Obrazem: Kráska bude ještě krásnější. Státní opera se začíná opravovat, bude to stát 858 milionů

Obrazem: Kráska bude ještě krásnější. Státní opera se začíná opravovat, bude to stát 858 milionů
Nové německé divadlo, nyní Státní opera, bylo postaveno v letech 1886 až 1888 v novorenesančním stylu. Postupem času získalo unikátní umístění mezi dálnicemi.
Divadlo je prý jedním z nejkrásnějších evropských operních domů a má vynikající akustiku.
Ministr kultury Daniel Herman a ředitel Národního divadla Jan Burian s šéfem stavební firmy Tomášem Bílkem se přišli podívat na budovu před zahájením rekonstrukce.
Toto vymalovat není legrace.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
14. 3. 2017 12:18
Po čtyřiačtyřiceti letech se budova Státní opery v Praze znova začne opravovat. Rekonstrukce za 858 milionů má být hotova v létě roku 2018. Z hlediska diváka bude největší změnou výměna sedadel, která mají být v budoucnu vybavena moderní technologií. Přímo na svých sedadlech si návštěvníci například budou moci vybrat variantu titulků. Zrekonstruovány budou rovněž jevištní technologie, jako jsou propadla nebo točna. Veškerá technika na jevišti by měla být nově plně automatizovaná a centrálně řízená počítačem. Program této a příští sezony se odehrává na náhradních místech. Vedení divadla ale už připravuje program pro otevření opery.
 

Právě se děje

před 57 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy