Národní muzeum se opět uzavře, tentokrát na měsíc. Od března se zpřístupní i kopule

Foto: Nahlédněte s námi do opraveného Národního muzea. Otevře se na počest republiky
Rekonstrukce historické budovy za zhruba dvě miliardy korun se chýlí ke svému konci. V  neděli 28. října budou po sedmi letech veřejnosti zpřístupněna dvě poschodí.
Znovuotevření Národního muzea je naplánováno ke 100. výročí vzniku Československa, se kterým souvisí i jedna z právě připravovaných výstav.
Ta v zrekonstruovaných interiérech připomene 100 let soužití Čechů a Slováků. K vidění budou předměty připomínající historii Československa.
A vůbec poprvé budou mít návštěvníci možnost zhlédnout pohromadě historické dokumenty, které naprosto zásadně ovlivnily vznik a vývoj Československa. Půjde o pittsburskou dohodu (1918), originály mnichovské dohody, a také dokumenty o rozdělení Československa z roku 1992.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
30. 1. 2019 15:05
Nedávno částečně otevřená Historická budova Národního muzea bude v únoru opět uzavřena. Důvodem je podle mluvčí muzea Kristiny Kvapilové údržba a provozní zkoušky veškerých technologií. Od března se muzeum zase otevře včetně bezbariérového přístupu. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do nově zastřešených dvoran a dostat se do kopule stavby, kam doposud přístup možný nebyl.

Muzeum se u příležitosti stého výročí vzniku Československa částečně otevřelo loni 28. října po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. Do konce loňského roku byl vstup do muzea zdarma, využilo toho na čtvrt milionu lidí.

V budově ještě nejsou nainstalované stálé expozice, přístupné jsou jen dvě výstavy. Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava vznikla u příležitosti oslav výročí založení společného státu, druhá výstava ukazuje dvě stovky nejvýznamnějších předmětů ze sbírek Národního muzea.

Během jara bude otevřena podzemní spojovací chodba mezi Historickou a Novou budovou. Na jaře se počet výstav v Historické budově rozšíří o výstavu o československých letcích ve Velké Británii s názvem Rytíři nebes. Na léto se připravuje výstava Tutanchámon. Na podzim se návštěvníkům otevřou i některé nové expozice včetně přírodovědeckých s kostrou plejtváka myšoka.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy