Národní galerie chce novou budovu na Hradčanské, pozemky přijdou na 300 milionů

ČTK ČTK
9. 11. 2018 18:02
Národní galerie (NGP) uvažuje o výstavbě nové budovy, která by mohla stát poblíž stanice pražského metra Hradčanská, řekl ředitel NGP Jiří Fajt.
Současná budova Národní galerie.
Současná budova Národní galerie. | Foto: Filip Jandourek

Pozemek mezi stanicí Hradčanská a Svatovítskou ulicí vlastní z větší části Správa železniční dopravní cesty, menší část patří pražskému magistrátu. Pozemek si v pátek prohlédl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Na potřebu nové moderní budovy, která by doplnila soubor historických staveb spravovaných NGP, slyší i premiér Andrej Babiš (ANO).

NGP podle svého šéfa Fajta potřebuje budovu, která by vznikla přímo pro potřeby vystavování umění, zejména moderního a současného. Všechny objekty, které spravuje a v nichž má stálé expozice a pořádá výstavy, vznikly za jiným účelem - ty nejstarší mají původ ve středověku, i nejmladší Veletržní palác má už téměř stoletou historii.

K jeho přestavbě se Fajt několik let upíná a plánuje vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž za účelem přeměny objektu určeného pro veletrhy na moderní prostory pro prezentaci umění.

O nové budově ale NGP mluví od nástupu Fajta do jejího čela. "Národní galerie jedná o potenciálním budoucím využití pozemku nedaleko Hradčanské. Jedná se o zcela výjimečnou možnost, kterou v tuto chvíli vnímáme jako skvělou myšlenku pro další rozvoj naší instituce, potažmo kultury v hlavním městě. Pokud by v budoucnu skutečně došlo k převedení pozemku na Národní galerii, nabízí se jeho využití pro stavbu nové velkolepé moderní budovy pro prezentaci současného umění," řekl Fajt.

Pozemek, u nějž je podle Fajta ještě třeba vyjasnit u některých jeho menších částí vlastnické poměry, by podle vedení NGP umožnil i výstavbu logistického návštěvního centra s velkokapacitními parkovišti, které by mohli využívat nejen návštěvníci galerie.

"Tato prestižní lokalita nedaleko Pražského hradu se skvělou dopravní obslužnosti tak skýtá obrovský potenciál pro budoucí rozvoj kulturní nabídky v Praze a může, podobně jako vídeňský Museums Quartier, zcela zásadním způsobem zkvalitnit návštěvnický komfort i životní úroveň obyvatel Prahy 6," uvedl Fajt.

SŽDC podle dřívějších informací podepsala kupní smlouvu, která počítá s budoucím prodejem pozemků v okolí Dejvického nádraží u stanice Hradčanská s developerskou společností Amádeus Real. V registru smluv je uvedena cena 283 milionů korun, podle expertů, které oslovila Česká televize, se však cena pozemků pohybuje až kolem miliardy korun. Firma tvrdí, že cena pozemků bude mnohem vyšší, než je uvedeno v současné smlouvě o budoucí koupi. SŽDC nyní podmínky smlouvy a její okolnosti prověřuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy