Foto: Památník Jana Palacha ve Všetatech. Podívejte se na soutěžní návrhy

Foto: Památník Jana Palacha ve Všetatech. Podívejte se na soutěžní návrhy
Na druhém místě skončil návrh Tomáše Zavorala a Jiřího Rozkovce. Památník je koncipován jako několikapodlažní labyrint znázorňující Palachovu cestu k sebeupálení. Na jeho konci proniká dírou ve střeše proud světla. „Pro Palacha bylo cestou z labyrintu přeskočení bariéry ohně,“ vysvětluje Zavoral.
Návrh Szymona Rozwalky umístila porota na třetí místo. Jeho základem je betonová mříž, která vede okolo domu a násilně ho protíná. „Stávající dům zasahuje struktura stejně silně, jako totalitní doba a posléze i Palachův čin zasáhl život jeho rodiny,“ vysvětluje Rozwalka.
Současná podoba Palachova domu ve Smetanově ulici ve Všetatech.
Foto: Národní muzeum
17. 5. 2016 17:14
Národní muzeum vybralo vítězný návrh památníku Jana Palacha. V domku ve Všetatech chce připomenout Palachovo upálení, příběh jeho rodiny i kontext 60. let v Československu. Novou podobu domu navrhli architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková, památník včetně meditační zahrady má vzniknout do roku 2018 a vyjde na 21 milionů.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy