Glosa: Na diagnózu Rusnoka nemusíte být primář Sova

Jan Lipold Jan Lipold
Aktualizováno 9. 12. 2013 12:45
"Za všech okolností ctíme dobré mravy a chováme se vždy slušně," slíbila vláda.
Foto: Ludvík Hradilek

Kyjev - Hra o čas. Tak hovoří ukrajinská média o pokračující blokádě centra Kyjeva.

Kabinet podle nich očekává, že blížící se novoroční svátky oslabí vůli demonstrantů postavit se režimu. Do metropole navíc dorazila zima, teploty v noci se pohybují pod nulou a sněží.

Poslední vývoj ale naznačuje, že vládě dochází s odpůrci trpělivost, a to obzvláště poté, co v metropoli během noci vyrostly nové barikády.

Hlavním městem kolují zvěsti, že policie a armáda ministerstva vnitra připravují ofenzivu.

Policie mobilizuje

Stoupenci proevropské opozice, jimž se nezamlouvá odklon Ukrajiny od přibližování k Evropské unii, je vybudovali v ulicích Bohdana Chmelnického a Chreščatyk v blízkosti vládních budov.

Z okolních parků tam nanosili lavičky, betonové květináče a odpadkové koše. To vše zpevnili svařenými kovovými zábranami. Snaží se tak ochránit centrální náměstí Nezávislosti před očekávaným zásahem těžkooděnců ze speciálních jednotek, poznamenal kyjevský rozhlas.

Podle zpravodaje BBC Daniela Sanforda se k němu pravděpodobně schyluje. Do centra metropole se podle něj sjíždějí příslušníci pořádkové policie. Úřady ale stále opakují, že jde jen o běžnou výměnu hlídek.

Demonstranti se proto částečně stáhli z budovy radnice, kterou obsadili minulý týden.

Lenina si ničit nedáme

Vedení strany UDAR mezitím oznámilo, že policie už zadržela několik lidí, kteří mají údajně na svědomí nedělní zničení pomníku bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina na třídě Tarase Ševčenka v centru Kyjeva.

Odpovědnost za stržení sochy, která v metropoli stála od roku 1946, na sebe vzala národně orientovaná strana Svoboda. Policie zadržené stíhá za výtržnost a ničení veřejného majetku, poznamenala ČTK.

Trochu stranou hlavního dění se uskutečnila i demonstrace stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Strany regionů. V Mariinském parku se jich podle agentury Interfax-Ukrajina sešlo asi 2000, přičemž další přijíždějí z východoukrajinských měst, kde má partaj svou nejsilnější základnu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 57 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy