Chytrá horákyně Miroslava Němcová a 101 dalmatinů

Martin Fendrych Martin Fendrych
30. 7. 2013 14:00
Komentář: Němcová vymyslela stejnou potupu jako Zeman. Zřejmě je zoufalá.
Foto: Aktuálně.cz

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dnem i nocí dumá, jak to udělat, aby se vlk (nikoli kardinál, ale prezident) nažral a koza (ješitnost pravice a ctěná předsedkyně dolní komory) zůstala celá. Takové intenzivní přemýšlení občas i ve sněmovně přinese ovoce. Hora porodila myš a řešení, jak vyzrát na Zemana, je na světě.

Jak známo, všemi mastmi mazaná hlava státu vymyslela, že mu Němcová musí přinést 101 notářsky ověřených podpisů, pak - MOŽNÁ, neslíbil to, to ani náhodou - jmenuje Mirku Němcovou premiérkou. Žena, kterou ODS nyní vystrkuje jako paní Modrou Čistou, pravila, že to tedy ne, protože notářsky ověřené podpisy ponižují sněmovnu.

Co hora porodila? Poslanci (101) se podepíší PŘÍMO PŘED ZEMANEM. Ten má 8. srpna přijít do dolní komory, až budou poslanci hlasovat o důvěře vládě Jiřího Rusnoka neboli vládě Miloše Zemana. Podle Němcové by tato finta musela otřást i mimořádně otrlým Zemanem: „To snad bude trapné i jemu," předpokládá hodně naivně.

Předvolební billboard SPOZ míní

Šéf poslanců topky Petr Gazdík už se nechal slyšet, že je to „jeden ze způsobů, jak prezident může nabýt jistoty, že ti poslanci stojí za svým a jak ty podpisy takzvaně podpořit". Naopak vůdkyně velestrany LIDEM to považuje za show. Karolíně Peake však nevadí přinést notářsky ověřené podpisy. Takže by to mohlo klapnout, míní Němcová.

Zemanova ústa neboli kancléř Vratislav Mynář (pohyblivý předvolební billboard SPOZ na Hradě) výplod chytré poslankyně odmítá: „Přijde vám správné, aby před panem prezidentem nastoupilo 101 brigadýrů, pozdravili a podepsali. To mi přijde snazší, když přinesou notářsky ověřené podpisy."

Mynář má, jako vždycky, pravdu. Představme si, jak by ono podepisování stojedničky asi probíhalo? Ideální by bylo, kdyby měla sněmovna něco jako školní jídelnu s okýnkem na vydávání menáže. Prezident by stál uvnitř, poslanci by šli - nejlépe podle abecedního seznamu, nebo by to šlo i podle velikosti, ale to by bylo pro některé diskriminační - jeden za druhým, poklonili by se do okýnka, ukázali občanku (nebo pas) a pak by se podepsali.

Jenže jak bude Miloš Moudrý vědět, že je to jejich podpis? Dobré by bylo, kdyby poslanci přinesli notářsky ověřený podpisový vzor a někdo by ho porovnával s podpisem na seznamu. Pokud by nebyly identické, podpis by nebyl platný. Porovnávat by mohl buď Mynář, nebo notář. Nebo předseda SPOZ Zdeněk Štengl, to je bývalý policajt.

Najdeme i jiná úskalí. Prezident hapruje se zdravím. Co když bude 8. srpna prodělávat svoji oblíbenou virózu? Co když se mu navrátí stav, který tak důvěrně známe z otvírání korunovačních klenotů? Kdo zajistí, aby hlava země nešla před hlasováním na kus řeči na ruskou ambasádu? Tam si dá půl stakanu vodky a je po podpisování.

Němcová není organizační typ, technické detaily hromadného podpisu stojedničky zjevně nedomyslela.

Je tu ještě několik dalších drobností, které paní předsedkyni sněmovny, jež tolik touží stát se premiérkou Nečasovy vlády bez Nečase, při vší úctě unikly.

Co by řeklo 2 717 405 voličů

1. Miloš Zeman slíbil svým 2 717 405 voličům, že je zbaví vlády Petra Nečase. Kdyby ji teď (bez Nečase) jmenoval, dopustil by se na nich zrady.

2. Miloš Zeman, a o tom je přesvědčeno mnoho expertů na českou politiku, chce, aby vládl Jiří Rusnok. Jednak to pomáhá Zemanovcům (SPOZ) a jednak to rozkládá ČSSD.

3. Miloš Zeman počítá, že Rusnok dostane důvěru. Pro českou sněmovnu by bylo sice typické, kdyby dala důvěru Rusnokovi a potom se před Zemanem za okýnkem podepsalo 101 poslanců pro Mirku Němcovou, ale asi by to nefungovalo.

4. Předsedkyni sněmovny uniklo, že se nechala vtáhnout do hry „kdo je blbější". Zatím vedla ČSSD, která se nechala během pár týdnů rozložit. Zeman svou bývalou stranu roztrhl jak prase ruksak. Němcová ale ČSSD překonala. Jaký je rozdíl mezi tím, když jdou poslanci k notáři, a tím, když jak žáčci v první třídě před paní učitelkou třídní se potupně, beránkovsky podepíší před hradním omnipotentem? Ústava, jež je u nás dnes a denně stokrát skloňovaná, nic takového nezná, nevyžaduje, nepotřebuje. Tak proč?

5. Proč Němcová nejedná nikoli jako hokyně, ale jako svobodná politička? Proč neřekla: V mé vládě nebudou Petr Bendl a Martin Kuba, protože to jsou modří exministři, na které mám vliv a kteří jsou vnímáni jako „kmotrovští ministři", a očekávám, že podobný krok udělá Karel Schwarzenberg. To by se dalo nazvat pokusem pravice o nápravu, pokusem od základu se změnit. To by byl postup, který se hodí k političce s nálepkou „čistá".

Němcová jen vymyslela obměnu té potupy, kterou zcela promyšleně, cíleně vyžaduje Zeman. Aniž by slíbil, že pak Němcovou skutečně jmenuje. (Ona by po něm přece taky mohla chtít, aby u notáře podepsal slib, že když se stojednička podepíše u notáře, tak on slibuje, že jmenuje Němcovou premiérkou další vlády.)

Fintě Němcové chybí odvaha. Co by bylo odvážné? Dohodnout se s ČSSD na předčasných volbách.

 

Právě se děje

Další zprávy