Topolánek odmítá, aby olympionici startovali pod vlajkou EU. Brusel ale nic takového nechce

Radek Dragoun Jan Wirnitzer Radek Dragoun, Jan Wirnitzer
6. 1. 2018 15:23
Evropský parlament zprávu, která se objevila v britském tisku, odmítl. Unie navíc nemá žádnou pravomoc přijímat právní předpisy týkající se sportu.
Topolánek: Chci, abychom fandili našim českým sportovcům, ne anonymním eurounijním | Video: Mirek Topolánek

Praha - Ačkoliv Mirek Topolánek považuje setrvání Česka v Evropské unii za důležité, často ji ve své předvolební kampani kritizuje. Jako například v úterý, kdy na Facebooku zveřejnil video, v němž komentuje údajný záměr Evropského parlamentu, aby sportovci z členských zemí startovali na olympijských hrách pod evropskou vlajkou. Potíž je ale v tom, že Evropský parlament nic takového nechce.

Vše k prezidentským volbám v aplikaci Facebook Messenger

Aktuálně.cz - Volby - Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství dle své preference.

"Zatím pod olympijskou vlajkou startují sportovci za trest. Jsou z Ruské federace nebo různých totalitních režimů, kteří delegaci na olympiádě nemají. Nevím, jestli nám tím chce Evropský parlament říct, že jsme něco provedli a budeme za Evropskou unii startovat za trest, nebo jestli mají pocit, že zavádějí novou totalitu," komentuje Topolánek zprávu, která se objevila před rokem v britském Daily Mail nebo Daily Express.

"Já si přeji, aby naši sportovci vyhrávali na olympiádě pod českou vlajkou, aby se hrála česká hymna a abychom mohli fandit našim českým sportovcům, a ne nějakým anonymním eurounijním," dodává.

Evropský parlament však takovou interpretaci už loni v únoru odmítl. Dokument podle něj pouze "povzbuzuje národní olympijské výbory a sportovní federace členských států, aby při příležitosti mezinárodních sportovních akcí používaly společně s národními vlajkami a symboly také vlajku a symbol Evropské unie".

Dokument je navíc nezávazný a od sportovních svazů nic nevyžaduje. "Evropská unie nemá žádnou pravomoc přijímat právní předpisy týkající se politiky sportu," zdůraznila instituce v prohlášení.

Topolánek však trvá na tom, že bylo důležité se ohradit. "Ozval jsem se právě proto, že v evropských institucích se velmi často postupuje salámovou metodou, kdy nepřijatelné návrhy jsou vypuštěny jako balonek skupinou europolitiků. Když přijde kritika, tento návrh se upozadí. Když kritika nepřijde, postoupí na další úroveň. Je proto třeba, aby se čeští představitelé proti podobným šíleným nápadům ozývali hned v zárodku, protože později už může být pozdě," řekl Aktuálně.cz prezidentský kandidát.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy