Komentář: Pecina a Lessy - duo policejních škůdců

Martin Fendrych Martin Fendrych
8. 1. 2014 12:35
Zemanův "expert" na vnitro Martin Pecina vnesl do nejisté policie ještě větší chaos.
Martin Pecina, Zemanův "odborník", policii hodně uškodil.
Martin Pecina, Zemanův "odborník", policii hodně uškodil. | Foto: ÚOHS

Šlamastyka s policejními prezidenty: kdo se v tom má vyznat? Ta věc je tak zašmodrchaná, neprůhledná, je v ní tolik zájmů, leváren, tlaků a vlivů, že vlastně už jen znechucuje a potvrzuje, že Česko je Kocourkov.

V úterý Martin Pecina, Zemanův ministr vnitra v demisi, odvolal policejního prezidenta číslo 1 Martina Červíčka. Ve funkci zůstal jen prezident číslo 2 Petr Lessy, kterého Pecina zhruba před měsícem do funkce vrátil. Takže Pecina „udělal pořádek" a ukončil schizma. Lessy se tentokrát zachoval jako chlap a řekl, že pokud bude nová vláda, nový ministr vnitra chtít, ihned odstoupí.Po Pecinovi má nastoupit Milan Chovanec (ČSSD), pučista, který zradil pučisty. Už se nechal slyšet, že dokud vše nevyřeší správní soud, Lessyho ve funkci nechá. To je samozřejmě úplně špatně. Nejhorší řešení.

Stručně od začátku. Lessyho odvolal Jan Kubice v roce 2012. Lessy byl tehdy obviněn inspekcí z pomluvy a zneužití pravomoci. Zákon Kubicemu odvolání umožňoval - jednání Lessyho „neslo znaky trestného činu". Jinak by nemohl být obžalován. Soud první instance Lessy vyhrál, soud druhé instance řekl, že neměl být stíhán, neboť by byl trestán za stejný skutek podruhé. Odvolací soud tedy neřekl, že by byl Lessy nevinný. Ani Pecina akt Kubiceho nezpochybňuje. Pravil, že „pan ministr Kubice tedy patrně jednal v souladu se zákonem, když pana Lessyho odvolal z funkce..."

Logikou Peciny je Osvald?

Pecina mohl počkat na vyjádření správního soudu, zda má Lessy nárok na návrat do funkce, nebo ne. Věc je právně složitá, existují na ni zcela protichůdné pohledy. Pecina nepočkal, před měsícem zařídil, že jsme měli dvě hlavy policie. A nyní odvolal Červíčka. Ne proto, že by byl protiprávně jmenován do funkce prezidenta policie, nýbrž proto, že prý byl protiprávně odvolán z funkce náměstka.

To prý mohl učinit jedině buď policejní prezident (ten byl odvolán), nebo jeho zástupce obdařený pravomocí. Lessy měl mezi náměstky kamaráda - Pavla Osvalda. Ten mu pomohl do funkce (seděl ve výběrové komisi ministra Radka Johna). Po nástupu Lessyho do čela policie se Osvald stal náměstkem pro lidské zdroje. (Ta funkce nebyla potřeba a policejní systemizační komise ji navrhla zrušit jako přebytečnou.) Zjevně odměna za pomoc. Lessy svým rozkazem delegoval zastupování na kamaráda Osvalda ještě před svým odvoláním. Jenomže organizační řád policie, interní norma nepochybně vyšší síly, podepsaná ministrem, za jeho nástupce určila náměstka pro kriminální policii. V tu dobu jím byl Martin Červíček. A Červíček mohl dost těžko odvolat Červíčka, takže to udělal Kubice.

To je celé. Postup Kubiceho měl logiku. Postup Peciny ji nemá, nebo spíš má nějakou skrytou. Evidentně mu šlo o to, aby byl Lessy vrácen do funkce. Možná jen na chvíli a možná s tím, že ho pak vystřídá Osvald. Nevíme.

Děje se to v době, kdy je policie velmi nejistá. Její centrální útvary, protimafiánský a protikorupční, se snaží odříznout kmotry od politiků. Policie je v kauze Nagyová, ale i v jiných, pomalá a čelí kritice. Šachy na prezidiu jsou to poslední, co potřebuje. Rozhoduje se nyní, aniž by to bylo vidět, o tom, zda se policie vymaní z vlivu politiků spojených s mafiány, nebo nevymaní. Vymaněná policie je pro kmotry a jejich spojence nežádoucí.

Škatule, hejbejte se

Víme, že za Lessyho a zřejmě s Lessyho souhlasem nastoupil do srdce protikorupční policie člověk, který Vítu Bártovi vynášel informace. A Vít Bárta prosadil Lessyho jako šéfa policie. Víme, že i v dalších klíčových útvarech škodili lidé, kteří budili silné podezření. Víme, že minimálně jednoho z nich tlačil policejní prezident Martin Červíček na klíčový post, na šéfa útvaru zvláštních činností.

Lessy je považován za muže Víta Bárty, Červíček zase za muže Petra Nečase a Ivana Langera. Ani jeden z těch dvou by neměl policii řídit. Nejrozumnější se zdá najít nového šéfa policie, vypsat výběrové řízení. Ale i to se může změnit v past. Služební zákon je napsán kariérně, do funkcí se policajti dostávají podle platové třídy atd. Tak se může stát, že sice neuspěje Červíček nebo Lessy, ale v čele sboru stane Pavel Osvald. Z bláta do louže.

Proč Pecina Červíčka odvolal? Jistě sledoval skrytý zájem. Nemohl si myslet, že policii prospěje. Značnou část policejních důstojníků Lessy hluboce zklamal. Zklamal i „řaďáky", když se zuby nehty bránil snížení počtu velitelů v policii. Proces omezení počtu řídících funkcí zdaleka neskončil, měl by pokračovat. Za Lessyho těžko. Za Osvalda těžko, když on sám seděl na redundantním postu.

Šéfové protimafiánského a antikorupčního útvaru, Robert Šlachta a Milan Komárek, nyní potřebují podporu z policejního prezidia. Jenže tam se nyní rozjedou absurdní škatule, hejbejte se. Červíčkovo náměstkovské místo obsadil Václav Kučera, jeho místo zase někdo jiný atd. Budou se - kvůli Pecinovi - řešit takovéto šachy. V čele policie zřejmě budě nějaký pátek trčet Petr Lessy. Nechtěný Lessy, nedůvěryhodný Lessy. Povede nejen Červíčka, ale i krajského ředitele Bedřicha Koutného, s kterým má zásadní spor (to jeho a jeho zástupce Jaroslava Vaňka měl pomlouvat).

Pecina, tento Zemanův „odborník", zařídil v policii na dlouhou dobu chaos. Svému nástupci, ale hlavně policajtům a taky nám, ošklivě zavařil. Udělal to úmyslně? Zdá se.

 

Právě se děje

Další zprávy