Návrh volit ze zahraničí i korespondenčně vláda nezavrhla. Problémy jsou s termíny i druhými koly

ČTK ČTK
24. 7. 2018 12:23
Navrhovatelé odhadují, že hlasování poštou by mohlo zvýšit náklady na volby o zhruba dva miliony korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Vláda hnutí ANO a ČSSD se přes doporučení legislativců postavila neutrálně, nikoli odmítavě k poslaneckému návrhu na zavedení možnosti korespondenčního hlasování ze zahraničí v prezidentských volbách a ve volbách do sněmovny a do Evropského parlamentu.

O postoji kabinetu informoval tiskový odbor Strakovy akademie. O předloze rozhodnou zákonodárci, kteří ji mohou během projednávání upravit.

"Ačkoli vláda v obecné rovině záměr umožnit korespondenční způsob hlasování podporuje a zavedení této možnosti je rovněž jedním ze závazků obsažených v jejím programovém prohlášení, předložený poslanecký návrh obsahuje řadu problematických aspektů, pro které není možné jej podpořit," napsali vládní legislativci do předběžného stanoviska.

Ministr spravedlnosti a šéf legislativní rady Jan Kněžínek (za ANO) po jednání uvedl, že návrh nepočítá s některými termíny a druhy voleb, například neuvádí, jak hlasovat v druhém kole prezidentských voleb. Uvedl také, že ministerstvo vnitra na počátku příštího roku představí vlastní návrh změny volebních zákonů, který bude zahrnovat i možnost korespondenční hlasování.

Dosavadní pokusy o zavedení korespondenční formy hlasování byly neúspěšné. Odpůrci včetně ministerstva vnitra argumentovali mimo jiné tím, že nezaručuje dodržení zásady osobního a tajného hlasování. Zastánci ale poukazují na to, že možnost hlasovat poštou má zavedenu 24 zemí EU, stejně jako USA, Kanada a Austrálie.

Důvodem je především rozlehlost těchto zemí a s tím související nutnost překonat na cestě za volební urnou na zastupitelských úřadech velké vzdálenosti. Na to poukazují nejen čeští krajané, ale například také čeští vědci působící v cizině. Změnu by ovšem mohli využít i další Češi, kteří jsou v zahraničí kvůli práci či studiu. Nyní se musejí předem nechat zapsat na zastupitelském úřadu do seznamu voličů, nebo si z domovské obce nechat poslat voličský průkaz a při hlasování jej ve volební místnosti odevzdat.

Češi v cizině by si podle předlohy museli o korespondenční hlasování požádat. Dostali by od úřadu volební lístky a obálku a také doručovací obálku s identifikačním lístkem s údaji o příslušném voliči. Ten by vybraný hlasovací lístek vložil do úřední obálky, kterou by pak vsunul do doručovací obálky s identifikačním lístkem. Na něm by podle novely stvrdil podpisem, že hlasoval osobně. Volební komise na zastupitelském úřadu by pak v den voleb přidala poštou zaslané hlasy mezi ostatní.

Navrhovatelé, k nimž patří také zástupci TOP 09, KDU-ČSL, STAN, ODS a pirátů, odhadují, že hlasování poštou by mohlo zvýšit náklady na volby o zhruba dva miliony korun. Vycházejí z předpokladu, že počet hlasujících by se mohl zvýšit o polovinu v porovnání s posledními volbami do Sněmovny, kdy v cizině hlasovalo zhruba 10 tisíc Čechů.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy