Národní galerii hlídají lidé z firmy, kvůli které byla zavřena. Důležité je vedení, brání se ředitel

ČTK ČTK
28. 2. 2017 19:51
Objekty Národní galerie nyní střeží až 70 procent zaměstnanců společnosti ABAS. Právě kvůli sporům Národní galerie s touto bezpečnostní agenturou byly o víkendu všechny její objekty uzavřeny. Podle ředitele galerie Jiřího Fajta je ale důležité manažerské řízení agentury a především podmínky, které agentura svým zaměstnancům nabízí, a tím je motivuje k práci. Smlouva uzavřená s novými agenturami podle něj garantuje lepší kvalitu práce, než odváděli lidé pracující pro firmu ABAS.
Veletržní palác.
Veletržní palác. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Až 70 procent zaměstnanců společnosti ABAS, která do pátku střežila objekty Národní galerie v Praze, pracuje podle její prokuristky Vladimiry Popardowské nyní pro firmy, které galerie nově najala. Sdělila to v úterý v reakci na kritiku její firmy ze strany vedení NG.

Ředitel galerie Jiří Fajt řekl, že o několika takových zaměstnancích ví. Důležité podle něj ale je manažerské řízení bezpečnostní agentury a především podmínky, které agentura svým zaměstnancům nabízí, a tím je motivuje k práci. Smlouva uzavřená s novými agenturami podle něj garantuje lepší kvalitu práce, než odváděli lidé pracující pro firmu ABAS.

Vedení jedné z nových agentur v NG, společnosti G4S, uvedlo, že přechod části zaměstnanců pod nového poskytovatele služeb v těchto případech zajišťuje kontinuitu práce.

NG o víkendu uzavřela všechny své objekty kvůli sporům s agenturou ABAS IPS Management, která hlídala budovy i umělecká díla a v pátek vypověděla smlouvu. Nynější dohoda se společnostmi G4S a Indus je uzavřena na rok, během kterého NG vypíše výběrové řízení. Ministerstvo kultury pošle do NG kontrolu a jak uvedlo již dříve, prověří také fungování ABAS v dalších svých příspěvkových organizacích, které firma střeží.

Společnost ABAS IPS Management tvrdí, že jí galerie dluží peníze. Ohradila se také proti Fajtovým tvrzením, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Hodlá se bránit právními kroky. NG říká, že firma neplnila své závazky a její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

"Kvalita našich lidí asi nebyla tak hrozná, jak účelově v posledních třech dnech tvrdil pan Fajt. Sedmdesát procent z nich totiž jen převléklo uniformu a v objektech Národní galerie střeží dál jen pod hlavičkou jiné agentury," sdělila v úterý finanční ředitelka a prokuristka firmy ABAS IPS Management Popardowská.

"Je obvyklé, že při přebírání obdobných zakázek v takové velikosti dochází k tomu, že určitá část zaměstnanců přechází pod nového poskytovatele služeb a díky tomu je zajištěna kontinuita," uvedla Lenka Nováková, Business Development Director společnosti G4S ČR. Společnost si podle ní zakládá na propracovaném systému výběru a řízení zaměstnanců, který bude uplatňovat i při případném náboru dosavadních zaměstnanců agentury ABAS, kteří střežili objekty NG. "V současné době nejsme schopni specifikovat, jaká část zaměstnanců agentury ABAS přejde pod naši společnost," uvedla.

Fajt v úterý řekl, že se dohodl s novými bezpečnostními službami na tom, že kromě jejich vlastního školení zajistí NG jejich odborné proškolení. "Aby jejich zaměstnanci věděli, co mají kolem sebe na zdech, aby sami mohli návštěvníkům dát základní informaci odborného charakteru," dodal. Firmu ABAS vybralo ministerstvo kultury v rámci tendru na ostrahu svých příspěvkových organizací. Rozhodujícím kritériem byla nejnižší cena.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy