Gang jménem SPOZ. Ta strana má k demokracii daleko

Martin Fendrych Martin Fendrych
4. 10. 2013 14:00
Komentář: Mezi Zemanovci nacházejí uplatnění třeba lidé z brněnské ODS. Podivuhodné...
Miloš Zeman je hlavní pouták SPOZ. A zároveň cesta k moci a penězům pro mnoho lidí.
Miloš Zeman je hlavní pouták SPOZ. A zároveň cesta k moci a penězům pro mnoho lidí. | Foto: Vojtěch Marek

Zemanovci. V průzkumech před volbami si nevedou dobře, ačkoliv je to jednoznačně Zemanova strana. Zvláštní - obliba prezidenta je vysoká, obliba jeho strany, kterou vehementně propaguje, nízká. SPOZ je poměrně čerstvé uskupení, které má podle některých znaků blíž ke gangu než k demokratické straně.

Jak už řečeno, největším zastáncem Zemanovců je Miloš Zeman. S ním potom samozřejmě Zemanova vláda. Ministr vnitra Martin Pecina lídruje SPOZ v Moravskoslezském kraji, ministr pro místní rozvoj František Lukl vede kandidátku na jižní Moravě, ministr zemědělství Miroslav Toman vede Zemanovce do voleb v Ústeckém kraji a ministr dopravy Zdeněk Žák v Praze. Ve středních Čechách kandiduje jako dvojka šéf resortu práce a sociálních věcí František Koníček. Vedoucí Úřadu vlády Radek Augustin kandiduje jako jednička SPOZ v Olomouckém kraji.

Plus samozřejmě eso Zemanovců a jeden ze dvou jejich skutečných lídrů Vratislav Mynář, šéf zlínské kandidátky SPOZ. Muž, který s prezidentem absolvoval výjezdy do krajů a který na Hradě funguje jako jakýsi živý billboard SPOZ.

Kancléř bez prověrky NBÚ

Od začátku je jasné, že Zeman vládu sestavil na bázi Zemanovců, ač ta strana není zastoupena ve sněmovně. SPOZ má nadstandardní podmínky a prezident porušuje všechna možná nepsaná pravidla. Psaná nikoliv. Voliči to zjevně vnímají, cítí, že tady něco není v pořádku. Díky tomu se obliba prezidenta absolutně nepřekrývá s podporou SPOZ (v průzkumech).

Ale nejde jen o to. SPOZ je strana u moci (vláda, kterou nikdo nekontroluje, a Hrad, který de facto taky nikdo nekontroluje). Zároveň je stranou, která kandiduje do sněmovny a díky tomu je na - naštěstí - hodně vidět.

Foto: Vojtěch Marek

Jsou tedy tři prostory, kde můžeme sledovat, jak SPOZ pracuje, nakolik je to demokratická sestava: Hrad, vláda, sestavování kandidátek a kampaň. Na Hradě sedí kancléř Mynář. Je vystrčený na očích, dělá politiku Miloše Zemana. Dosud byl jakýmsi jeho mluvčím. Často říkal věci, které asi Zeman sám říkat v tu chvíli nechtěl, vypouštěl pokusné balónky.

Zásadní informace z posledních dní: Mynář nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. To je vážná věc. Prověrka obvykle trvá zhruba půl roku, takže by ji už měl dostat. Navíc jde o pravou ruku prezidenta a je zcela jasné, že v Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) prověrku takové osoby nebudou schválně zdržovat. Naopak.

To, že ji Mynář nemá, jednoznačně znamená: něco naprosto zásadního není v pořádku. Mynář nyní tvrdí, že prověrku vlastně nepotřebuje, že si o ni požádal jaksi z pilnosti, že ji nějak pozastavil, ale to všecko jsou jen manévry, které mají zastřít problém. Velký problém.

Hyperaktivní Žák

Proč prověrku (zatím) nedostal? Na to najdeme více odpovědí. Hrad zatím neovládl tajnou službu BIS, která má na sestavování podkladů pro prověrku lví podíl. Dost možná i NBÚ zatím Hradu nepodlehlo, nevíme. Dál: konkrétních důvodů, proč Mynář zatím neprošel, bude víc. Dva mohou být zásadní: Mynářovo podnikání a styky (třeba kontakty s opavským podnikatelem Radimem Masným) a dál jeho napojení na ruskou ambasádu. - Každopádně je Mynář výkladní skříní SPOZ a tu výlohu nyní špiní temná šmouha.

Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Vojtěch Marek

Nejde jen o Hrad. Aktivním prvkem SPOZ je i vláda. V bezpečnostních kruzích se mluví o vazbách některých ministrů (Martin Pecina, Jiří Cieńciała) na ČEZ a lobbisty okolo této firmy. Je s podivem, že Martin Roman stále zůstává předsedou dozorčí rady ČEZ a že Daniel Beneš firmu vede.

Rozhodně nejaktivnějším členem vlády je ministr dopravy Zdeněk Žák. I on se stal jakýmsi billboardem SPOZ a jistě bude stát za pečlivé pozorování. Jak už napsáno, je lídrem pražských Zemanovců ve volbách. Na místo lídra byl dosazen centrem strany, nezískal je volbou. Tu, jak známo, vyhrál lobbista Miroslav Šlouf, temná postava, jež nesmírně pomohla Miloši Zemanovi, ale upadla u něj z nejasných důvodů v nemilost. Demokratická volba pražské spozky byla anulována a dosazen shora ministr Žák.

Zdeněk Žák je sice šéf dopravy v demisi, ale hlavu mu to nedělá. Odvolal generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka, ředitele Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Skalického a ředitele Drážního úřadu Pavla Kodyma. Nenechal ty změny na regulérní vládu s důvěrou.

O výměnách kolují v kuloárech dohady a informace. Podle některých dobře informovaných zdrojů měl být novým šéfem nikoli Pavel Kočica, ale jiný manažer. Na něm prý byl Žák dohodnut mimo jiné i s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, mužem blízkým Zemanovi. Nakonec si však Žák udělal, co chtěl. Kočica povede ŘSD, jehož rozpočet činí desítky miliard ročně. Dosud pracoval v menších stavebních firmách v Brně. Nezabýval se stavbou silnic a dálnic. Zato býval členem brněnské ODS.

Staré vazby z brněnské ODS

Dříve přátelé Martin Nejedlý s Miroslavem Šloufem.
Dříve přátelé Martin Nejedlý s Miroslavem Šloufem. | Foto: Ludvík Hradilek

Na Žáka a ministerstvo dopravy má nyní podle některých zdrojů velký vliv i brněnský podnikatel a lobbista František Macháč (muž, který byl spojený s podporou Michala Pohanky a Miloše Melčáka v Topolánkově vládě a který byl obžalován v souvislosti s podezřením na vytunelování brněnské záložny - spořitelního a úvěrového družstva; odsouzen nebyl). A dál Jan Hodovský, nyní už poradce Žáka. Macháč a Hodovský (také brněnská ODS) asistovali odvolání Jana Skalického, šéfa ŘVC.

Je tedy zřejmé, že Žák ve SPOZ oživuje staré vazby z brněnské ODS. To je poněkud zvláštní politika u strany, jejíž guru se chlubí, že zastavil Nečasovu (ODS) vládu. Výměny manažerů vypadají podivně; zdá se, že Žák si prostě na posty, kde se rozhoduje o desítkách miliard korun, usazuje svoje kumpány.

Obrázek SPOZ netvoří jen Mynář, místopředseda Martin Nejedlý či lidé jako Zdeněk Žák. Opravdu drsný byl způsob, jakým si strana sestavila kandidátky. Nejhlasitějším kritikem neuvěřitelných zásahů shora byla místopředsedkyně SPOZ Dita Portová. Kupříkladu v Právu obvinila Vratislava Mynáře, že lže, jako když tiskne. Kritizovala zásahy shora do kandidátek. Jedna citace Dity Portové, jež se týká metod užívaných v organizacích SPOZ: „Ve středních Čechách okusili v režii Mynáře a Nejedlého velrybářské metody, v Hradci se vylučovalo a rušily se celé organizace. A proč? Aby se lídrem stal člověk, který bohužel neví, jak se jmenuje strana, za niž kandiduje... při vší úctě k panu Hůlkovi."

V plzeňské SPOZ vyhráli veksláci

Daniel Hůlka přišel Miloši Zemanovi zazpívat hymnu.
Daniel Hůlka přišel Miloši Zemanovi zazpívat hymnu. | Foto: Ludvík Hradilek

Portová otevřeně mluví o tom, jak se měnila kandidátka SPOZ v Plzni. Sama tam byla vyškrtnuta (místopředsedkyně strany) z pozice jedničky. Nahradil ji odborář Jaroslav Seeman. Portová o Seemanovi: „Spojený přes plzeňskou Škodovku s lidmi, jako jsou pánové Diviš a Čmejla. Ano, s pány, kteří dnes stojí před švýcarským soudem kvůli Mostecké uhelné." (Seeman jako jednička nevydržel, byl nahrazen olympijským vítězem ve střelbě Janem Kůrkou).

Celkově změny na plzeňské kandidátce SPOZ Portová hodnotí takto: „Čtrnáct lidí z dvaceti bylo z kandidátky vyškrtnuto. Vyhrála jiná skupina podnikatelů - veksláků. Část z nich do SPOZ přivedl muž, jenž dnes čelí trestnímu stíhání za stomilionový daňový podvod s pohonnými hmotami."

Dita Portová mluví otevřeně. Je zjevně naštvaná a zklamaná z toho, co se ve straně děje. Výsledek? Předsedové desítek místních organizací SPOZ se připojují k heslu Táhneme za jeden provaz! A posílají do centra provolání, jež připomínají minulý režim (třeba žádosti z fabrik o potrestání Milady Horákové). Žádají umlčení Portové, její vyloučení. Je to čtení na stránkách SPOZ, při kterém opravdu mrazí. Ta podivuhodná jednota v odsouzení místopředsedkyně! Nechutné.

K tomu připočtěme, jak dopadlo zkoumání Transparency International (TI), které se týkalo financování stranických kampaní. Nejneprůhlednější je placení kampaně SPOZ. Šéf TI David Ondráčka řekl: "Strana neposkytuje téměř žádné informace o svém financování, sponzorech ani výdajích, ani nemá transparentní účet, na naše otázky neodpověděla. Financování její kampaně zůstává naprosto zahaleno tajemstvím a je vrcholně neprůhledné."

Je pak divu, že shora ovládaná SPOZ připomíná spíš gang než demokraticky řízenou stranu?

 

Právě se děje

Další zprávy