Ištvana zneužil Zeman, Kalousek, Nečas a další. Fuj!

Martin Fendrych Martin Fendrych
9. 8. 2013 7:30
ODS a TOP 09 na Ivo Ištvana útočí, Miloš Zeman ho brutálně zatáhl do politiky
V soutěži Česko hledá terč by suverénně vyhrál vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.
V soutěži Česko hledá terč by suverénně vyhrál vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | Foto: Vojtěch Marek

Soutěž o slovně nejnapranější, nejzneužívanější osobu by u nás v posledních týdnech suverénně vyhrál Ivo Ištvan. Vrchní státní zástupce v Olomouci, který vede vyšetřování kauzy Nagyová, exposlanců a spojení politiky s mafiány.

Je šílené, jak si ho kdekdo bere do úst, jak na něj pravice útočí a jak byl zneužit i ve středečním projevu prezidenta Miloše Zemana ve sněmovně.

V jistém smyslu se Zeman chová stejně jako Miroslav Kalousek (TOP 09), Petr Nečas (ODS) a další pravicová esa. Nectí nezávislost vyšetřování.

Kalousek a Nečas státního zástupce Ištvana a jeho lidi celé týdny zuřivě napadají, protože dozoruje kauzu Nagyová (u Nečase to chápeme, je to žena jeho srdce) a kauzu údajných úplatků pro exposlance ODS Tluchoře, Fuksu a Šnajdra.

Kalousek má na žalobce žízeň už od doby, co byla k trestnímu stíhání vydána jeho poslankyně, bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09, dříve, stejně jako Kalousek, KDU-ČSL).

Tehdy napadal a snažil se ovlivnit taky vyšetřujícího policistu a policejního prezidenta. V této kauze Nečas mluvil o tom, že „policejní plukovníci" nebudou rozhodovat o tom, kdo je a není ve vládě.

Zamilovaný expremiér v útoku

Nechutné. Když státní zástupci vedou policii k odhalování korupčního svinstva a k napojení politiky na kmotry, mafii, lobbisty a jiné dobráky, ohrožení politici začnou hlasitě řvát, mluvit o „prokurátorské republice" a žádat potrestání žalobců.

Dokonale jim nahrálo nedávné šokující rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS), který poslancům povolil korupci ve sněmovně, možná i mimo, když mají mandát.

Po tomto verdiktu Nečas pravil: „Ministryně spravedlnosti by měla okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem. Pokud jsou čestní muži, měli by rezignovat sami."

Zamilovaný expremiér mluvil nejen o prokurátorské republice, tvrdil také, že je cílem „štvanice" státních zástupců.

Podle něj žalobci na objednávku naštvané, nespokojené veřejnosti začali od podzimu 2011 systematicky odstřelovat ústavní činitele a politiky. Jde prý po něm Ivo Ištvan a Rostislav Bajger (státní zástupce), kteří si už dva roky mapovali, jak „funguje premiér a jeho okolí".

Podle expremiéra Česko zažívá pokus transformovat nás „do podoby České prokurátorské republiky".

Kalousek, který se vůči Nečasovi a ODS tři roky ostře vymezoval a sám se pokusil pomocí Finančně analytického útvaru ministerstva financí dostat tehdejšího ministra obrany Sašu Vondru do tepláků, otočil. Nečase v útoku na státní zástupce a policii vší silou podporuje.

Lidé natěšení na revanš a čistky

Pozadu nezůstal - skandální - ani exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Chtěl nezákonně kontrolovat činnost protimafiánské policie (ÚOOZ), poté co zasahovala na Úřadu vlády.

Podle kompetenčního zákona ani podle jiných norem k tomu neměl sebemenší právo. Stejně mimozákonně Pavel Blažek žádal po nejvyšším státním zástupci Zemanovi odpovědi na necelých třicet otázek, jež se týkaly vyšetřování vedeného žalobcem Ivo Ištvanem.

Expremiér a expředseda ODS Mirek Topolánek po zatčení Jany Nagyové a tří exposlanců mluvil o „justiční juntě". S nástupem vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové prý přišli lidé natěšení na revanš a čistky. (Dodejme, že podobně to vidí také exprezident Václav Klaus.)

Tyto postoje jsou srozumitelné. Nečas, Kalousek a Topolánek „bojovali proti korupci" jen do té doby, dokud se jich práce policie a žalobců osobně nedotkla.

V tu vteřinu protikorupční tažení skončilo a začalo jiné - tažení proti vyšetřovatelům a státním zástupcům. (Připomeňme, že policie vyšetřuje kupříkladu pravou ruku Topolánka, lobbistu a sběratele obrazů Marka Dalíka.)

Žalobci a vyšetřovatelé se nemají jak bránit. Musejí ty útoky snášet a držet ústa. Jako státní úředníci a veřejné osoby dost těžko mohou vstoupit do slovního souboje se špičkovými politiky této země.

(Policisté navíc čelí desítkám trestních oznámení a vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů za to, že Nagyovou a další vyšetřují.)

Miloš si přivlastnil Ivana

Miloš Zeman zneužil Ivo Ištvana jinak. Přivlastnil si ho, zpolitizoval ho. Nejdřív ho pozval na Hrad. Pro vysoko postaveného státního zástupce malér, zlé dilema.

Nejít = urazit hlavu státu. Jít = být osočen, že není nezávislý. Navíc pozvání přišlo v době, kdy byl Ištvan divoce napadán a nikdo se ho moc nezastával.

Na Hrad šel. Mluvčí prezidenta Hana Burianová pak sdělila: „Vyjádřil mu (prezident) plnou podporu v jeho práci a v úsilí odhalit klientelistickou síť spojující politickou sféru s ekonomickou kriminalitou."

Bleskově kontroval Kalousek: „Tímto krokem prezident republiky otevřeně přiznal přímou souvislost mezi zásahem orgánů činných v trestním řízení a politickými změnami, které prosazuje. Domnívám se, že návštěva dr. Ištvana u prezidenta republiky je porušením nestranného výkonu státního zastupitelství, zejména proto, že mezi prezidentem a vrchním státním zástupcem není žádná kompetenční vazba."

Tvrzení ničím nepodložené, zjevně zavádějící (dodejme, že vyšetřování dozorované Ištvanem začalo před rokem a půl, kdy Zeman ještě důchodcoval na Vysočině.)

Podruhé prezident zneužil Ištvana ve středečním projevu před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě.

Na konci řeči se vrátil k vyšetřování vedenému VSZ v Olomouci: „Jeho základem je postupné odhalování propojení některých politiků a politických struktur s tím, co bych nezdvořile nazval kmotrovskými mafiemi, před nimiž jsem varoval již ve svém inauguračním projevu. Tuto tezi mohu doložit veřejně publikovaným rozhovorem asi tak před třemi týdny vrchního státního žalobce Ištvana, tuším, že to bylo v Hospodářských novinách, kde doslova říká, že se čeká senzace v tomto směru a že pro tuto senzaci již má dostatečné důkazy."

(Ve skutečnosti Ištvan žádnou senzaci v Hospodářských novinách 12. července nesliboval. Odpovídal na dotaz, proč u nás ještě tak zásadní vyšetřování nebylo. Řekl, že to z procesních důvodů nemůže zatím vysvětlit, a dodal: "Budu rád, pokud to budeme moci i procesně sdělit. Ale pokud by to bylo jen v podobě tvrzení, tak by to nemělo žádnou relevanci. Ano, mohla by to být senzace.") Zeman tedy jeho slova překroutil.

V projevu prezident ještě dodal: „Byl jsem ujištěn, že toto vyšetřování skončí v řádu několika týdnů, a ujišťuji vás, i kdybyste mě lámali kolem, že během těchto několika týdnů žádný druhý pokus nepodniknu z důvodů, které jsem již uvedl."

Bez úcty k justici

Spojil natvrdo a nepochybně bez Ištvanova vědomí svoji politiku s vyšetřováním. Státního zástupce poškodil.

A znovu: žalobce nemá šanci se bránit. Je zneužit a šmytec. Kalousek ihned na Zemana vystartoval: „To už je druhý krok prezidenta, ve kterém uznává přímé propojení mezi policejní akcí a politickým uspořádáním, které prosazuje." A Nečas zase zopakoval, že se „naše republika transformuje do podoby České prokurátorské republiky".

Miloš Zeman neměl Ištvana do politiky tahat. Jenže on chce vypadat protikorupčnicky. Směšné. Uvědomme si, co se ve středu 7. srpna stalo. Zničena byla koalice 101. Jak? Zdá se vysoce pravděpodobné, že odpadlí poslanci ODS byli „přesvědčeni", možná zkorumpováni. Server Lidovky.cz informoval o tom, že je přesvědčoval kmotr Tomáš Hrdlička (ODS).

Co dodat? Snad jen otázku: Bude Ištvan přeběhnutí poslanců vyšetřovat? Ne, po rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá sebemenší šanci. Stalo se to ve sněmovně...

Výsledek? Zeman, Nečas, Kalousek, Topolánek, všecko je to jedna parta bez sebemenší úcty k justici, bez sebemenší touhy po nezávislém vyšetřování. Nechutné.

 

Právě se děje

Další zprávy