Návod rekordmana práv, jak získat titul snadno a rychle

Eliška Bártová Eliška Bártová
16. 10. 2009 15:05
Nejrychlejší student - obžalovaný z korupce Jan Harangozzo - stihl vše během měsíce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Muž obžalovaný v souvislosti s kauzou konkurzních podvodů Jan Harangozzo získal na právnické fakultě magisterský titul ze všech nejrychleji.

Ke studiu byl podle informací Aktuálně.cz zapsán na konci června 2005. Nyní se redakci podařilo získat rozpis zkoušek, které údajně absolvoval.

Státnice z osmi předmětů, sepsání diplomové práce a obhajobu stihl v rozmezí jednoho měsíce. Jeho jméno přitom nebylo vůbec zaneseno v evidenci studentů.

Vysoce důvěryhodný zdroj z vedení univerzity Aktuálně.cz potvrdil, že právě Harangozzo je hlavním adeptem na odebrání titulu. Na fakultě se totiž nepodařilo dohledat doklady o tom, že před přestupem do Plzně studoval na jiné škole.

Harangozzovo přijetí

Podle informací Aktuálně.cz požádal Harangozzo o studium na fakultě na počátku roku 2004. Tedy měsíc poté, co v odposleších, které zachytila policie při vyšetřování konkurzních podvodů, hovořil o fingovaném studiu.

Tehdejšího děkana fakulty Milana Kindla žádá o přijetí na fakultu dopisem obsahujícím pouze jednu větu: "Vážený děkane, na základě našeho osobního jednání Vás tímto žádám o přijetí na fakultu mimo přijímací řízení."

Nakonec Kindl přijímá Harangozza o rok později - na konci června 2005, do pátého ročníku magisterského studia. S tím, že mu uznává předchozí studium na vysoké škole J.A.Komenského v Bratislavě. (Škola takového názvu však v Bratislavě nikdy nebyla, pouze Univerzita Komenského).

Potvrzení, které by předchozí studium a vykonané zkoušky dokládalo, však policie, která následně Harangozzovo studium prověřovala, na fakultě nenašla.

Státnice a diplomka za měsíc

Tehdejší děkan Milan Kindl studenta Harangozza přijal
Tehdejší děkan Milan Kindl studenta Harangozza přijal | Foto: Ludvík Hradilek

Po přijetí na školu mělo Harangozzovo studium rychlý spád: už 15. července - tedy tři týdny po přijetí, obhájil svoji diplomovou práci. O pět dní později absolvoval státnice ze tří předmětů: Římské právo, Teorie práva a České a Československé dějiny práva.

12. srpna pak podle informací, které má Aktuálně.cz k dispozici, složil státnice z Trestního a Správního práva.

Nakonec 23. srpna absolvoval další tři státnice z Obchodního práva, Občanského hmotného a Občanského procesního.

Ve stejný den získal také diplom podepsaný rektorem Josefem Průšou a děkanem Milanem Kindlem.

Jen šest listů

Už v únoru 2006 se však o Harangozzovo studium začala zajímat policie. V souvislosti s vyšetřováním kauzy Berka totiž narazila na odposlechy, v nichž se o podezřelém studiu tohoto muže hovoří.

V době, kdy si policie vyžádala na fakultě podklady k jeho studiu, chyběla na škole řada důležitých informací. Složka vedená na jeho jméno obsahovala údajně jen šest listů.

Foto: Aktuálně.cz
Blog předsedkyně Akreditační komise pro VŠ Vladimíry Dvořákové: Fakulta právnická v Plzni aneb kde je vlastně problém

Policie sice našla diplom a diplomovou práci. Ovšem nenašla potvrzení o tom, že Harangozzo má maturitu, ani potvrzení o vykonání zkoušek na předchozí vysoké škole.

Ve spise k tomuto studentovi na fakultě chyběly podle vyšetřovatelů také protokoly ze státnic i z obhajoby.

Kde je Harangozzo?

Policie se prostřednictvím státního zastupitelství proto obrátila na ministerstvo školství, aby k podezřelému studiu Harangozzy dalo vysvětlení.

Ministerstvo odkázalo na to, že zákon neupravuje povinnost, jak se má vést dokumentace o přijetí ke studiu. A v podstatě uvedlo, že vše záleží na vysoké škole.

Zároveň ale ministerští úředníci upozornili, že Harangozza nenašli v se Sdružené matrice studentů, což je evidence všech studentů, které vysoké školy musí vést.

Bakaláři, magistře...

Harangozzo až do letošního ledna vlastnil soukromou vysokou školu Karla Engliše, byl konkurzním správcem a čelí obžalobě z uplácení bývalého sekčního šéfa Národního bezpečnostního úřadu.

Byl také úzce spojen s údajným hlavním organizátorem podvodných konkurzů Vladislavem Větrovcem, tomu nyní hrozí 12 let odnětí svobody.

Větrovec v odposleších zveřejněných před soudem oslovuje Harangozza "bráško". V jednom z hovorů popisuje schůzku s tehdejším děkanem fakulty Milanem Kindlem, kterého často nazývá "mývalem".

V tomto rozhovoru sděluje, že se údajně s děkanem dohodli, že v červnu přestoupí do Plzně a bude dělat státnice bakaláře. Následně Větrovec žertovně oslovuje Harangozza "bakaláři, magistře".

Pospíšil má soupeře

Po odvolaném Milanu Kindlovi bude nyní Právnická fakulta Západočeské univerzity volit nového děkana. Dosud byl hlavním kandidátem exministr spravedlnosti a politik ODS Jiří Pospíšil, dnes však kandidaturu oznámil také advokát Karol Hrádela.

Tento právník je znám zejména z procesu s úplatnými fotbalovými rozhodčími, zastupoval jednoho z hlavních aktérů tehdejší korupční kauzy Václava Zejdu. 

Tato kauza proslula tím, jak obžalovaní nazývaly v telefonických odposleších úplatky - hovořili o nich mimo jiné jako o „zásilkách kapříků". Hrádela se při obhajobě mimo jiné pokoušel soudu dokázat, že nešlo o úplatky, ale o skutečné ryby. Na jedno z jednání dokonce nechal předvolat rybáře, který potvrdil, že se na jejich rybníku Zejda účastnil výlovů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy