Nevíme, co se dozvěděl, ale zjevně to stačilo k tomu, aby Mládka budoucímu premiérovi - zatím slovně - blokoval.

Snad se dá dodat, že podle starších informací se měl Mládek údajně stýkat se podezřelými ruskými podnikateli (někdy okolo roku 2006).

Foto: Reuters

Pokud vadily styky Mládka s Rusy, pak se ihned nabízí otázka, jak by v takové prověrce uspěli bývalí i současní Zemanovi muži. Z bývalých na prvním místě tvůrce jeho úspěšné kariéry, bývalý komunistický nomenklaturní kádr Miroslav Šlouf. Ten, jak známo, má intenzivní styky s různými Rusy a na ruskou ambasádu dochází. Ze současných pak třeba kancléř Vratislav Mynář, který ne a ne získat prověrku NBÚ. Nebo bývalý plukovník komunistické lidové armády Zdeněk Zbytek, vedoucí takové divize ve Slaném, který chtěl po 17. listopadu 1989 posílat tanky na Prahu, aby zachránily komunistickou revoluci a smetly tu sametovou. Dnes čile podniká s Rusy a je jedním z velkých podporovatelů Miloše Zemana.

Zlomyslná otázka: získal by dnes bezpečnostní prověrku sám velký Miloš Zeman? Otázkou také je, jak by při prověrce uspěli někteří ministři Zemanovy (Rusnokovy) vlády. Ale to nechme stranou, ta vláda už, doufejme, brzy skončí. A věřme, že její ministři se nestanou náměstky nových ministrů, i když si to hlava země zřejmě velice přeje.

Že má Zeman jiné nároky na svoje okolí než na lidi od Sobotky, to je dobře známo. Nejenže neměří jedním metrem, ale metrů má zjevně celou škálu. Nabízí se otázka, proč tak nechce zrovna Mládka. Znalci interiéru ČSSD mají dvě odpovědi. První: Mládka si vybral Sobotka a je to jeho poměrně blízký člověk. Šéf ČSSD mu odpustil dokonce skandální a hloupý výrok o tom, že živnostníci parazitují. Navíc je tu ale stará nesnášenlivost Miloše Zemana k Pavlu Mertlíkovi. Když dnešní prezident premiéroval, Mertlík byl jeho ministrem financí. V roce 2001 skončil, protože se se Zemanem těžce neshodl. Náměstkem Mertlíka byl Mládek, který musel skončit taky.

Takže jsme doma, dalo by se říci. Nejde ani tak o prověrku NBÚ, ale opět o osobní animozitu, která zřejmě v Zemanově mysli a v jeho pověstné sloní paměti v klidu přežila déle než deset let.

Mládek vadí, víme proč. Kupodivu však na Hradě není jako bezpečnostní riziko vnímán Andrej Babiš, u něhož není jasné, jestli nedonášel StB. Naopak, Babiš je spíše chválen. Zeman je na něj zvědav. Dotázal se taky na něj tajné civilní služby? Pokud ano, odpověď nepoužil.

Celé je to podobné jako s Milanem Chovancem. Když se spolu s pučisty sešel s prezidentem a asistoval u chystaného svržení Sobotky, nevadilo Zemanovi ani náhodou, že hejtman plzeňská práva vystudoval zázračnou rychlostí za devět měsíců. Jakmile ale zradil zrádce, stal se sám zrádcem a rychlostudium je mu přičteno ke zlu.

Přesto nutno dodat, že jak s Mládkem, tak s Chovancem má Zeman zčásti pravdu. Ano, Sobotka by neměl na ministra strkat člověka, který nedostal bezpečnostní prověrku. Tak to prostě je. A ano, Chovance rychlostudium diskvalifikuje na post ministra vnitra. Zároveň platí, že Zemanovo vadí-nevadí je naprosto fascinující.

 

Právě se děje

Další zprávy