Glosa: Na diagnózu Rusnoka nemusíte být primář Sova

Jan Lipold Jan Lipold
Aktualizováno 9. 12. 2013 12:45
"Za všech okolností ctíme dobré mravy a chováme se vždy slušně," slíbila vláda.
Foto: Ludvík Hradilek

Kyjev - Hra o čas. Tak hovoří ukrajinská média o pokračující blokádě centra Kyjeva.

Kabinet podle nich očekává, že blížící se novoroční svátky oslabí vůli demonstrantů postavit se režimu. Do metropole navíc dorazila zima, teploty v noci se pohybují pod nulou a sněží.

Poslední vývoj ale naznačuje, že vládě dochází s odpůrci trpělivost, a to obzvláště poté, co v metropoli během noci vyrostly nové barikády.

Hlavním městem kolují zvěsti, že policie a armáda ministerstva vnitra připravují ofenzivu.

Policie mobilizuje

Stoupenci proevropské opozice, jimž se nezamlouvá odklon Ukrajiny od přibližování k Evropské unii, je vybudovali v ulicích Bohdana Chmelnického a Chreščatyk v blízkosti vládních budov.

Z okolních parků tam nanosili lavičky, betonové květináče a odpadkové koše. To vše zpevnili svařenými kovovými zábranami. Snaží se tak ochránit centrální náměstí Nezávislosti před očekávaným zásahem těžkooděnců ze speciálních jednotek, poznamenal kyjevský rozhlas.

Podle zpravodaje BBC Daniela Sanforda se k němu pravděpodobně schyluje. Do centra metropole se podle něj sjíždějí příslušníci pořádkové policie. Úřady ale stále opakují, že jde jen o běžnou výměnu hlídek.

Demonstranti se proto částečně stáhli z budovy radnice, kterou obsadili minulý týden.

Lenina si ničit nedáme

Vedení strany UDAR mezitím oznámilo, že policie už zadržela několik lidí, kteří mají údajně na svědomí nedělní zničení pomníku bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina na třídě Tarase Ševčenka v centru Kyjeva.

Odpovědnost za stržení sochy, která v metropoli stála od roku 1946, na sebe vzala národně orientovaná strana Svoboda. Policie zadržené stíhá za výtržnost a ničení veřejného majetku, poznamenala ČTK.

Trochu stranou hlavního dění se uskutečnila i demonstrace stoupenců prezidenta Viktora Janukovyče a jeho Strany regionů. V Mariinském parku se jich podle agentury Interfax-Ukrajina sešlo asi 2000, přičemž další přijíždějí z východoukrajinských měst, kde má partaj svou nejsilnější základnu.

 

Právě se děje

Další zprávy