Narozeniny soudce Havlína stály 200 tisíc. Platil podnikatel

Radek Nohl Radek Nohl
28. 7. 2015 12:00
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová před soudem řekla novinku: oslavu Ondřeje Havlína, obžalovaného z korupce, uhradil vlivný podnikatel Jan Harangozzo, který byl zapleten do případu konkurzní mafie.
Soudce Ondřej Havlín, v roce 2012 mu zaplatil oslavu narozenin jeho přítel Jan Harangozzo.
Soudce Ondřej Havlín, v roce 2012 mu zaplatil oslavu narozenin jeho přítel Jan Harangozzo. | Foto: ČTK

Praha, Kladno - Kauza pražského soudce Ondřeje Havlína, kterému vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přišla k soudu osobně přečíst obžalobu z přijímání úplatků, přináší zajímavé a dosud neznámé detaily.

Například to, že před třemi lety zaplatil Havlínovu narozeninovou oslavu Jan Harangozzo. Vlivný podnikatel, jehož jméno se v minulosti objevovalo v souvislosti s konkurzní mafií okolo ústeckého soudce Jiřího Berky, ovšem policie mu kromě jízdy v opilosti žádné jiné porušení zákona nedokázala. 

Přátelský vztah Harangozza s Havlínem byl známý. Teprve ale až šetření kauzy, v níž měl Havlín podle obžaloby za úplatky zahlazovat tresty opilým řidičům, rozkrylo, jak blízko k sobě oba muži měli.

Detektivové získali během vyšetřování Havlínovy údajné korupce důkazy o tom, že Jan Harangozzo utratil v roce 2012 za Havlínovu párty 200 tisíc korun.

Oslava se uskutečnila poté, co se Havlín snažil ovlivnit soudkyni Danielu Reifovou, která odsoudila Harangozza k šestnáctiměsíční podmínce za řízení pod vlivem alkoholu. A také pár měsíců poté, co Nejvyšší správní soud potrestal Havlína desetiprocentním snížením platu na půl roku za to, že na Reifovou tlačil a chtěl v Harangozzově kauze nahlížet do spisu.

200 tisíc za zastavení vyšetřování

Na otázku Aktuálně.cz, proč si Havlín nechal oslavu narozenin od Harangozza zaplatit, Havlínův advokát Michal Hráský neodpověděl. Nepodařilo se získat ani vyjádření Jana Harangozza. Jeho mobilní telefon byl nedostupný.

Podle Bradáčové, která se o narozeninové párty zmínila u soudu během své závěrečné řeči, hraje Harangozzo v Havlínově případu významnou roli. A to i přes to, že dosud nebyl z ničeho obviněn.

Bradáčová u soudu upozornila na Harangozzovo angažmá v Nadaci HELP, přes kterou podle policie tekly peníze z jednoho úplatku.

Jde o případ, v němž Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali úplatek 200 tisíc korun po řidiči, kterému policie naměřila v krvi 2,68 promile alkoholu.

Za to, že státní zástupce zastaví jeho stíhání, měli po 50 tisících dostat Havlín, Štefl a žalobce. Zbývajících 50 tisíc pak mělo podle detektivů skončit na kontě Nadace HELP. Jde o společnost, která jako náplň činnosti uvádí pomoc nemocným a postiženým lidem.

U koho skončily peníze z úplatku?

Předseda její správní rady Jiří Klein před soudem řekl, že Jan Harangozzo poskytuje nadaci konzultace. Žalobkyně Bradáčová je však spolu s policisty přesvědčena, že jeho vliv je mnohem větší.

Jaké tresty navrhla Lenka Bradáčová v kauze soudce Havlína?

Soudce Havlín

Ondřej Havlín: 6 let ve věznici s dozorem, pokuta 300 tisíc (při nezaplacení dalších 18 měsíců ve vězení), zákaz činnosti na 10 let, propadnutí zabavené zbraně

František Fiala: 3,5 roku ve věznici s dozorem, zákaz činnosti na 10 let

Ludvík Sýkora: 1,5 roku ve věznici s dozorem

Jaroslav Kříž: pokuta 100 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení)

Boris Štefl: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení), zákaz činnosti na 7 let

Karel Matějka: pokuta 30 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení), zákaz činnosti na 5 let

Gejza Berky: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení)

"Ze všech důkazů je zřejmé, že na zřízení nadace a jejím faktickém řízení se Jan Harangozzo podílí," řekla později Bradáčová online deníku Aktuálně.cz. Šéf nadační správní rady Klein tento fakt nekomentoval.

U soudu vrchní žalobkyně citovala i jeden z odposlechů Ondřeje Havlína, který v jednom z rozhovorů podle Bradáčové uvedl, ať peníze pošlou nadaci HELP, protože "je z ní umí vytáhnout". Tím naznačila, že tyto peníze mohly skončit i u někoho jiného než u těch lidí a organizací, které nadace běžně podporuje.

Kauza Ondřeje Havlína pokračuje v úterý závěrečnými řečmi obhajoby. "Závěrečnou řeč mám připravenou dlouhou. Všichni budou mít asi další řeč," uvedl Havlínův obhájce Michal Hráský.

Vrchní žalobkyně navrhla Havlínovi šest let vězení

Bradáčová po své závěrečné řeči navrhla aktérům tresty. Nejvyšší trest - šestileté vězení - chce Bradáčová pro Havlína. Druhé nejdůležitější postavě kauzy - státnímu zástupci Františku Fialovi - pak navrhla 3,5 roku vězení.

"U soudce a státního zástupce nelze tolerovat žádný úplatek. Mají právě takové platy, aby rozhodovali legitimně," řekla Bradáčová během své zhruba tříhodinové závěrečné řeči. Rozsudek vynese Okresní soud v Kladně tento čtvrtek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy