Blog: Kardinál Marx v Boleslavi ukázal kus odvahy

Pavel Svoboda
29. 9. 2013 12:20
Mnichovský kardinál na české národní pouti na výročí Mnichova sklidil potlesk. Zasloužený.
Foto: Aktuálně.cz

Více než symbolika: mnichovský kardinál přijel na českou národní svatováclavskou pouť do Staré Boleslavi u příležitosti 75. výročí Mnichovské dohody - to chce i přes současné výborné sousedské vztahy opravdu kus kuráže a pokory.

Český národní patron kníže Václav a my, jeho národ jsme v minulosti měli s německými mocnáři jen patálie. Mnichovská dohoda byl tragický moment pro nás i pro celou Evropu a jak se o sedm let později ukázalo, i pro Německo. Vyslovit osobní politování nad hrůznými následky této události přijel do Staré Boleslavi na Den české státnosti mnichovský kardinál Reinhard Marx.

To samo o sobě chce kus chlapa. Kardinál ovšem nepřijel jen litovat nad děsivou minulostí, přijel také podporovat usmíření mezi sousedy. Jeho projev byl přijat dlouhotrvajícím a vřelým potleskem tisíců poutníků.

Kardinál Marx patří mimochodem mezi osm kardinálů z celého světa, které papež František povolal do komise pro reformu katolické církve, tedy žádné ořezávátko.

Na rozdíl od minulých let se svatováclavské poutě na Den české státnosti neúčastnil český prezident a bylo to asi dobře: prezident, který vyhrál svůj post také díky protiněmeckému populismu a pro nějž je svatý Václav symbolem servility a kolaborace, se zachoval patrně správně, když namísto oslavy české státnosti dal přednost oslavě svých vlastních narozenin. Rozhodně ve Staré Boleslavi nechyběl.

Mladé generace česko-německé křivdy stejně už nic neříkají. Omlouvám se, že se opakuji, ale nedávno mi jedna studentka u zkoušky řekla (a na můj udivený dotaz zopakovala), že bývalý prezident Klaus se obával nároků sovětských Němců. Otázka Sudet je jí stejně vzdálená jako Hvězdné války či Turci obléhající Vídeň. Proto je dobře, že jsou lidé, kteří hledí do společné budoucnosti a nesypou sůl do ran minulosti. Proto má-li naše budoucnost spojení s příjmením Marx, tak ať je to Reinhard, ne Karl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy