Červíček odejde z prezidia dřív. Bude šéfem krajské policie

Radek Nohl Radek Nohl
7. 3. 2014 12:20
Na odchodu již v tomto měsíci se Martin Červíček dohodl s náměstkem Tomášem Tuhým, který je pověřen řízením policie.
Martin Červíček odejde již v březnu z policejního prezidia. Dohodl se na tom s Tomášem Tuhým, který teď řídí policii.
Martin Červíček odejde již v březnu z policejního prezidia. Dohodl se na tom s Tomášem Tuhým, který teď řídí policii. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - I když byl Martin Červíček v čele tuzemské policie přes šestnáct měsíců, jeho éra byla z historie smazána a v budově prezidia byste jeho portrét vedle dalších policejních prezidentů hledali marně.

Červíček se po nuceném vyhazovu rozhodl, že o křeslo nejvýznamnějšího českého policisty již usilovat nebude. A teď - jak zjistil deník Aktuálně.cz - je téměř jasné, že se již po tomto měsíci přemístí do čela jednoho z krajů.

Jeho definitivní odchod z policejního prezidia je však poté, co se přesunul zpět na post náměstka, rychlejší, než se původně uvažovalo. Roli v tom hrála dohoda s Tomášem Tuhým. Ten je po odchodu Petra Lessyho jako první náměstek pověřen řízením tuzemské policie.
 
"Nepředpokládám, jak jsme se s panem Červíčkem dohodli, že by se měl po prvním dubnu ještě ujímat role náměstka pro službu kriminální policie a vyšetřování," potvrdil Aktuálně.cz Tuhý.

Červíček již před několika dny prohlásil, že má zájem stát se ředitelem policie v jednom z regionů. Hospodářské noviny uvedly, že by mělo jít o Královéhradecký kraj. Červíček odtud pochází a po rozchodu s poslankyní ODS Janou Černochovou tu má opět i rodinné vazby.

Zda bude Červíček právě šéfem v tomto regionu, ale Tuhý říct zatím nechce. A Červíček měl ve čtvrtek svůj telefon vypnutý.

"Je to na dohodě s příslušnými řediteli," prohlásil Tuhý. Upozornil tak na to, že křeslo šéfa ve zmíněném kraji je dnes obsazené. Policejním ředitelem Královéhradeckého kraje je Jan Švejdar. A aby se tam mohl Červíček přemístit, je nutné pro Švejdara najít nový post. Teoreticky by se mohl vrátit zpět na prezidium, kde již dříve působil.

"Záměr přesunout pana generála Červíčka do krajských struktur bude znamenat, že dojde k nějakým posunům. A jestli to bude Královéhradecký kraj, nebo to bude nějaký jiný, to je otázkou několika málo týdnů. V průběhu měsíce března tuto situaci vyřešíme," uvedl Tuhý.  

Tuhý tak během krátké doby bude zřejmě jmenovat dva náměstky policejního prezidenta. Po ekonomickém, kterého by chtěl vybrat během tohoto měsíce, začne hledat i nástupce Červíčka, který bude mít pod sebou mimo jiné protikorupční policii a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy