Narozeniny soudce Havlína stály 200 tisíc. Platil podnikatel

Radek Nohl Radek Nohl
28. 7. 2015 12:00
Vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová před soudem řekla novinku: oslavu Ondřeje Havlína, obžalovaného z korupce, uhradil vlivný podnikatel Jan Harangozzo, který byl zapleten do případu konkurzní mafie.
Soudce Ondřej Havlín, v roce 2012 mu zaplatil oslavu narozenin jeho přítel Jan Harangozzo.
Soudce Ondřej Havlín, v roce 2012 mu zaplatil oslavu narozenin jeho přítel Jan Harangozzo. | Foto: ČTK

Praha, Kladno - Kauza pražského soudce Ondřeje Havlína, kterému vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přišla k soudu osobně přečíst obžalobu z přijímání úplatků, přináší zajímavé a dosud neznámé detaily.

Například to, že před třemi lety zaplatil Havlínovu narozeninovou oslavu Jan Harangozzo. Vlivný podnikatel, jehož jméno se v minulosti objevovalo v souvislosti s konkurzní mafií okolo ústeckého soudce Jiřího Berky, ovšem policie mu kromě jízdy v opilosti žádné jiné porušení zákona nedokázala. 

Přátelský vztah Harangozza s Havlínem byl známý. Teprve ale až šetření kauzy, v níž měl Havlín podle obžaloby za úplatky zahlazovat tresty opilým řidičům, rozkrylo, jak blízko k sobě oba muži měli.

Detektivové získali během vyšetřování Havlínovy údajné korupce důkazy o tom, že Jan Harangozzo utratil v roce 2012 za Havlínovu párty 200 tisíc korun.

Oslava se uskutečnila poté, co se Havlín snažil ovlivnit soudkyni Danielu Reifovou, která odsoudila Harangozza k šestnáctiměsíční podmínce za řízení pod vlivem alkoholu. A také pár měsíců poté, co Nejvyšší správní soud potrestal Havlína desetiprocentním snížením platu na půl roku za to, že na Reifovou tlačil a chtěl v Harangozzově kauze nahlížet do spisu.

200 tisíc za zastavení vyšetřování

Na otázku Aktuálně.cz, proč si Havlín nechal oslavu narozenin od Harangozza zaplatit, Havlínův advokát Michal Hráský neodpověděl. Nepodařilo se získat ani vyjádření Jana Harangozza. Jeho mobilní telefon byl nedostupný.

Podle Bradáčové, která se o narozeninové párty zmínila u soudu během své závěrečné řeči, hraje Harangozzo v Havlínově případu významnou roli. A to i přes to, že dosud nebyl z ničeho obviněn.

Bradáčová u soudu upozornila na Harangozzovo angažmá v Nadaci HELP, přes kterou podle policie tekly peníze z jednoho úplatku.

Jde o případ, v němž Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali úplatek 200 tisíc korun po řidiči, kterému policie naměřila v krvi 2,68 promile alkoholu.

Za to, že státní zástupce zastaví jeho stíhání, měli po 50 tisících dostat Havlín, Štefl a žalobce. Zbývajících 50 tisíc pak mělo podle detektivů skončit na kontě Nadace HELP. Jde o společnost, která jako náplň činnosti uvádí pomoc nemocným a postiženým lidem.

U koho skončily peníze z úplatku?

Předseda její správní rady Jiří Klein před soudem řekl, že Jan Harangozzo poskytuje nadaci konzultace. Žalobkyně Bradáčová je však spolu s policisty přesvědčena, že jeho vliv je mnohem větší.

Jaké tresty navrhla Lenka Bradáčová v kauze soudce Havlína?

Soudce Havlín

Ondřej Havlín: 6 let ve věznici s dozorem, pokuta 300 tisíc (při nezaplacení dalších 18 měsíců ve vězení), zákaz činnosti na 10 let, propadnutí zabavené zbraně

František Fiala: 3,5 roku ve věznici s dozorem, zákaz činnosti na 10 let

Ludvík Sýkora: 1,5 roku ve věznici s dozorem

Jaroslav Kříž: pokuta 100 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení)

Boris Štefl: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení), zákaz činnosti na 7 let

Karel Matějka: pokuta 30 tisíc (při nezaplacení 6 měsíců vězení), zákaz činnosti na 5 let

Gejza Berky: pokuta 50 tisíc (při nezaplacení 12 měsíců vězení)

"Ze všech důkazů je zřejmé, že na zřízení nadace a jejím faktickém řízení se Jan Harangozzo podílí," řekla později Bradáčová online deníku Aktuálně.cz. Šéf nadační správní rady Klein tento fakt nekomentoval.

U soudu vrchní žalobkyně citovala i jeden z odposlechů Ondřeje Havlína, který v jednom z rozhovorů podle Bradáčové uvedl, ať peníze pošlou nadaci HELP, protože "je z ní umí vytáhnout". Tím naznačila, že tyto peníze mohly skončit i u někoho jiného než u těch lidí a organizací, které nadace běžně podporuje.

Kauza Ondřeje Havlína pokračuje v úterý závěrečnými řečmi obhajoby. "Závěrečnou řeč mám připravenou dlouhou. Všichni budou mít asi další řeč," uvedl Havlínův obhájce Michal Hráský.

Vrchní žalobkyně navrhla Havlínovi šest let vězení

Bradáčová po své závěrečné řeči navrhla aktérům tresty. Nejvyšší trest - šestileté vězení - chce Bradáčová pro Havlína. Druhé nejdůležitější postavě kauzy - státnímu zástupci Františku Fialovi - pak navrhla 3,5 roku vězení.

"U soudce a státního zástupce nelze tolerovat žádný úplatek. Mají právě takové platy, aby rozhodovali legitimně," řekla Bradáčová během své zhruba tříhodinové závěrečné řeči. Rozsudek vynese Okresní soud v Kladně tento čtvrtek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla armáda na Twitteru

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice soustředí s Pásmem Gazy pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Radikální palestinské hnutí Hamás, které pásmo kontroluje, během čtvrtka pokračovalo v raketové palbě na izraelské území, na kterou izraelská armáda reagovala vzdušnými protiúdery. V řadě izraelských měst pokračovaly násilnosti a střety radikálních Arabů a radikálních Židů, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
před 2 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy