Hašek je podrazák. Neúnosné, že by se stal premiérem

Martin Fendrych Martin Fendrych
30. 10. 2013 8:00
Bohuslav Sobotka se nevzdal. Má velkou podporu voličů. Hašek a Zeman se odkopali.
I když je u nás možné leccos, Michal Hašek už má snad cestu do čela vlády zavřenou.
I když je u nás možné leccos, Michal Hašek už má snad cestu do čela vlády zavřenou. | Foto: Ludvík Hradilek

Michal Hašek je podrazák. Tato slova neustále opakuje Jiří Dienstbier junior. Kupříkladu v Radiožurnálu. Podrazácké, nefér jednání. V úterý pokračovala bratrovražedná řež uvnitř ČSSD, která stranu nejen oslabuje, ale činí směšnou. Stále platí to, co řekl předseda Bohuslav Sobotka: Je to sebevražda v přímém přenosu. Sociální demokracii potkalo to nejhorší: rozpadá se. Řeznickým nožem ji zdálky řeže Miloš Zeman.

Zatímco v pondělí uděloval na Hradě státní vyznamenání, za Sobotku demonstrovali jeho příznivci před Hradem u sochy T.G. Masaryka. Situace nenormální, vymknutá.

V úterý poprvé jednal poslanecký klub ČSSD. Výsledek? Rozpadl se, přestal existovat vyjednávací tým, ze kterého předsednictvo ČSSD absurdně, pro veřejnost nepochopitelně, vyhodilo regulérního předsedu strany a muže, jehož letos v srpnu Ústřední výkonný výbor ČSSD kandidoval na premiéra.

Dost možná, že Bohuslava Sobotku hradní útoky posilují.
Dost možná, že Bohuslava Sobotku hradní útoky posilují. | Foto: Reuters

Vyjednávací svačinář Sobotka

Druhý výstup: předsedou poslanců byl zvolen podrazák či zrádce (cituji senátora senátora Dienstbiera) Jeroným Tejc. Pán, který se vydává za oranžového experta na bezpečnost a který by se strašně rád stal ministrem vnitra. Zjevně proto přeběhl od Sobotky do tábora zemanovců.

Ještě jedna zpráva z jednání poslanců ČSSD: Hašek couvl. Navrhl, aby Sobotka chodil na vyjednávání s vyjednávacím týmem. V rádiu to, ještě poněkud v šoku, popsal Jiří Dienstbier. Hašek nenavrhl, aby byl Sobotka znovu v týmu, ale aby chodil s nimi. (Jako že by jim nosil svačinu? Nebo dělal zápis?) Sobotka to odmítl. - Logicky, větší pitomost těžko si představit. Ale je jasné, že Hašek zařadil zpátečku, ví, že prohrává.

Ve čtvrtek bude jednat politické grémium ČSSD, které má znovu vytvořit vyjednávací tým. Má do něj být vrácen Sobotka. A on sám navrhne, aby tým vedl. (Dost těžko může být předseda strany ve vyjednávacím týmu a nevést ho, když ho strana, Ústřední výkonný výbor delegoval na premiéra.) A 10. listopadu se sejde právě ÚVV, který má hlasovat o Sobotkovi, bude-li nadále lídrem rozvrácené sociální demokracie.

Ještě jeden fakt. Místopředseda strany Milan Chovanec potvrdil, že se účastnil setkání v Lánech se Zemanem. Tu schůzku jiní hrdinně zatloukají, zapírají, lžou o ní.

Zatímco Miloš Zeman udílel státní metály, u sochy TGM fanoušci podporovali Bohuslava Sobotku. To v hradním plánu nebylo.
Zatímco Miloš Zeman udílel státní metály, u sochy TGM fanoušci podporovali Bohuslava Sobotku. To v hradním plánu nebylo. | Foto: Ludvík Hradilek

Hrad tajně rozkládá stát

Dál: předseda Senátu Milan Štěch, 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha spolustraníkům poslali dopis, ve kterém jako škůdce, jako viníka krize v ČSSD jasně označili prvního místopředsedu Michala Haška (prezidenta zatím ne).

Jak tedy vypadá boxerský zápas Sobotka - Hašek? Slovníkem Dienstbiera by se dalo říct, že podrazák dostává tvrdě na zadek. Poslanecký klub se dnes usnesl, že „vyzývá vedení ČSSD k nasazení veškeré energie k sestavení akceschopné vlády a splnění závazků vůči voličům a členům strany. Kandidátem na premiéra dle usnesení srpnového ÚVV ČSSD je předseda ČSSD, a proto by se měl účastnit jednání o sestavení vlády. Řešení volebního výsledku a přijetí jednotlivých odpovědností doporučujeme řešit na mimořádném sjezdu ČSSD." - Přesně tak to chtěl Sobotka.

Zvolení Tejce šéfem klubu poslanců ovšem ukazuje, že síly mezi podrazáky a Sobotkovci jsou vyrovnané.

Jak tu melu chápat? Zeman a jeho poddaný Hašek (plus Zdeněk Škormach a Jeroným Tejc a Chovanec a další) to přepískli. Chtěli využít mizerného výsledku ČSSD ve volbách a odstranit odpůrce Zemana, tedy Sobotku. Mysleli si: on je slabý, nervově to nevydrží, položí se, ten tlak na něj bude už moc. Jenomže se přepočítali, Sobotka nerezignoval.

Výhoda toho, co se stalo? Teď veřejnosti jasně vidí, že Hašek je zákeřný. Pár hodin před útokem na Sobotku veřejně kázal o tom, jak se „nebudou řezat hlavy" a že strana musí být jednotná. Tomu člověku se nedá věřit nos mezi očima.Nepředstavitelné, že by se Hašek stal premiérem. Premiér podrazák, usvědčený a navíc neschopný podrazák, to je i u nás těžko myslitelné. To by byla divná ZMĚNA, že. (Zvolili jsme si přece změnu, ne..?)

Václav Klaus a Miloš Zeman. Ilustrační foto
Václav Klaus a Miloš Zeman. Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Zeman se odhalil

Další výhoda: i ti hodně slepí vyznavači Zemana najednou vidí, že něco není v pořádku. Je jasné, že nejen před volbami pomocí SPOZ, ale i po volbách prezident dál rozkládá ČSSD. Dnes to už neznamená jen pomstu zrádcům (tedy lidem, kteří ho zcela rozumně před deseti lety odmítli zvolit prezidentem). Dnes to znamená rozkládání státu, stability, budoucí vlády. Jinými slovy Zeman se během dvou dnů dosti hloupě odhalil.

Není rozhodnuto, ale model, který si prezident vymyslel už dříve, začíná haprovat. Podržtaška Hašek, který ho poslouchá zřejmě na slovo, se dokonale zdiskreditovali. Příznivci a voliči ČSSD masivně podporují Sobotku.

Další výsledek Zemanovy ukvapenosti: Sobotka byl opravdu slabý, ale dost možná těmito útoky sílí. Naučil se živit podporou voličů - a on ji nyní má.

Jistě, Sobotka měl odstoupit. Už jsme o tom psali. Ale v situaci, kdy volí mezi standardní rezignací a odevzdáním strany Zemanovi, si vybral neodejít. A má podporu. - Ostatně Zeman může být rád, že ČSSD nevede Dientbier. Ten by mu vyhlásil veřejnou válku hned. Jiří se s tím nemaže.

Ještě jeden fakt. Sobotku podržel jak šéf Ano Andrej Babiš, tak předseda lidovců Pavel Bělobrádek, tedy lídři stran, s nimiž by měla ČSSD vládnout. Chtějí vyjednávat s ním, ne s Haškem. Chtějí počkat. - Ono není divu. Takový Hašek řízený Zemanem je noční můra každého předsedy strany.

Co se děje, to vypadá strašně. Ale buďme rádi, že se začíná vyjevovat, kdo je Zeman a jak jedná.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy