Česko odmítlo návrhy závěrů summitu k migraci, řekl Zaorálek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2015 15:20
Ministr zahraničí stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Proti návrhu podle něj byly i další země.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Lucemburk - Česká republika podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) odmítla poslední návrhy závěrů summitu EU k migraci. Stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Zaorálek to řekl novinářům po jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku v Lucemburku. Proti návrhu podle něj byly i další země - Španělsko, Portugalsko, pobaltské státy nebo ostatní země visegrádské čtyřky.

"Za Českou republiku jsem dnes odmítl ten čtvrtý paragraf, ve kterém se mluví o těch závazcích, protože jsem opakoval, že v tomto punktu není ten text v souladu s tím, co bylo přijato v dubnu," nechal se slyšet Zaorálek. Narážel tím na to, že na dubnovém unijním summitu se hovořilo o dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

"Podpořil jsem to, že se musíme zabývat ochranou vnější hranice a budováním návratového mechanismu. To jsou prvky, které jsou pro nás zásadní," poznamenal také šéf české diplomacie. Definitivní řešení je podle něj na lídrech Evropské unie, kteří se v Bruselu sejdou ve druhé polovině týdne.

Rozhodnutí na konci července

Návrh závěrů pro tento summit, který má ČTK k dispozici, počítá s tím, že by rozhodnutí o přerozdělení uprchlíků mohlo být odloženo až na konec července. Dokument pro jednání premiérů a prezidentů zemí EU ani jednou přímo nezmiňuje povinný distribuční systém podle kvót, který v květnu navrhla Evropská komise.

Text příslušného bodu odkazuje na závěry mimořádného summitu k migraci v dubnu. Tehdy lídři zemí osmadvacítky oznámili cíl spustit pilotní projekt dobrovolného přesídlování v rámci Unie.

Přesto Komise o několik týdnů později přišla s návrhem na povinné přerozdělení 40 tisíc Syřanů a Eritrejců. Tedy lidí ze zemí, u nichž je velká pravděpodobnost, že mají na útočiště v EU nárok.

Čeští diplomaté mají za to, že i současný návrh ignoruje závěry dubnového summitu a v řadě členských zemí může mít velmi negativní politické důsledky.

Slovensko zváží referendum

Pokud Evropská unie prosadí povinné přerozdělování uprchlíků na základě kvót, Slovensko zváží vypsání referenda. Před poslanci slovenského parlamentu, kteří jednají o migrační krizi, to v úterý prohlásil premiér Robert Fico.

Bratislava povinné přerozdělení migrantů podobně jako další země visegrádské čtyřky včetně ČR odmítá a prosazuje pomoc při zvládnutí migrační krize na principu dobrovolnosti.

"Za vládu Slovenské republiky chci oznámit, že budeme zvažovat i možnost vyhlášení referenda prostřednictvím usnesení Národní rady. Možná je to cesta, jak se vyhnout důsledkům rozhodnutí Evropské komise, s nimiž vláda Slovenské republiky souhlasit jednoduše nemůže," řekl Fico.

Slovenský premiér se také ohradil vůči návrhům závěrů nadcházejícího summitu EU k migraci, které podle něj zmiňují povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Výhrady k textu dříve během dne vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Právě se děje

Další zprávy