Blog: Zeman lobbuje za cigarety a atom, přežitky minula

James de Candole
29. 9. 2013 10:25
Ve skutečnosti jsou to drahé a špinavé zlozvyky, proti kterým by měl prezident bojovat.
James de Candole
James de Candole | Foto: Aktuálně.cz

Miloš Zeman se na úvod svého středečního setkání se studenty brněnského VUT představil jako „diktátor, ruský agent a ničitel parlamentní demokracie“. Studenti se tomu měli podle očekávání zasmát. Namísto toho vyjádřili potleskem, jak hluboce s prezidentovým žertovným sebehodnocením souhlasí.

Mohl klidně ještě dodat, že je tabákový a jaderný lobbyista. Půl století poté, co byla spuštěna první jaderná elektrárna Shippingport v Pensylvánii a Philip Morris uvedl na trh značku Marlboro, vystupuje český prezident jako zapálený propagátor jak kouření, tak výroby elektřiny z jádra.

Miloš Zeman, stejně jako jeho předchůdce Václav Klaus, byl vždycky Marlboro man. Brněnští studenti si pravděpodobně nepamatují jeho výrok z r. 2001, kdy byl českým premiérem: „Jako kuřák podporuji státní rozpočet, protože v České republice je zavedena daň na tabák. Kuřáci také umírají dříve, stát se proto o ně nemusí starat ve stáří.“

Zemanovo vystoupení v Bruselu minulý týden bylo stejně přiblblé. Ve své filipice proti přísnější regulaci tabákových výrobků se dovolával ‚selského rozumu‘, čímž měl na mysli potřebu chránit stále gigantické, byť klesající zisky společnosti Philip Morris.

Jako kdyby 1 500 pracovních míst v Kutné Hoře mohlo vyvážit 18 000 úmrtí na choroby související s kouřením, ke kterým v ČR ročně dochází, nebo náklady z rozpočtu na léčbu pasivního kuřáctví a vynuceného kuřáctví dětí, které dýchají kouř z cigaret svých rodičů, nebo dokonce škody, které sponzoring ODS a ČSSD tabákovými firmami napáchal na politickém systému za uplynulé dvě dekády. Tvrzení, že kouření je prospěšné hospodářskému zdraví státu je pomýlené, stejně jako tvrzení, že energie z jádra je levná.

Tím se dostáváme k onomu druhému prezidentovu přežitku dvacátého století, totiž jeho zaujatosti pro technologii výroby elektrické energie, která vznikla v době, kdy sám ještě tahal kačera na provázku. Přidejme k tomu to, co ekonomové označují jako externality kouření a jaderné energie, a skutečné náklady na udržování těchto drahých a špinavých zlozvyků se ukážou jako neudržitelné.

Není divu, že studenti přijali prezidenta směsicí odporu a výsměchu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy