Česko odmítlo návrhy závěrů summitu k migraci, řekl Zaorálek

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 6. 2015 15:20
Ministr zahraničí stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Proti návrhu podle něj byly i další země.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Lucemburk - Česká republika podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) odmítla poslední návrhy závěrů summitu EU k migraci. Stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Zaorálek to řekl novinářům po jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku v Lucemburku. Proti návrhu podle něj byly i další země - Španělsko, Portugalsko, pobaltské státy nebo ostatní země visegrádské čtyřky.

"Za Českou republiku jsem dnes odmítl ten čtvrtý paragraf, ve kterém se mluví o těch závazcích, protože jsem opakoval, že v tomto punktu není ten text v souladu s tím, co bylo přijato v dubnu," nechal se slyšet Zaorálek. Narážel tím na to, že na dubnovém unijním summitu se hovořilo o dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

"Podpořil jsem to, že se musíme zabývat ochranou vnější hranice a budováním návratového mechanismu. To jsou prvky, které jsou pro nás zásadní," poznamenal také šéf české diplomacie. Definitivní řešení je podle něj na lídrech Evropské unie, kteří se v Bruselu sejdou ve druhé polovině týdne.

Rozhodnutí na konci července

Návrh závěrů pro tento summit, který má ČTK k dispozici, počítá s tím, že by rozhodnutí o přerozdělení uprchlíků mohlo být odloženo až na konec července. Dokument pro jednání premiérů a prezidentů zemí EU ani jednou přímo nezmiňuje povinný distribuční systém podle kvót, který v květnu navrhla Evropská komise.

Text příslušného bodu odkazuje na závěry mimořádného summitu k migraci v dubnu. Tehdy lídři zemí osmadvacítky oznámili cíl spustit pilotní projekt dobrovolného přesídlování v rámci Unie.

Přesto Komise o několik týdnů později přišla s návrhem na povinné přerozdělení 40 tisíc Syřanů a Eritrejců. Tedy lidí ze zemí, u nichž je velká pravděpodobnost, že mají na útočiště v EU nárok.

Čeští diplomaté mají za to, že i současný návrh ignoruje závěry dubnového summitu a v řadě členských zemí může mít velmi negativní politické důsledky.

Slovensko zváží referendum

Pokud Evropská unie prosadí povinné přerozdělování uprchlíků na základě kvót, Slovensko zváží vypsání referenda. Před poslanci slovenského parlamentu, kteří jednají o migrační krizi, to v úterý prohlásil premiér Robert Fico.

Bratislava povinné přerozdělení migrantů podobně jako další země visegrádské čtyřky včetně ČR odmítá a prosazuje pomoc při zvládnutí migrační krize na principu dobrovolnosti.

"Za vládu Slovenské republiky chci oznámit, že budeme zvažovat i možnost vyhlášení referenda prostřednictvím usnesení Národní rady. Možná je to cesta, jak se vyhnout důsledkům rozhodnutí Evropské komise, s nimiž vláda Slovenské republiky souhlasit jednoduše nemůže," řekl Fico.

Slovenský premiér se také ohradil vůči návrhům závěrů nadcházejícího summitu EU k migraci, které podle něj zmiňují povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Výhrady k textu dříve během dne vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy