Národní galerie chce novou budovu na Hradčanské, pozemky přijdou na 300 milionů

ČTK ČTK
9. 11. 2018 18:02
Národní galerie (NGP) uvažuje o výstavbě nové budovy, která by mohla stát poblíž stanice pražského metra Hradčanská, řekl ředitel NGP Jiří Fajt.
Současná budova Národní galerie.
Současná budova Národní galerie. | Foto: Filip Jandourek

Pozemek mezi stanicí Hradčanská a Svatovítskou ulicí vlastní z větší části Správa železniční dopravní cesty, menší část patří pražskému magistrátu. Pozemek si v pátek prohlédl ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Na potřebu nové moderní budovy, která by doplnila soubor historických staveb spravovaných NGP, slyší i premiér Andrej Babiš (ANO).

NGP podle svého šéfa Fajta potřebuje budovu, která by vznikla přímo pro potřeby vystavování umění, zejména moderního a současného. Všechny objekty, které spravuje a v nichž má stálé expozice a pořádá výstavy, vznikly za jiným účelem - ty nejstarší mají původ ve středověku, i nejmladší Veletržní palác má už téměř stoletou historii.

K jeho přestavbě se Fajt několik let upíná a plánuje vyhlásit mezinárodní architektonickou soutěž za účelem přeměny objektu určeného pro veletrhy na moderní prostory pro prezentaci umění.

O nové budově ale NGP mluví od nástupu Fajta do jejího čela. "Národní galerie jedná o potenciálním budoucím využití pozemku nedaleko Hradčanské. Jedná se o zcela výjimečnou možnost, kterou v tuto chvíli vnímáme jako skvělou myšlenku pro další rozvoj naší instituce, potažmo kultury v hlavním městě. Pokud by v budoucnu skutečně došlo k převedení pozemku na Národní galerii, nabízí se jeho využití pro stavbu nové velkolepé moderní budovy pro prezentaci současného umění," řekl Fajt.

Pozemek, u nějž je podle Fajta ještě třeba vyjasnit u některých jeho menších částí vlastnické poměry, by podle vedení NGP umožnil i výstavbu logistického návštěvního centra s velkokapacitními parkovišti, které by mohli využívat nejen návštěvníci galerie.

"Tato prestižní lokalita nedaleko Pražského hradu se skvělou dopravní obslužnosti tak skýtá obrovský potenciál pro budoucí rozvoj kulturní nabídky v Praze a může, podobně jako vídeňský Museums Quartier, zcela zásadním způsobem zkvalitnit návštěvnický komfort i životní úroveň obyvatel Prahy 6," uvedl Fajt.

SŽDC podle dřívějších informací podepsala kupní smlouvu, která počítá s budoucím prodejem pozemků v okolí Dejvického nádraží u stanice Hradčanská s developerskou společností Amádeus Real. V registru smluv je uvedena cena 283 milionů korun, podle expertů, které oslovila Česká televize, se však cena pozemků pohybuje až kolem miliardy korun. Firma tvrdí, že cena pozemků bude mnohem vyšší, než je uvedeno v současné smlouvě o budoucí koupi. SŽDC nyní podmínky smlouvy a její okolnosti prověřuje.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy