Koordinátor testů Hajdúch končí. Nechci krýt rozhodnutí, s nimiž nesouhlasím, řekl

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2020 16:08
Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci. V rozhovoru pro server Deníku N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, se kterými nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu.
Marián Hajdúch
Marián Hajdúch | Foto: DVTV

Hajdúch o záměru skončit k 31. prosinci informoval ministra Jana Blatného (za ANO) minulý týden. Své rozhodnutí vysvětlil rozladěností z toho, jak ministerstvo přistupuje k odborným názorům. Podle Hajdúcha se ministerstvo názory odborníků často neřídilo. Ministr dnes uvedl, že rezignaci Hajdúcha respektuje. "Rád s ním i nadále budu spolupracovat, ať už v rámci expertní skupiny nebo formou oponentury navrhovaných opatření. Tříbit názory je důležité," uvedl Blatný na Twitteru ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že už v minulosti mezi odborníky byly různé názory na testování. "Mne to samozřejmě mrzí, jsem rád, že pan Hajdúch je novým členem Rady pro vědu, výzkum a inovace a taky s ním spolupracuji na onkologickém projektu. Takže já s ním budu spolupracovat dál," uvedl a dodal, že jde o Hajdúchovo rozhodnutí. Vyjádřit se k dotazu, zda by testování na covid mělo být dostupnější, Babiš odmítl s vysvětlením, že není odborník.

"Od dubna letošního roku jsme připravili několik strategických dokumentů a doporučení, ale jen část z nich byla realizována," řekl Deníku N Hajdúch a doplnil, že velká část strategie nebyla plně uvedena do praxe.

Současně vyjádřil nespokojenost s tím, že se o plánovaných záměrech často dozvěděl z médií. "A pak se zpětně těžko hledá cesta, jak je odborně zdůvodnit," uvedl Hajdúch.

Ministerstvo zdravotnictví Deníku N sdělilo, že "obecně při formulaci svých rozhodnutí vychází vždy z podkladů připravených odbornými skupinami, a to nejen při řešení epidemie nového typu koronaviru".

Hajdúch, který je současně ředitelem Ústavu molekulární a translační medicíny, vede laboratorní skupinu ministerstva od jara a je jedním z autorů Národní strategie testování nemoci covid-19, na jejímž základě byla vytvořena síť laboratoří v zemi.

Podle Hajdúchova názoru má na současnou epidemiologickou situaci v zemi vliv to, že se málo testuje. "Nepřesně se uvádí, že to hodně stojí, přitom testování nás od začátku epidemie stálo zhruba tolik, kolik ekonomové odhadují na jeden den lockdownu," dodal.

Podívejte se na rozhovor DVTV s Hajdúchem z poloviny října:

Kolaps nemocničního systému se blíží, věřím, že se ho podaří zastavit, vše záleží na dodržení opatření, na vrcholu epidemie bychom mohli být za týden. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy