Návrh na omezení prodejní doby o svátcích narazil ve sněmovním výboru

ČTK ČTK
19. 11. 2015 13:26
Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků narazil ve Sněmovně na nesouhlas hospodářského výboru, který ho doporučil zamítnout. Už při hlasování v prvním čtení na plénu Sněmovny podpořili snahu ODS a TOP 09 o zamítnutí zákona téměř všichni poslanci vládního hnutí ANO. Odpůrci návrhu na omezení prodejní doby v řetězcích z řad ODS a TOP 09 se pozastavovali nad tím, proč návrh rozděluje obchodníky do dvou kategorií a znevýhodňuje zaměstnance menších obchodů v obchodních centrech, kteří budou muset o svátcích do práce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Návrh skupiny senátorů na omezení prodejní doby v obchodních řetězcích o většině svátků narazil ve Sněmovně na nesouhlas hospodářského výboru, který ho doporučil zamítnout. ČTK to dnes řekl zpravodaj k návrhu zákona Karel Šidlo (KSČM). Podle něj bylo ve výboru minulý čtvrtek, kdy se návrh projednával, přítomno jen minimální potřebné množství poslanců. Navíc převládali opoziční poslanci, přičemž pravicová opozice návrh kritizuje. A k ní se ještě přidali i poslanci ANO.

"Bylo to dlouho diskutováno v poslaneckém klubu a převažuje názor, že jsme liberální hnutí, které nechce zbytečné zásahy do trhu, a toto vnímáme jako nesystémový zásah do tržního prostředí," řekl dnes ČTK místopředseda výboru Martin Kolovratník (ANO). "I proto zástupci ANO v hospodářském výboru podpořili návrh na zamítnutí," dodal.

Už při hlasování v prvním čtení na plénu Sněmovny podpořili snahu ODS a TOP 09 o zamítnutí zákona téměř všichni poslanci vládního hnutí ANO. Odpůrci návrhu na omezení prodejní doby v řetězcích z řad ODS a TOP 09 se pozastavovali nad tím, proč návrh rozděluje obchodníky do dvou kategorií a znevýhodňuje zaměstnance menších obchodů v obchodních centrech, kteří budou muset o svátcích do práce. Podle Šidla se pak diskuse ve výboru odehrávala obdobně jako v prvním čtení.

František Laudát (TOP 09 a Starostové) ve výboru mimo jiné řekl, že návrh útočí i na studenty, kteří chodí do supermarketů vypomáhat. Zdeněk Soukup (ANO) uvedl, že omezení prodejní doby stanovením podmínky prodejní plochy 200 metrů čtverečních je nedovolená podpora malým obchodům.

Soukup také předložil pozměňovací návrh, v němž chce vypustit omezení prodeje na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 26. prosince. Místo toho navrhuje omezení prodeje na Velký pátek. Sněmovna už schválila, že Velký pátek bude svátkem, příslušný zákon nyní čeká na projednání v Senátu.

Obchody by podle senátního návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00.

Návrh zákona má projednávat 2. prosince i výbor pro sociální politiku. Druhé čtení návrhu přijde na řadu zřejmě až v lednu.

Zákaz se snaží odbory prosadit už asi desítku let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy