Národním divadlem naposledy zazněl hlas Luďka Munzara. Loučit se přišly stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2019 13:28
Dlouhotrvajícím potleskem na poslední cestu doprovodili Luďka Munzara jeho herečtí kolegové, letci, motoristé i veřejnost, kteří zaplnili historickou budovu Národního divadla (ND) v Praze. Již před oficiálním zahájením pietního aktu stály před dveřmi divadla stovky lidí. Filmový a divadelní herec Munzar zemřel 26. ledna po dlouhé těžké nemoci. Bylo mu 85 let. Soukromý pohřeb se bude konat odpoledne.
S Luďkem Munzarem se v Národním divadle rozloučili kolegové herci, letci i motoristé | Video: František Grossmann

Dopoledne v zaplněném divadle zahájila audionahrávka, na které Munzar recitoval báseň Františka Novotného Až bude moje duše bez těla, kterou zhudebnil Jiří Pavlica. Moravský muzikant později se svojí skupinou Hradišťan zahrál píseň Kamínek na dlani.

Foto: Jakub Plíhal

"Umělecká autorita, záhy uznávaný a oblíbený partner starších kolegů a kolegyň, později vzor pro mladší a nejmladší - nejen hereckým uměním, ovládajícím brilantně plastickým gestem i mluvou velký prostor ´kamenného divadla´," zavzpomínal ve smuteční řeči ředitel Národního divadla Jan Burian. V minulosti připustil, že se s Munzarem kvůli situaci v Národním divadle často dohadoval. Z ND Munzar odešel společně s manželkou Janou Hlaváčovou v roce 1990, když se jejich představy o poslání a směřování divadla rozešly s představami nového vedení první scény. Ředitelem ND byl v té době Ivo Žídek.

"Strašně nerad sedl do dopravního letadla, které by řídil alternativní pilot"

K publiku Munzar promluvil z archivních nahrávek. Přítomné rozesmál záznam, v němž příznivec tradičního divadla Munzar hovořil o tom, že by "strašně nerad sedl do dopravního letadla, které by řídil alternativní pilot".

V čestné stáži se u katafalku střídali Munzarovi herečtí kolegové, například Alois Švehlík, Jaroslav Satoranský, Tomáš Töpfer, Zlata Adamovská, Petr Kostka a Jana Preissová. Munzar byl vášnivým letcem a čestným členem Aeroklubu Letňany. Mezi hosty se proto objevilo také šest pilotů včetně dvojnásobného mistra světa v letecké akrobacii Petra Jirmuse. Nad střechou Národního divadla před obřadem přeletěla dvě letadla typu L-200 Morava. Munzarův vztah k motorismu připomněla videoprojekce, na které Munzar hovořil o svém koníčku s prezidentem Herecké asociace Ondřejem Kepkou. Mezi smutečními hosty byl také bývalý ministr kultury Daniel Herman i současný Antonín Staněk (ČSSD).

Foto: Jakub Plíhal

V emotivních projevech na svého kolegu na jevišti ND, zaplněném květinami, zavzpomínali Iva Janžurová, Taťána Medvecká a Ivan Trojan. Medvecká hovořila o Munzarově "nezpochybnitelné autoritě a opravdovosti", Janžurová připomněla, že si vždy "hodiny povyprávěli" a Trojan vyprávěl o zážitku ze zkoušky Munzara v roli Merkucia v legendární inscenaci Romea a Julie, která "pohnula jeho srdcem".

Munzar hrál také v desítkách televizních filmů a seriálů a výrazně se uplatnil v rozhlase a dabingu. Patřil k nemnoha českým umělcům, kteří nepodepsali takzvanou Antichartu, odsuzující prohlášení Charty 77. Roku 2011 obdržel cenu Thálie za celoživotní činoherní mistrovství.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy