Čeští vojáci se v Litvě zapojí do cvičení NATO, vyzkouší si hromadné nasazení

ČTK ČTK
4. 11. 2020 8:01
Česká armáda se v těchto dnech zapojuje do jednoho z největších letošních aliančních cvičení Brilliant Jump. Síly velmi rychlé reakce NATO při něm nacvičují schopnost rychlého hromadného nasazení. Z několika míst Evropy se asi 2500 vojáků přesouvá vlakem, vzduchem, po moři či po silnici na území Litvy. Z Česka od neděle vyjely dva vlaky s těžkou technikou a 200 vojáky 71. mechanizovaného praporu,
Vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Litvě se zúčastnily i české jednotky z Žatce.
Vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Litvě se zúčastnily i české jednotky z Žatce. | Foto: Martin Ehl

Námořní část cvičení začala podle webových stránek Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) na konci září a trvala do začátku října. Od konce října na ni pak navázal samotný přesun vojáků do Litvy. "Cílem je procvičit nasazení jednotek v zájmovém prostoru a demonstrovat připravenost k obraně členských států NATO," uvedla česká armáda.

Cvičení se účastní síly velmi rychlé reakce aliance (VJTF), tedy jednotky, které musí být připraveny k rychlému zásahu. Tvoří ji brigáda o síle asi 5000 vojáků, její složení se pravidelně obměňuje. Český 71. mechanizovaný prapor je do VJTF podle Hampla začleněn od loňského roku, kdy musel být schopen nasazení do 30 dnů. Letos drží hraničtí vojáci nejvyšší pohotovost, tedy pětidenní. Příští rok budou muset být schopni nasazení do 45 dnů. Celkem česká armáda do současné brigády VJTF přispívá asi 1000 vojáky, další jednotky jsou z polské, španělské a britské armády.

Do aktuálního cvičení brigáda nasazuje polovinu svých kapacit, česká armáda jich do Litvy posílá 200 s 50 kusy převážně těžké techniky. "Základem naší výzbroje jsou samozřejmě bojová vozidla pěchoty BVP-2 a minomety T815-PRAM. V neděli 1. listopadu odjel z železniční stanice Hranice na Moravě první vlak s pásovou technikou, den poté druhý vlak s kolovou technikou, kontejnery a dalším materiálem," uvedl na webu české armády zástupce velitele praporu a řídící cvičení major Martin Krč.

Vlaky jsou v současné době na cestě do Litvy, podle Hampla je příjezd stanoven na čtvrtek. Na litevských hranicích musí vojáci techniku přeložit na jiné vagony, které mohou být použity na úzkorozchodné trati. Konečnou destinací je výcvikový prostor Rukla, kde se všechny vyslané jednotky sejdou. V sobotu pak čeští vojáci svou techniku opět naloží na vlak a odjedou zpět do Česka. Plánovaný návrat je stanoven na 11. listopadu.

Podle české armády operace prověří postupy, které jsou nezbytné při přípravě, plánování, koordinaci a zabezpečení skutečného nasazení jednotek. "Velení NATO v Evropě takto prověřuje akceschopnost Sil velmi rychlé reakce, které musí být připraveny do pěti dnů od aktivace vyrazit do určeného prostoru," poznamenal velitel Velitelství pro operace generál Josef Kopecký. Zkoordinovat hromadný příjezd takového množství lidí i techniky z různých evropských zemí, zabezpečit rychlou vykládku či ubytování a stravování vojáků podle něj vyžaduje dokonalé plánování a důsledné plnění úkolů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy