Čeští vojáci se v Litvě zapojí do cvičení NATO, vyzkouší si hromadné nasazení

ČTK ČTK
4. 11. 2020 8:01
Česká armáda se v těchto dnech zapojuje do jednoho z největších letošních aliančních cvičení Brilliant Jump. Síly velmi rychlé reakce NATO při něm nacvičují schopnost rychlého hromadného nasazení. Z několika míst Evropy se asi 2500 vojáků přesouvá vlakem, vzduchem, po moři či po silnici na území Litvy. Z Česka od neděle vyjely dva vlaky s těžkou technikou a 200 vojáky 71. mechanizovaného praporu,
Vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Litvě se zúčastnily i české jednotky z Žatce.
Vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Litvě se zúčastnily i české jednotky z Žatce. | Foto: Martin Ehl

Námořní část cvičení začala podle webových stránek Vrchního velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) na konci září a trvala do začátku října. Od konce října na ni pak navázal samotný přesun vojáků do Litvy. "Cílem je procvičit nasazení jednotek v zájmovém prostoru a demonstrovat připravenost k obraně členských států NATO," uvedla česká armáda.

Cvičení se účastní síly velmi rychlé reakce aliance (VJTF), tedy jednotky, které musí být připraveny k rychlému zásahu. Tvoří ji brigáda o síle asi 5000 vojáků, její složení se pravidelně obměňuje. Český 71. mechanizovaný prapor je do VJTF podle Hampla začleněn od loňského roku, kdy musel být schopen nasazení do 30 dnů. Letos drží hraničtí vojáci nejvyšší pohotovost, tedy pětidenní. Příští rok budou muset být schopni nasazení do 45 dnů. Celkem česká armáda do současné brigády VJTF přispívá asi 1000 vojáky, další jednotky jsou z polské, španělské a britské armády.

Do aktuálního cvičení brigáda nasazuje polovinu svých kapacit, česká armáda jich do Litvy posílá 200 s 50 kusy převážně těžké techniky. "Základem naší výzbroje jsou samozřejmě bojová vozidla pěchoty BVP-2 a minomety T815-PRAM. V neděli 1. listopadu odjel z železniční stanice Hranice na Moravě první vlak s pásovou technikou, den poté druhý vlak s kolovou technikou, kontejnery a dalším materiálem," uvedl na webu české armády zástupce velitele praporu a řídící cvičení major Martin Krč.

Vlaky jsou v současné době na cestě do Litvy, podle Hampla je příjezd stanoven na čtvrtek. Na litevských hranicích musí vojáci techniku přeložit na jiné vagony, které mohou být použity na úzkorozchodné trati. Konečnou destinací je výcvikový prostor Rukla, kde se všechny vyslané jednotky sejdou. V sobotu pak čeští vojáci svou techniku opět naloží na vlak a odjedou zpět do Česka. Plánovaný návrat je stanoven na 11. listopadu.

Podle české armády operace prověří postupy, které jsou nezbytné při přípravě, plánování, koordinaci a zabezpečení skutečného nasazení jednotek. "Velení NATO v Evropě takto prověřuje akceschopnost Sil velmi rychlé reakce, které musí být připraveny do pěti dnů od aktivace vyrazit do určeného prostoru," poznamenal velitel Velitelství pro operace generál Josef Kopecký. Zkoordinovat hromadný příjezd takového množství lidí i techniky z různých evropských zemí, zabezpečit rychlou vykládku či ubytování a stravování vojáků podle něj vyžaduje dokonalé plánování a důsledné plnění úkolů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy