Násilí z nenávisti je více než loni, ukazují statistiky

ČTK ČTK
20. 2. 2014 14:15
Násilí kvůli barvě pleti, náboženství nebo národnosti vzrostlo o 38 případů.
Pochod v Plzni.
Pochod v Plzni. | Foto: Reuters

Praha - V Česku loni vzrostl počet obětí násilí z nenávisti kvůli barvě pleti, náboženství, národnosti nebo sexuální orientaci meziročně o 38 na 211 případů.

Vyplývá to z policejních statistik, které získala organizace In Iustitia zabývající pomocí obětem násilí motivovaného předsudky.

Od loňského srpna platí zákon o obětech trestných činů. Organizace má po více než půlročním fungování zákona 16 připomínek, které by měly vést k jeho zlepšení. Připomínky chce probrat s ministerstvem spravedlnosti, řekla zakladatelka organizace Klára Kalibová.

In Iustitia byla loni v kontaktu s 58 oběťmi násilí z nenávisti. Podle Kalibové 22 z nich mířilo proti Romům, dva útoky proti Čechům, šest proti náboženskému vyznání oběti a čtyři proti bezdomovcům.

"V patnácti případech šlo o fyzické napadení, další útoky pak měly podobu vydírání, zastrašování nebo on-line šikany," dodala Kalibová. Loni vzrostl počet nenávistných trestných činů i kvůli loňským demonstracím proti Romům v Českých Budějovicích a v severních Čechách.

Organizace za více než půl roku platnosti zákona o obětech trestných činů například zjistila, že oběti stále postrádají ochranu před pachateli nebo újmou, která jim prý vzniká při objasňování trestné činnosti.

"Setkali jsme se opakovaně se situací, kdy se soud domníval, že dostatečná ochrana spočívá v tom, že oběti nemusí vypovídat před pachatelem. To, že se s ním setkají přede dveřmi do sálu, již soudce nezajímalo," zmínila Kalibová.

Za další nedostatek zákona uvedla opakované výpovědi obětí trestných činů v přípravném řízení a pak u soudu, kvůli kterým se může zhoršovat jejich zdravotní stav.

Organizace: Je nutné zlepšení

Organizace proto bude navrhovat zlepšení, která by se týkala například přiznání statusu zvlášť zranitelné oběti, které by například nemusely vypovídat opakovaně.

In Iustitia by chtěla s resortem spravedlnosti také diskutovat o zlepšení práv oběti na ochranu před pachateli, podporu a pomoc, přístup k bezplatné právní pomoci, nároku na peněžitou pomoc od státu a zlepšení jejich informovanosti.

"Zákon o obětech trestných činů je rozhodně dobrým krokem, je pochopitelné, že v praxi dochází k jistým problémům. Jde o to navrhnout, jak tyto problémy společně řešit," zdůraznila Kalibová.

Podle zástupkyně Probační a mediační služby ČR Jany Horákové tato státní instituce loni pomáhala 4087 obětem trestných činů. V ČR se podle Kalibové každoročně stane obětí trestného činu kolem 320 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy