Nesmyslné sociální dávky a soláry jsou batoh s kamením, řekl Zeman před schvalováním rozpočtu

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 7. 12. 2016 11:15
Prezident republiky Miloš Zeman předstoupil v den schvalování státního rozpočtu na příští rok před Poslaneckou sněmovnu. V projevu mluvil o "solární mafii" i "nesmyslných" sociálních dávkách, v závěrečném bonmotu uvedl, že v případě kladného salda rozpočtu letošního roku navrhne ministra financí Andreje Babiše na Nobelovu cenu.
Foto: ČTK

Praha – Před hlasováním o státním rozpočtu na příští rok předstoupil před poslance prezident republiky Miloš Zeman. "Chci vás poprosit, abyste byli shovívaví ke vzpomínkám starého zbrojnoše, který v této sněmovně strávil léta. Když jsem se stal ve Federálním shromáždění předsedou rozpočtového výboru, moře mi bylo po kolena a myslel jsem, že o rozpočtu všemu rozumím," zahájil prezident svou řeč.  

Jak je jeho zvykem, vše prokládal bonmoty a přirovnáními. "Připomíná mi to jednoho Angličana, který přijel na několik týdnů do Indie a pak vydal pětisetstránkovou knihu Vše o Indii. Po letech napsal několikastránkovou práci Několik poznámek o Indii, aby na sklonku života vydal krátký článek Indie, země neznámá."

Zeman tím chtěl říci, že není expertem v rozpočtové politice. "Nebudu tvrdit, že dnes je mi tato problematika zcela neznámá, ale jako Michelangelo osekával kámen, než se dostal k soše Davida, tak i já jsem musel osekávat řadu předsudků o rozpočtové politice, abych se dopracoval k zásadním konstantám," řekl Zeman. Jako první uvedl pravidlo,  že v době krize či recese má být rozpočet deficitní, v době blahobytu má být rozpočet vyrovnaný. "Naše rozpočtová politika postupovala v uplynulých letech zcela obráceně," řekl. 

V roce 2008 nastoupila ekonomická krize a místo schodkové politiky podle prezidenta přišla rozpočtová politika restriktivní, a tak na rozdíl od našich sousedů byla naše ekonomika stále v útlumu.

"Velmi vítám, že dosavadní plnění státního rozpočtu je přebytkové, dokonce výrazně přebytkové, a oceňuji, že tohoto úspěchu bylo dosaženo nejen rostoucí ekonomikou, ale také lepším výběrem daní a zamezením podvodů, například kontrolním hlášením. Kritizuji ale, že došlo k razantnímu snížení investic, byť ne vždy naší vinou. Ptám se, proč není investiční boom i v tomto roce. Proč je stavebnictví, indikátor stavu ekonomiky, pod úrovní roku 2008?" ptal se Zeman poslanců. 

Z projevu byly i nadále patrné sympatie prezidenta k ministru financí Andreji Babišovi. "Ministr financí je při sestavování rozpočtu sám proti všem a měl by mít zastání předsedy vlády. Ale musí to být zastání kritické," řekl prezident. 

Připomněl také solární elektřinu a bezpracné zisky solárních baronů. Řekl, že neví, jestli je to důsledek solárních mafií, nebo ekologického fanatismu, ale je to něco, co škodí ekonomice, a je to batoh s kamením, který si země ponese ještě deset let, a přichází tak o peníze, které mohl stát investovat třeba do opravy památek.

"Druhý batoh jsou sociální dávky. Možná se divíte, že to slyšíte od levicového politika, ale my máme dávky, které odnaučují pracovat. Máme nesmyslné dávky jako doplatek na bydlení, které rozjely obchod s chudobou. Máme i nesmyslnou dávku, která se jmenuje podpora v hmotné nouzi," přednesl poslancům Zeman. Podle něj tuto dávku dostanou všichni, údajně i poté, co lidé úřednicím vyhrožují rozbitím oken nebo násilím na dětech. "Měli bychom omezit sociální dávky těm, co odmítají pracovat a co se posmívají těm, co poctivě chodí do práce," řekl prezident. 

Premiér Bohuslav Sobotka se posléze proti tomu ohradil. Uvedl, že dávky v hmotné nouzi už tři roky po sobě klesají. "Ročně na ně jde deset miliard korun, což není z hlediska rozpočtu velká částka," řekl premiér. 

Závěr Zemanova projevu patřil opět oblíbenému ministrovi. "Končím obvykle bonmotem a neušetřím vás toho ani dnes. Před časem jsem se dopustil jedné neprozřetelnosti. Řekl jsem, že pokud ministr financí s takovým navrhovaným rozpočtem dokáže dosáhnout přebytku, navrhnu ho na Nobelovu cenu. Ještě je prosinec, ale pokud se přebytkové miliardy nerozplynou, začnu pátrat po adrese nobelovského výboru," ukončil prezident svůj projev. 

Podle předsedy ODS Petra Fialy jde ale skutečně jen o bonmot. "Jestliže prezident říká, že v době prosperity má být přebytkový rozpočet, tak přece nemůže chválit někoho, kdo má v době rostoucí ekonomiky rozpočet deficitní," řekl předseda ODS na adresu Andreje Babiše. 

Také ten bere Zemanův bonmot s rezervou, ale zároveň potvrdil, že prezident uvedenou větu v roce 2014 skutečně pronesl. "Dnes mě jeho prohlášení pobavilo, ale nobelovka za ekonomii se dává za důležitější věci, než je vyrovnaný nebo přebytkový rozpočet. To by mělo být samozřejmostí, neměli bychom žít na dluh," uvedl Babiš.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy