Hamáček a opozice tlačili na premiéra kvůli školám. Je to priorita, shodli se večer

ČTK ČTK
7. 2. 2021 22:07
Širší otevření škol je prvořadým úkolem, shodli se na nedělní večerní schůzce premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a předsedové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan. Politici jednali s ohledem na koronavirovou epidemii také například o krizové legislativě, bonusu pro lidi v covidové karanténě nebo izolaci i o kompenzacích podnikatelům za uzavřené provozovny.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Martin Fendrych

Návratem žáků a studentů do škol společně se systémem jejich testování se vláda bude zabývat v pondělí. Podle Hamáčka tento krok nesmí ohrozit vývoj epidemie. Předpokladem je proto stanovení systému testování.

Úpravy legislativy tak, aby nebylo potřebné prodlužování nouzového stavu, budou debatovat podle Hamáčka špičky sněmovních stran na úterní schůzce. Podle vicepremiéra by se mohlo rozhodnout, zda se půjde cestou zvláštního pandemického zákona, nebo změnou krizových zákonů. Podle Rakušana by si vláda měla s věcí pospíšit. "Ukazuje se, že většina pro to, aby byl stále prodlužován nouzový stav, mizí," podotkl.

O možné podpoře dalšího prodloužení nouzového stavu zástupci politických stran nemluvili. Sněmovna by měla o žádosti vlády jednat ve čtvrtek. Nynější nouzový stav skončí v neděli 14. února.

"Předpokládám, že pokud se udržíme v této věcné rovině, mohli bychom najít shodu i na čtvrtečním hlasování," řekl novinářům Hamáček. Menšinový kabinet zatím podporu pro delší nouzový stav v dolní komoře nemá. Komunisté, kteří vládu v dolní komoře tolerují, oznámili, že hlasy nedodají.

Rakušan uvedl, že podpora nouzového stavu tématem jednání nebyla a že neumí v tuto chvíli říci, zda budou ochotni jeho prodloužení podpořit. "Opravdu to záleží i velmi na tom, zda vláda bude připravovat některé z těch věcí, které považujeme za zásadní," řekl šéf Starostů a nezávislých.

Vláda v pondělí posoudí také finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě nebo izolaci. Hamáček mluvil o kompromisním návrhu, který představuje bonus asi 370 korun denně. Bartoš naopak podporuje zvýšení nemocenské na 90 procent, peníze by měli podle něho dostávat i osoby samostatně výdělečně činné. "V Česku se lidé nenahlašují, protože nechtějí zruinovat své blízké nebo známé," řekl. Případného zneužívání se neobává.

Shodu politici podle Bartoše nenašli na změně náhrad podnikatelům za uzavřené nebo omezené provozy. Podle Hamáčka debata neskončila. Śéf Pirátů upozornil třeba na to, že na podporu z programu COVID nájemné nedosáhnou podnikatelé, kteří si vzali hypotéku. Hamáček uvedl, že obecně se řeší, jak kompenzace zjednodušit a zpřehlednit.

Bartoš na druhou stranu mluvil o dohodě na motivaci firem testovat na covid-19 ve větší míře zaměstnance. Návrh má vládě předložit podle něho ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Tym: Stát prodělal miliardy, respirátory měly podvodné razítko a mohly ohrozit zdraví

Respirátory získaly certifikaci tak, že se cestou zastavily v Turecku. Tam dostaly razítko. Takové, které na ně vůbec nepatří, tvrdí ekonom. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

před 1 hodinou

Čeští inline hokejisté získali na MS sedmé zlato, rozdrtili ve finále Kanadu 7:0

Čeští inline hokejisté získali na mistrovství světa organizace FIRS v italském Roccarasu sedmé zlato v historii. Ve finále rozdrtili svěřenci trenéra Martina Mecery 7:0 Kanadu a navázali na triumfy z let 2007, 2011, 2013, 2015, 2016 a 2018.

Češi, kteří byli na minulém světovém šampionátu v Barceloně v roce 2019 druzí, získali 16. medaili za sebou a na 26. šampionátu 22. cenný kov. Druzí byli šestkrát a třetí devětkrát.

Do vedení se dostali Mecerův tým v čase 9:05 díky brance Patrika Šebka, v 15. minutě zvýšil Jakub Bernad. Po 51 sekundách druhého poločasu se prosadil Marek Loskot a v posledních sedmi minutách zápasu si Češi ještě s chutí zastříleli. Nejdříve využil přesilovku Loskot, potom se zapsali podruhé v utkání mezi střelce také Bernad s Šebkem a 64 sekund před koncem dovršil debakl Kanady Lukáš Novák. Gólman Daniel Brabec udržel čisté konto.

Zdroj: ČTK
Další zprávy