Blog: Kardinál Marx v Boleslavi ukázal kus odvahy

Pavel Svoboda
29. 9. 2013 12:20
Mnichovský kardinál na české národní pouti na výročí Mnichova sklidil potlesk. Zasloužený.
Foto: Aktuálně.cz

Více než symbolika: mnichovský kardinál přijel na českou národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi u příležitosti 75. výročí Mnichovské dohody - to chce i přes současné výborné sousedské vztahy opravdu kus kuráže a pokory.

Český národní patron kníže Václav a my, jeho národ jsme v minulosti měli s německými mocnáři jen patálie. Mnichovská dohoda byl tragický moment pro nás i pro celou Evropu a jak se o sedm let později ukázalo, i pro Německo. Vyslovit osobní politování nad hrůznými následky této události přijel do Staré Boleslavi na Den české státnosti mnichovský kardinál Reinhard Marx.

To samo o sobě chce kus chlapa. Kardinál ovšem nepřijel jen litovat nad děsivou minulostí, přijel také podporovat usmíření mezi sousedy. Jeho projev byl přijat dlouhotrvajícím a vřelým potleskem tisíců poutníků.

Kardinál Marx patří mimochodem mezi osm kardinálů z celého světa, které papež František povolal do komise pro reformu katolické církve, tedy žádné ořezávátko.

Na rozdíl od minulých let se svatováclavské poutě na Den české státnosti neúčastnil český prezident a bylo to asi dobře: prezident, který vyhrál svůj post také díky protiněmeckému populismu a pro nějž je svatý Václav symbolem servility a kolaborace, se zachoval patrně správně, když namísto oslavy české státnosti dal přednost oslavě svých vlastních narozenin. Rozhodně ve Staré Boleslavi nechyběl.

Mladé generace česko-německé křivdy stejně už nic neříkají. Omlouvám se, že se opakuji, ale nedávno mi jedna studentka u zkoušky řekla (a na můj udivený dotaz zopakovala), že bývalý prezident Klaus se obával nároků sovětských Němců. Otázka Sudet je jí stejně vzdálená jako Hvězdné války či Turci obléhající Vídeň. Proto je dobře, že jsou lidé, kteří hledí do společné budoucnosti a nesypou sůl do ran minulosti. Proto má-li naše budoucnost spojení s příjmením Marx, tak ať je to Reinhard, ne Karl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy