Zeman na summitu NATO. Nejvýš pět minut, podpora boje proti teroru a otazník u Ruska

Jan Horák Jan Horák
10. 6. 2021 18:52
Vláda Andreje Babiše na své poslední schůzi schválila zásady, podle nichž má postupovat česká delegace na summitu NATO. Výpravu povede prezident Miloš Zeman. Politické špičky Severoatlantické aliance se sejdou v Bruselu nadcházející pondělí. Česko by se mělo držet tří základních okruhů, jimiž jsou rozvoj aliance do roku 2030, Rusko a Čína. Poslední summit se uskutečnil před dvěma lety v Londýně.
Prezident Miloš Zeman a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě Pražského hradu v září 2015.
Prezident Miloš Zeman a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg při návštěvě Pražského hradu v září 2015. | Foto: ČTK

"Summit NATO vyšle jasný signál o transatlantické jednotě a soudržnosti sdílený na obou březích Atlantiku. To s sebou nese i rozhodnutí o posílení politické dimenze NATO a konzultací mezi spojenci k bezpečnostním tématům," řekl Aktuálně.cz k nadcházejícímu vrcholnému jednání NATO český velvyslanec při alianci Jakub Landovský.

Výprava vedená prezidentem Milošem Zemanem dále zahrnuje podle informací Aktuálně.cz ministra obrany Lubomíra Metnara, ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, náměstka resortu zahraničí pro bezpečnost Martina Povejšila, náměstka obrany pro obrannou politiku Jana Havránka a vedoucího zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka.

"Jednání se zaměří primárně na téma rostoucího mezinárodního geopolitického zápolení a posilování autoritářských režimů, především Číny a Ruska, coby zásadní a dlouhodobé výzvy pro transatlantické společenství," stojí v materiálu k summitu, který schválila Babišova vláda na své poslední schůzi a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Dvouapůlhodinový summit

Dvouapůlhodinový summit zahájí generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, následně promluví americký prezident Joe Biden. Z třicetičlenné sestavy hlav států by se měl prezident Zeman dostat ke slovu přibližně v půli jednání. Pořadí při vystoupení vychází u jednotlivých představitelů z velikosti státu, jeho významu a hlavně podílu jeho výdajů na obranu vůči HDP.

Kabinet pro mandát delegace určil tři témata. Do značné míry vycházejí z toho, jaký je program summitu. Prvním z nich je strategie NATO do roku 2030 a český podíl na ní. Aliance zadá vypracování koncepce, jež stanoví politické priority na dalších 10 let. Dále jsou to otázky Ruska a Číny. Podle vládního materiálu ctí Česko pohled NATO, že účinné vymezení se vůči oběma mocnostem je jedním z hlavních úkolů aliance.

"Z hlediska ČR je žádoucí potvrdit primát zajišťování kolektivní obrany a odstrašení jako hlavní úkol a odpovědnost NATO, který je zároveň primárním a nadále relevantním smyslem existence Severoatlantické aliance. ČR se ztotožňuje se záměrem posílit a rozšířit transatlantické politické konzultace a společné postupy v záležitostech spojených s individuální a kolektivní bezpečností," stojí v dokumentu.

Podle informací Aktuálně.cz by měl prezident Zeman promluvit především k prvnímu tématu. Je připravený zmínit coby jednu z priorit aliance boj proti terorismu nebo potřebu její podpory vládám v Iráku a v Afghánistánu. Zeman s nelibostí přijal rozhodnutí prezidenta Bidena o stažení amerických jednotek z Afghánistánu stejně jako plánovaný odchod aliančních útvarů. Také o tom se bude na summitu hovořit.

Tři až pět minut pro Zemana

"Dalšími body budou vývoj v euro-amerických vztazích a problematika vztahu NATO-EU. Pro Česko bude významná také diskuse o nových přelomových, disruptivních (ničivých - pozn. aut.) technologiích. Spojenci by měli rozhodnout o vytvoření testovacích center pro nové technologie, debatujeme také možnosti vytvoření fondu na podporu rozvoje těchto technologií," sdělil Aktuálně.cz náměstek z obrany Jan Havránek.

Se záměrem členských států ke zrychlení obranných inovací, aby si NATO udrželo technologickou převahu, český prezident souzní. Aliance tím chce reagovat na snahu Číny. Říše středu avizovala, že do roku 2049 hodlá vybudovat technologicky nejvyspělejší ozbrojené síly na světě. "Důležité je, aby si aliance zachovala technologickou dominanci," podotkl Havránek, který býval poradcem generálního tajemníka NATO.

Závěrečný snímek z posledního summitu NATO v prosinci 2019. Prezident Miloš Zeman (v dolní řadě zcela v pravo) byl tehdy jediným členem české delegace.
Závěrečný snímek z posledního summitu NATO v prosinci 2019. Prezident Miloš Zeman (v dolní řadě zcela v pravo) byl tehdy jediným členem české delegace. | Foto: Reuters

Česká delegace podle informací Aktuálně.cz nepředpokládá, že by se měl Zeman vyjádřit k Rusku a Číně. Nicméně obsah jeho proslovu, jenž by se měl pohybovat v rámci tří až pěti minut, má v plné moci prezident. Ze summitu by mělo v souvislosti s Ruskem vzejít jedno z klíčových usnesení. Aliance považuje svůj vztah s Ruskou federací za základ bezpečnosti v Evropě.

"NATO by proto mělo na summitu potvrdit (…) posilování účinné a věrohodné kolektivní obranyschopnosti a odstrašení vůči Ruské federaci a zároveň soustavné snahy o prevenci vzniku konfliktu, vybudování alespoň elementární míry vzájemné důvěry a nalézání oblastí společného zájmu v politické a diplomatické oblasti," stojí ve vládním materiálu s tím, že by aliance neměla slevit z témat ruské agrese na východě Ukrajiny a ruských hybridních útoků.

Spojenectví Ruska a Číny jako hrozba

NATO v Číně hrozbu vojenské konfrontace nevidí. Ostře však vnímá její globální ambice, které vzhledem k její pro Západ nepřijatelné organizaci společnosti mohou představovat riziko. Za hlavní hrozbu považuje NATO případný vznik spojenectví Číny a Ruska. Česko se v souvislosti s budováním odolností vůči nežádoucímu vlivu Číny opírá o strategii proti hybridním hrozbám a zákon o ochraně investic.

"Považujeme za žádoucí dávat náš zájem o cílený dialog Číně najevo. Normativní konstantou nicméně samozřejmě zůstává respekt k pravidlům, respektive mezinárodnímu pořádku na nich založenému. V zájmu ČR je také paralelní podpora spolupráce s tzv. asijskými partnery (Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland), např. v otázkách Indo-Pacifiku a rovněž prohlubování kooperace EU-NATO," píše kabinet.

Pondělní summit NATO je prvním od prosince 2019, kdy se konal v Londýně. Jeho atmosféru tehdy poznamenal předcházející výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, podle něhož byla aliance ve stavu klinické smrti. Reagoval tím na jednostranný vpád člena aliance Turecka do Sýrie nebo nepřátelská slova tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa vůči NATO. Proto je pro letošní summit zásadní stvrdit alianční jednotu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy