Násilí z nenávisti je více než loni, ukazují statistiky

ČTK ČTK
20. 2. 2014 14:15
Násilí kvůli barvě pleti, náboženství nebo národnosti vzrostlo o 38 případů.
Pochod v Plzni.
Pochod v Plzni. | Foto: Reuters

Praha - V Česku loni vzrostl počet obětí násilí z nenávisti kvůli barvě pleti, náboženství, národnosti nebo sexuální orientaci meziročně o 38 na 211 případů.

Vyplývá to z policejních statistik, které získala organizace In Iustitia zabývající pomocí obětem násilí motivovaného předsudky.

Od loňského srpna platí zákon o obětech trestných činů. Organizace má po více než půlročním fungování zákona 16 připomínek, které by měly vést k jeho zlepšení. Připomínky chce probrat s ministerstvem spravedlnosti, řekla zakladatelka organizace Klára Kalibová.

In Iustitia byla loni v kontaktu s 58 oběťmi násilí z nenávisti. Podle Kalibové 22 z nich mířilo proti Romům, dva útoky proti Čechům, šest proti náboženskému vyznání oběti a čtyři proti bezdomovcům.

"V patnácti případech šlo o fyzické napadení, další útoky pak měly podobu vydírání, zastrašování nebo on-line šikany," dodala Kalibová. Loni vzrostl počet nenávistných trestných činů i kvůli loňským demonstracím proti Romům v Českých Budějovicích a v severních Čechách.

Organizace za více než půl roku platnosti zákona o obětech trestných činů například zjistila, že oběti stále postrádají ochranu před pachateli nebo újmou, která jim prý vzniká při objasňování trestné činnosti.

"Setkali jsme se opakovaně se situací, kdy se soud domníval, že dostatečná ochrana spočívá v tom, že oběti nemusí vypovídat před pachatelem. To, že se s ním setkají přede dveřmi do sálu, již soudce nezajímalo," zmínila Kalibová.

Za další nedostatek zákona uvedla opakované výpovědi obětí trestných činů v přípravném řízení a pak u soudu, kvůli kterým se může zhoršovat jejich zdravotní stav.

Organizace: Je nutné zlepšení

Organizace proto bude navrhovat zlepšení, která by se týkala například přiznání statusu zvlášť zranitelné oběti, které by například nemusely vypovídat opakovaně.

In Iustitia by chtěla s resortem spravedlnosti také diskutovat o zlepšení práv oběti na ochranu před pachateli, podporu a pomoc, přístup k bezplatné právní pomoci, nároku na peněžitou pomoc od státu a zlepšení jejich informovanosti.

"Zákon o obětech trestných činů je rozhodně dobrým krokem, je pochopitelné, že v praxi dochází k jistým problémům. Jde o to navrhnout, jak tyto problémy společně řešit," zdůraznila Kalibová.

Podle zástupkyně Probační a mediační služby ČR Jany Horákové tato státní instituce loni pomáhala 4087 obětem trestných činů. V ČR se podle Kalibové každoročně stane obětí trestného činu kolem 320 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy