Národní galerii hlídají lidé z firmy, kvůli které byla zavřena. Důležité je vedení, brání se ředitel

ČTK ČTK
28. 2. 2017 19:51
Objekty Národní galerie nyní střeží až 70 procent zaměstnanců společnosti ABAS. Právě kvůli sporům Národní galerie s touto bezpečnostní agenturou byly o víkendu všechny její objekty uzavřeny. Podle ředitele galerie Jiřího Fajta je ale důležité manažerské řízení agentury a především podmínky, které agentura svým zaměstnancům nabízí, a tím je motivuje k práci. Smlouva uzavřená s novými agenturami podle něj garantuje lepší kvalitu práce, než odváděli lidé pracující pro firmu ABAS.
Veletržní palác.
Veletržní palác. | Foto: Viktor Vondra

Praha - Až 70 procent zaměstnanců společnosti ABAS, která do pátku střežila objekty Národní galerie v Praze, pracuje podle její prokuristky Vladimiry Popardowské nyní pro firmy, které galerie nově najala. Sdělila to v úterý v reakci na kritiku její firmy ze strany vedení NG.

Ředitel galerie Jiří Fajt řekl, že o několika takových zaměstnancích ví. Důležité podle něj ale je manažerské řízení bezpečnostní agentury a především podmínky, které agentura svým zaměstnancům nabízí, a tím je motivuje k práci. Smlouva uzavřená s novými agenturami podle něj garantuje lepší kvalitu práce, než odváděli lidé pracující pro firmu ABAS.

Vedení jedné z nových agentur v NG, společnosti G4S, uvedlo, že přechod části zaměstnanců pod nového poskytovatele služeb v těchto případech zajišťuje kontinuitu práce.

NG o víkendu uzavřela všechny své objekty kvůli sporům s agenturou ABAS IPS Management, která hlídala budovy i umělecká díla a v pátek vypověděla smlouvu. Nynější dohoda se společnostmi G4S a Indus je uzavřena na rok, během kterého NG vypíše výběrové řízení. Ministerstvo kultury pošle do NG kontrolu a jak uvedlo již dříve, prověří také fungování ABAS v dalších svých příspěvkových organizacích, které firma střeží.

Společnost ABAS IPS Management tvrdí, že jí galerie dluží peníze. Ohradila se také proti Fajtovým tvrzením, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky. Hodlá se bránit právními kroky. NG říká, že firma neplnila své závazky a její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

"Kvalita našich lidí asi nebyla tak hrozná, jak účelově v posledních třech dnech tvrdil pan Fajt. Sedmdesát procent z nich totiž jen převléklo uniformu a v objektech Národní galerie střeží dál jen pod hlavičkou jiné agentury," sdělila v úterý finanční ředitelka a prokuristka firmy ABAS IPS Management Popardowská.

"Je obvyklé, že při přebírání obdobných zakázek v takové velikosti dochází k tomu, že určitá část zaměstnanců přechází pod nového poskytovatele služeb a díky tomu je zajištěna kontinuita," uvedla Lenka Nováková, Business Development Director společnosti G4S ČR. Společnost si podle ní zakládá na propracovaném systému výběru a řízení zaměstnanců, který bude uplatňovat i při případném náboru dosavadních zaměstnanců agentury ABAS, kteří střežili objekty NG. "V současné době nejsme schopni specifikovat, jaká část zaměstnanců agentury ABAS přejde pod naši společnost," uvedla.

Fajt v úterý řekl, že se dohodl s novými bezpečnostními službami na tom, že kromě jejich vlastního školení zajistí NG jejich odborné proškolení. "Aby jejich zaměstnanci věděli, co mají kolem sebe na zdech, aby sami mohli návštěvníkům dát základní informaci odborného charakteru," dodal. Firmu ABAS vybralo ministerstvo kultury v rámci tendru na ostrahu svých příspěvkových organizací. Rozhodujícím kritériem byla nejnižší cena.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy