Náš Jura. Proč sporný Čunek nemá na Valašsku konkurenci

Tomáš Fránek
14. 10. 2012 11:03
Nikdo nezvítězil v prvním kole senátních voleb tak dominantně jako Jiří Čunek
Jiří Čunek u slivovičky. Z facebookové stránky senátora.
Jiří Čunek u slivovičky. Z facebookové stránky senátora. | Foto: Aktuálně.cz

Zlín - Jiří Čunek je jednoznačný vítěz voleb - nikomu z kandidátů se totiž nepodařilo získat v senátních volbách tolik hlasů jako jemu a navíc dokázal lidovce v krajských volbách dotáhnout ve Zlínském kraji na druhé místo před komunisty.

Je to pro mne osobní satisfakce, říkal Čunek v sobotu v noci, když už byly spočítány všechny hlasy. Exministr obviňovaný z korupce tak znovu ukázal, že v regionu má jenom málo konkurentů a dokáže znovu ve volbách přesvědčit lidi, aby mu dali hlas.

A než se začne diskutovat o tom, jak jsou voliči na Valašsku a Zlínsku naivní, nemají historickou paměť a volí populisty, přečtete si důvody, proč jméno Čunek v regionu tak funguje.

1. Můj Vsetín. Čunek bez ohledu na svoje kontroverzní kroky při vystěhování Romů udělal ze Vsetína fungující město, které se stalo vzorem pro mnohé starosty v regionu. Jako místní, regionální politik tak uspěl. A na to lidé nezapomínají a Čunkovi nástupci na to navazují. Navíc Čunek žije a mluví jako místní - na vyhlášení volebních výsledků přijel pozdě a omlouval se, že pracoval na poli.

2. Bez konkurence. V senátních volbách neměl rovnocenného konkurenta, který by mu dokázal oponovat. A útoky konkurentů, že je jako bývalý místopředseda vlády spojen třeba s kauzou nákupu Panduru nemohly uspět, zvlášť když s nimi přišel politik z ODS.

3. Čunek je oběť. Pro lidi v regionu je Jiří Čunek ten, koho "velcí pražští politici" - především exlidovec Miroslav Kalousek - nechtěli mezi sebe. Proto na něj ušili korupční kauzu a snažili se ho obviněním z korupce z velké politiky vystrnadit. O to, že se stal obětí velké hry, nezapomíná zdůrazňovat ani samotný Čunek.

4. Umí dělat pořádek. Vsetínský politik samozřejmě neváhal v kampani připomenout také to, co mu přineslo celostátní slávu a pozornost. Na bilboardech říkal, že umí dělat pořádek a to je samozřejmě narážka na to, jak vystěhoval Romy z centra Vsetína. Pro mnohé voliče je to pořád plusový bod bez ohledu na to, jaké způsoby či slova Čunek při akci volil.

5. Velká koalice na Zlínsku. Přestože lidovci měli zastoupení ve vládě Zlínského kraje, region si rozparcelovali politici ODS a ČSSD. Se vším všudy, tedy i za pomoci podivných obchodů, neprůhledných zakázek a budování drahých krajských pomníků (obří a prázdná průmyslová zóna v Holešově). To vše dokázal Čunek v kampani lidem prodat a voliče přesvědčit, že lidovci jsou ta síla, která s tím může něco udělat a osm let trvající rotaci křesel a kanceláří mezi ODS a ČSSD rozbít.

6. Slabost Gazdíkových starostů. Lidovci i díky Čunkovi a jeho jasné a srozumitelné kampani dokázali na Zlínsku převzít roli, kterou měli mít Starostové a TOP 09 vedení Petrem Gazdíkem. Ten si sice dělal zálusk na křeslo hejtmana a ostře kritizoval spojení ČSSD a ODS, ve volbách na rozdíl od Čunka, používajícího stejné argumenty, ale neuspěl a propadl (se svými starosty získal letos jako už známý politik navíc s podporou TOP 09 stejně křesel jako před čtyřmi roky, kdy kandidoval jako zcela neznámý starosta malé Suché Lozi). Starostům se nevyplatila kampaň, ve které měli jako hlavní bod průhledné zakázky, což ve chvíli, kdy se ukázalo, že jimi podporovaný ministr (Jaromír Drábek) a jeho podřízení rozdělují na celostátní úrovní miliardy velmi podivně, působilo pokrytecky.

7. Lidovci jako nová strana. Čunek paradoxně jako známý stranický funkcionář také vydělal na tom, že KDU - ČSL se může po odchodu většiny vrcholných politiků do TOP 09 tvářit jako nová strana, která nemá hříchy z minulosti. To se už ukázalo třeba při komunálních volbách, kdy se na Zlínsku lidovci vrátili do vedení některých velkých radnic. A nyní to v regionu, který lidovce volí tradičně, zafungovalo znovu.


 

 

Právě se děje

Další zprávy